Hepsi tek tek cevap buldu! ‘Titanic’teki çok konuşulan o sahneyle ilgili 3 gerçek

Derleyen: Zeynep Dilara Akyürek / Milliyet.com.tr – White Star Line şirketi tarafından ‘3 kız kardeş’ olarak üretilen gemiler zamanının en büyük transatlantik gemi unvanına sahiptir. Her birinin ayrı bir hikâyesi olmasına rağmen Titanic’in ‘Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi’ diye anılması hüzünlü bir sonun başlangıcına sebep olacaktır. Gemi, White Star Line şirketi en büyük rakibi Cunard’a meydan okumak için son sürat çalıştırdığında bir buz dağına çarpmış ve 2 saat 40 dakika sonra ortadan ikiye bölünerek batmıştı. Sadece 710 kişinin kurtulduğu kazada bazı yolcular boğularak bazıları ise donarak hayatını kaybetti. Kaza, 90’lı yılların sonlarında yayınlanan ve fenomen olan ‘Titanic’ filmiyle popüler kültüre de damgasını vurmuştu.

Hepsi tek tek cevap buldu Titanicteki çok konuşulan o sahneyle ilgili 3 gerçek

JAMES CAMERON NEDEN JACK’İ ÖLDÜRDÜ?

1997’de vizyona giren ve damgasını vuran ve dünyanın sonunu getirmeyen filmler yazdırılan ‘Titanic’in yönetmenliği James Cameron’un çektiği bir sahne ise kaçış tartışma konusu oldu. ‘Titanic’ ile ‘En İyi Drama Filmi’ ve ‘En İyi Yönetmen’ kategorilerinde Altın Küre Ödülü sahibi, ardından ise tam 14 dalda adayı olduğu Akademi Ödülleri’nde 11. Oscar kazananı, birçok seyirci tarafından eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Tartışma konusu olan sahneyle ilgili dünyanın birçok yerinde Cameron’ın saçma bir senaryosunun yazdığı ve mümkün olması bir şeyi içerdiği gibi sergilendiği olmuştu.

Prof. Dr. Yörükoğlu'dan sağlık için 4 ekonomik maliyetli!  Günde 1-2 dakika yetiyor

Prof. Dr. Yörükoğlu’dan sağlık için 4 ekonomik maliyetli! Günde 1-2 dakika yetiyorHaber Görüntüle

Dünya çapında 2 milyar doların üzerinde gişe hasılatı yapan ‘Titanic’ filmi, Türkiye’de 10 Şubat’ta tekrar vizyona giriyor. Film yayınlandıktan 15 yıl sonra 2012 yılında o günkü teknolojiye uyarlanarak 3D versiyonuyla tekrar piyasaya sürülmüştü. ‘Titanic’ filmi şimdi ise 3D, 4K ve HDR desteğiyle birlikte bir kez daha seyirciyle buluşacak. Geçen günlerde yayınlanan “Titanic: 25 Years After” belgeseli filmle ilgili pek çok merak edilen detaya ışık tutmuştu.

Filmde gemi battıktan sonra başroldeki aşıklar Rose (Kate Winslet) ve Jack (Leonardo DiCaprio) birinci sınıf salonuna ait bir kapıyı buluyor ve Rose dondurucu sularda hipotermi çıkışından kapı üzerine idamdan kurtuluyordu. Jack ise Rose’un elini tutarak Atlantik vücudunun soğuk sularında kalacak şekilde yardım bekletildi. Ancak yardım için bir filika Rose’un üzerinde beklediği kapıya geçişte Jack, donarak karanlık sularda hayata veda etmişti. Pek çok kişi bu sahnede Jack’in de Rose gibi kapılar üzerinde donmaktan kurtulabileceğini savunmuş ve mülke tepki göstermişti. Modern klasikler arasında bulunan film yönetimi ise tartışmalara son noktayı koyacak bir açıklamayla çeyrek asır sonra taraftarın karşılaşması çıktı.

Burada ölmek da ölmek de yasak!  Sadece 3 bin kişinin yaşadığı kasabanın sırrı

Burada ölmek da ölmek de yasak! Sadece 3 bin kişinin yaşadığı kasabanın sırrıHaber Görüntüle

İKİSİ DE HAYATTA KALABİLİR MİYDİ?

“Jack, Rose ile birlikte o kapıların üzerine nasıl gidebilir?” James Cameron 2017’de yaptığın bir röportajda yaptığı sorular üzerine, “Bu soruların yanıtları çok basit. Senaryonun 147. sayfasında Jack’in yazdığı yazıyor. 20 yıl sonra insanların yaşadıkları bunu tartışması çok aptalca” yorumunu yaptı. Ancak ünlü parolanın bu açıklama tartışmalarının önüne geçmek yeterli olmadı.

Cameron, 2022’de tartışmalara son verecek bir araştırma yaptırdı. Bir hipotermi uzmanı ve adli tıp uzmanının kontroldeki deneyinde buzlu sularda aynı şart sağlanarak dublör ve cansız modellerle sahne tekrarlandı. Araştırmanın sonucu ise bilimsel olarak sadece 1 kişinin hayatta kalabileceğini ortaya koydu. 25 yıllık tartışma konusu Cameron’un yaptırdığı araştırma ile bilimsel olarak cevaplanmış oldu. Cameron, Toronto Sun’a verdiği demeçte, “İkisinin de hayatta kalmasının hiçbir yolu yoktu. Sadece biri hayatta kalabilir” dedi.

Hepsi tek tek cevap buldu Titanicteki çok konuşulan o sahneyle ilgili 3 gerçek

O KAPI ORİJİNAL MİYDİ?

Jack’in kurtarılıp kurtarılamayacağı tartışmalarının ardından Rose’un üzerine çıktığı ahşap parçanın aslında bir kapısının olmadığı tartışmaları da ortaya çıkmıştı. Senaryoda ‘değişik şekilde oyulmuş bir tahta’ olarak geçen parçanın daha sonra Titanic’in orijinal kapısının bir kopyası olduğu ortaya çıktı.

Cameron, ‘ROV’ isimli robotlardan önce film çekmeden birçok su altı görüntüsünü kaydetmişti. Elde edilen görüntülerle geminin orijinal parçalarının hasarlarını okyanusun derinliklerinde gemiyle birlikte gördükleri gözlemlenmişti.

Titanic’in romanı ve hüzünlü hikâyesi dünyanın farklı yerlerinde gemiden kalan eserlerin sergilendiği müzelerde ölümsüzleştirildi. Kazadan sonra hayatta kalanlardan ve gemi enkazlarından mürettebata ait görevliler, yolcuların kişisel eşyaları ve Titanic’i sembolize eden parçalar toplandı. Filmde kopyaları kullanılan kapı da sergilenen parçalar arasında. Geminin tortusu bugün Atlantik’te 3 bin 784 metre derinlikte yatıyor.

Beşiktaş'ın yıldızına sert çıktı!  'Utanman gerekir, profesyonellik ayıbı'

Beşiktaş’ın yıldızına sert çıktı! ‘Utanman gerekir, profesyonellik ayıbı’Haber Görüntüle

Dünya medyası manşetten gördü: İsveç mahvetti, yıllar alabilir!

Dünya medyası manşetten gördü: İsveç mahvetti, yıllar alabilir!Haber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *