Hakkari’de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı

PKK’lı teröristlerce katledilen 28 kişinin acısı tazeliğini korurken, olaydan annesinin çabasıyla kurtulan genç kadın, “Ben hep babamın öldüğü yaşta kalmadım” dedi.

Hakkari'de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı

PKK’lı teröristler, 1989’da en büyük ve acımasız sivil katliamlarından biri yaptı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 33 yıl önce yapılan saldırıda, 28 kişi katlandı.

Hayatını kaybedenlerin acılarını tazeliğini korurken saldırıdan kaçanların da hikayeleri, teröristlerin acımasızlığını ön serdi.

İHA’nın sorumluluğuna göre; olay tanığı canlı olan Besna Boz, kızını o katliamdan nasıl kurtardığını gözyaşları arasında anlattı.

“Kızımı sırtıma alarak hemen 2’nci kattan atladım”

Saldırıda bacağından yaralanan Boz, “Akşam namazı olacak. O zaman da düğünümüz vardı ve hazırlıklarını geçerken. Ben şoklarında makineyi çalıştırıp elbise diktim. Diker dikmez silah sesleri başladı, hepimiz geçidik. Benim de banyo o zaman 3 yaşındaydı. Tam kardeşime bakacaktım ki, onlar evimize bir roket attılar. Tekrar attılar. Ben bu sefer düzene dönerek ona koştum. Kızımı sırtıma aldım. Eltimin de çocuğu biraz hastaydı o zaman. Hemen biz de bir torbalarının arkasına saklandık. Kapıya vurarak içeriye girdiler. Artık babamlara ne oldu, haber alamadım. Benim kaynanam da hastaydı, kalkamıyordu. Un torba arkalarının kayınvalidemi hücrelerinin hemen küfrederek gönderilmesini istediler. Eşimi ve kayınvalidemi salona aldılar. ‘Sıraya dizip öldürelim artık bunları’ dediler. Kızım da sırtımdaydı ve ben de un torbalarının arkasındayım. Ateş etmeleriyle onları orada öldürdüler.

Ben o korkuyla gezegeni sırtıma alarak hemen 2’nci kattan atladım ve kaçtım. Düşer düşmez ayağımdan yaralandım. Ardımdan ateşe son verildi. Ben kaçtıklarımda çok karanlıktı ve yağmur yağıyordu. Bir ara düştüm. Kesin bu sefer yakalandım dedim. Elimi gezdirdim taşa değmişim tekrar yola devam ettim. Baktım bir tane adamın sesi geliyor. ‘Ahmet amca ben yaralıyım’ dedim. O da bana ‘Bir şeyler yok, rahat ol’ dedi. Orada bir evde saklandık ve sonra kaçmayı başardık. Ama ailemin tüm fertlerini orada öldürdülerdedi.

Hakkari de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı #1

Hakkari’de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı ViDEO

Ben hep babamın öldüğü yaşta kaldım”

Besna Boz’un kızı Hasret Duman, “Annem bana geçtiğinde hala o olayı yaşıyormuşum gibi ömrümde. Ben o zaman küçüktüm. Annemin anlattıklarına göre kapımızı yumrukluyorlar, zorlaman arka kısım babamın göğsüne vuruyorlar ve babam düşüyor. Bana doğru geliyorlar. Annemin benim üzerime fistanları atma ve beni sırtına ele geçirme kurtarması. Ben bu acıyı ölünceye kadar hep yaşayacağım. Onlar Avrupalılar üzerine yanıcı madde dökerek öldürdüler. Ben hep babamın öldüğü yaşta kaldım. Sadece ben değil, keşke tüm çocuklar kurtulsaydı. Çocukları un torbalarının içinde yaktılar. Ben şu an amcama baba diyorum. Bu acı zor. Allah bir daha yaşatmasın. Bana babamın yanık anneleri gösterdiler ve ben ölünceye kadar o yaşına geleceğiz.”kullandı.

Hakkari de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı #2

Hakkari de 33 yıl önceki terör katliamından kurtulan kadınların yaşadıklarını anlattı #3

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *