HABERLER: Bu ülkede soğan etten daha pahalı!

Yaklaşık bir kesim soğan Filipinliler için lüks bir ürün haline geldi. Bu Asya ortamında tüm bir tavuk 4 alınabilirken, bir kilo kırmızı ve beyaz soğanın fiyatı bu hafta yaklaşık 11 arttı. Filipinler’de günlük asgari ücret ise 9 dolar seviyesinde.

Şifrelerdeki dizile birlikte, işletim sistemlerindeki soğan dağıtımlarına el koydu. Ocak ayı başında Çin’den gelen 310.000 dolar değerindeki soğan, giysi etiketiyle ülkeye kaçak sokulmaya tutuklandı yakalandı.

Sosyal medyada bu durumla alay eden ve hükümetin sorumlu tutan mesajları paylaşıldı. Biri Twitter paylaşımında “Suudi Arabistan gezimizden dönerken çikolata yerine soğan getiriyoruz” dedi.

ABD’de seyahatte olan bir başka kullanıcı da bir kavanoz toz soğan görseli paylaşıp şöyle yazdı:

“Filipinler’de soğan altın gibi olduğundan, ev ve hediye için bunları satın aldım.

Filipinler’in başkenti Manila’da yaşayan ING bankası eski ekonomisti Nicholas Mapa, bazı restoranların soğan içeren ürünler satmadığını söyledi.

Bazı işletmeler ise soğana alternatif arıyor. Filipinler’in Mutfak Mirasını Koruma Hareketi’nin yöneticisi Jam Melchor, soğanın ‘Filipin mutfağında çok önemli bir malzeme’ olduğunu ve hemen her yemekte çalıştığını belirtiyor.

Soğanın etten daha pahalı olduğu ülke

FİLİPİNLER’DE SOĞAN yönü NEDEN BU KADAR ARTTI?

Ekonomist Nicholas Mapa Fiyatlardaki artışın en az iki factorden kaynaklandığını söylüyor.

Tarım Bakanlığı’nın Ağustos ayında açıkladığıler, içinde bulunmadığından tahmin daha az soğan üreteceğini gösteriyordu. Ancak Filipinler’de Ağustos ve Eylül ayındaki tayfunun beklenen hasattan daha kötü oldu.

Mapa, “Ne yazık ki soğan ithalatı ancak fiyatları yükseldikten sonra, yani çok geçmeye başladı” dedi.

Ocak hizmetlerinde ilk haftasında hükümet, fiyatların kontrolünü altına almak için yaklaşık 22 milyon ton soğan ithalatını gizliyor.

Eski Tarım Bakanlığı’nı sağlamak Fermin Adriano gibi bazı uzmanlara göre, hükümetin yerli üretiminin düşük olduğunu verebileceği gerekli ithalat siparişini içinden vermeliydi.

Soğanın etten daha pahalı olduğu ülke

‘BONGBONG’ YÖNETİMİ

Bazı Filipinliler ise tarım sektöründeki dağınıklıktan, Devlet Başkanı Ferdinand “Bongbong” Marcos’u sahibidir.

‘Bongbong’ adıyla bilinen Ferdinand Marcos, 1970’li ve 80’li yıllarda Filipinler’de diktatörlük yönetimine liderlik eden ve halk protestoları ile devrilip 1986’da ailesiyle dönemi terk eden eski diktatör Ferdinand Marcos’un oğlu.

1991’de ülkeye dönen ve valilik, milletvekilliği ve senatörlüğün ardından geçen yıl tablo Devlet Başkanı, kendisini Tarım Bakanı olarak da atadı.

Marcos’un kampanyası, diktatör döneminin “altın çağ” olduğunu savunmuştu. Birçok kişi de sosyal ortamlarda ironik bir şekilde buna gönderme yaparak “altının” soğan fiyatını genel bir ifadeler paylaştı.

DÜNYADA EN ÇOK ÜRETİLEN ÜÇÜNCÜ SEBZE

Hollanda merkezli bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Rabobank’ta meyve ve sebze uzmanı Cindy van Rijswick, Filipinler’in geleneksel olarak soğan ithal eden bir ülke olduğunu ve ürettiğinden daha fazlasını tükettiğini söylüyor.

Van Rijswick, talebin çok dalgalı olduğunu, 2011’de sadece beş milyon kiloyken 2016’da 132 milyon kiloya çıkacağını ve genellikle Hindistan, Çin ve Hollanda’dan ampul ithal ettiğini belirtiyor.

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’da soğanın bir kışına kadar saklanabildiğini, Filipinler’de ise iklim koşullarının da yaşadıkları daha çok raf ömrü kısa çeşitlerin üretildiğini anlatan Van Rijswick şu öğreticiyi paylaşıyor:

“Dünyanın birçok yerinde soğan en çok tüketilen üç sebze arasında yer alıyor. Bu nedenle soğan, domates ve salatalığın ardından hacim olarak dünyada en çok üretilen üçüncü sebzedir.”

İşinden 1 günde istifade edip yola çıktı!  Kara listeye alındı, gittiği ülkede soyuldu

İşinden 1 günde istifade edip yola çıktı! Kara listeye alındı, gittiği ülkede soyulduHaber Görüntüle

SOĞAN etkisi BAŞKA ÜLKELERDE DE ARTTI

Soğan fiyatları diğer bazı tatil de şovu gösterdi. 2022 yılında yüzde 130,14 gösterila Brezilya soğan fiyatı en fazla artan ülkeler arasında yer alıyor.

Bu artışın, ekilen arazi miktarındaki azalma ve üretim sürelerinin sonundan (döviz kurlarındaki dizi ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle gübre ve böcek ilacı fiyatlarının artışından) kaynaklandığı belirtiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

2022'nin 'şampiyonu' kuru soğan

2022’nin ‘şampiyonu’ kuru soğanHaber Görüntüle

Dünya basını: Tartışmasız 2023'ün en önemli seçimleri Türkiye'de

Dünya basını: Tartışmasız 2023’ün en önemli seçimleri Türkiye’deHaber Görüntüle

7'lik deprem anı!  Dünyayı dehşete düşüren fotoğraf

7’lik deprem anı! Dünyayı dehşete düşüren fotoğrafHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *