Hangi belirti hangi hastalık habercisi?

“Vücutta a yok ve girişn baş ağrısı, ciltteki solukluk ya da bölümdeki ödem gibi bazı sinyaller hafife alınmamalı” diye uyarıda bulunan Uzm. Dr. Arzu Güntürk belirtilerin olası nedenlerini ve ne zaman doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Vücudumuz bazen ciddi bedenlerle ilgili erken uyarı işareti de verebilir. Bedeninizde fark ettiğiniz ve çoğu zaman size basit görünen bazı kısımları erken teşhis için önemli pencereleri çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr.

HALSİZLİK

Çok genel bir belirti olduğu birlikte birçok hastalıkta en sık görülen işarettir. Başlıca nedenler; çeşitli besinleri, vitamin eksiklikleri, kansızlık, kalp-böbrek-karaciğer- tiroit hastalıkları ve kanser olabilir. Halsizliğin süresi, eforla ilişkisi, psikolojik durumlarla olan bağlantısı yine kendisinin ciddiyeti konusunda fikir verebilir. Beraberinde başka belirtilerin varlığına göre ayrı tanıda daha belirgin bir yol izlenebilir.

KABIZLIK

Özellikle 50 derece sonra 1 ömür süren, yeme hızlarından ve stres değişikliklerinden bağımsız bir kabızlık, mutlaka doktora gitmeyi gerektirir. Bu belirti özellikle kansızlıkla birlikteyse alarm vericilerindendir. Daha genç yaştaki hassas çıkış sendromu, çıkış hastalıkları gibi durumlarda da akla gelir.

CİLTTE SOLUKLUK

Kansızlık belirtileri olabilir ve çeşitli türleri bulunmaktadır. Özellikle 50 yaşında olanların, kullandıkları menopozdan sonra, erkeklerde görülen kansızlık yine alarm belirtileridir. mutlaka gizli kan kaybı araştırılmalıdır. Muhtemel bir mide veya çıkış tümörü erken teşhisi hayat kurtarıcı olur.

AĞIZ KURULUĞU

Bu şeker belirti hastalığı habercisi olabilir. Bununla birlikte çok su İçme, çok kaçışa çıkma, gece çıkışına çıkma belirtilerinin olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Şeker hastalığına hızlı bir şekilde tanı konulmazsa komaya kadar giden ciddi sorunlar ortaya çıkıyor. Bu nedenle özellikle beraberindeki kilo kaybı da olan kişiler, hekime başvurmalıdır.

SAÇ DÖKÜLMESİ

Bu belirti en sık demir eksikliği anemisinin yaptığı bir belirtidir. Ancak çinko, B12, D vitamini, biotin gibi vitaminlerin eksikliği de araştırılmalıdır. Mevsim geçişleri, hormonal belirtiler, örneğin tiroit hormonu, vücuttaki erkek cinsiyet hormonu fazlalığı da akla getirilmelidir.

GÖĞÜS AĞRISI

Yaşanan her göğüs ağrısı kalple ilgili olmayabilir. Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları ile tarama enfeksiyonları da göğüs ağrısına yol açabilmektedir. Ancak istirahat ya da normal tempoda yürüyüş sırasında yaşanan göğüs ağrısı ciddi kalp hastalıklarının işareti olabilir. Ağrıya yuva yapan göğüste baskı hissi, ağrının sırta boyuna ya da kola yayılıyor olması kalp rahatsızlığı olasılığını artırır.

ANİ KİLO KAYBI

1 ay içerisinde oluşan en az 10 kg tartı kaybı diyabet, kanser, tiroid hastalıkları açısından araştırılmalıdır. Tartı kaybının süresi, yeme durumu, verilen miktar mutlaka sorgulanmalıdır. Hızlı ve istemsiz bir tartı geçişi yine alarm geçişlerindendir.

UZUN SÜREN ÖKSÜRÜK

Uzamış taramamış yine taramanın kötü amaçlı yazılım dosyaları ve bilgisayar korsanlarının belirtileri olabilir. Sürekli, uzamış bir banyo, reflü ve hamilelik olasılıklarını akla getirir. Geçmişte hala görülen tüberküloz da keza akılda duruşu. Bir önceki tetkik ölçümlerinin değerlendirilmesi yapılması gerekenlerden biridir.

GÖZ ALTINDAKİ BEZELER

Kan yağının davranışının belirtileri olabilir. Bu durum damar tıkayıcı olması nedeniyle ortaya çıkan hayati sonuçlara sebep olan bir durumdur. Kalp krizi, inme veya başka organların kan örnekleriyle dolması nedeniyle darbe nedeniyle oluşur.

GÖZ AKLARINDA SARILIK

Bu durum sarılık adı verilen, safra kesesi, safra yollarının iyi veya kötü tahribatı hastalıkları ve kansızlığı düşündürebilir. En kısa zamanda hekime başvurulmalıdır.

DÜŞMEYEN ATEŞ

Koltuk altından ateşin 37,3 derecenin, kulaktan derecenin ateşin 37,8 derecenin üstü ateş olarak ayarlanması. 1 haftayı geçen ateş mutlaka araştırılmalıdır. Bu tip bir ateşin altında kötü organizmalar, kronik muhafazalar, romatolojik hastalıklar yatabilir. Hızlı tetkik ve tedavi hayat kurtarıcıdır.

BAŞ DÖNMESİ

Tansiyonda düşme veya yükselme, şeker düşüklüğü, bulaşıcı hastalıklar, sinir hareketleri, vertigo ve göz hastalıkları bu duruma sebep olabilir. Özellikle riskleri, olduğu durum göz önüne alınmalı. Eğer sık ​​ve durup dururken oluyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

BACAKLARDA ÖDEM

Kalp ve nakil yetmezliğinde, tiroit bezinin hem az, hem de çok çalışması durumlarında bölümündeda ödem görülebilir. Bacak şişliğinin sürekli olup olmadığı, sıcaklıkla ilişkisi ve içerdiği, ciddiyeti konusunda fikir verir. Damarlardaki kişiler nedeniyle de ödem olabilir. Hayati organların yataklarının erken muayene açısından bu organlara yönelik tetkiklerin yapılması uygun olur.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *