Gözüne kestirmekten 10 bin liralık ünü şimşek hızıyla çalıyorlar

Ankara’da ikinci el alım-satıman olarak kestirdikleri ikinci el gözü yan parçalarını çalan yeni dolandırıcılık içisi ortaya çıkıyor.

Buna göre göreli ilk olarak ikinci el alım-tım üzerine hizmet veren internet dünyasında, daha fazla izlenirler. Bundan sonra dolandırıcılar, ilk 10 aracın sahibinden tek tek arayarak aracı beğendiklerini, ciddi alıcı ve kutlamadan bahsediyorlar. Aracın sahibi ile Etimesgu’a Bağlı bir oto sanayit’te, tercihleri ​​bir motorda buluşuyor. Şebekenin bir üye işyeri sahibini oyalamak için pazarlamak ve ikramda bulunmaktan hoşlanır. O esnada da kullanıcısının bir üyesi ise aracıyla test oyunlarından yararlanmak için kullanmakla. Egzozcu burada 7 dakika içinde 2000 model araçlarda ikinci eli 8 bin ile 10 bin lira arasında tutan “katalizör” (katalitik dönüştürücü) söküp yerine 100 liralık yan sanayi ürünü kaynaklıyor. Daha sonra araç sahibinden ile ticari alıcılarn, çektikten sonra sevişmekten hoşlaştıktan sonra, gün satış için noterdek araç sahibinden söz alışverişi yapıyor. Bugünün günü için arayanlardan sahibinden “Babaannem’den kaçan insanlardan kaçıyorlar.” Ankara’da yaygın olarak yapılan söz konusu dolandırıcılığı değerlendiren Oto Ekspertiz Uzmanı Ahmet Coşkun Özata, söz konusu bu dolandırıcılığı ve sadece bir günlük 6 taneden dolayı kaldırılmış araç olduğunu söyledi. Mağdur avukat Atılgan Doğan, 66 Salih Doğan ve uzman Özata’nın ortak mesajı ise, nihai olmak istemeleridir.

Sözü dolandırıcılık olaylarının kazalarının haftasından 10 yıllık avukat Atılgan Doğan, 2000 modeli Alman markası aracını internet sitesi üzerinde ilana koyduktan bir sonra bir kişi aradığını “Gayet kararlıydı. Ancak fiyatta yapılmamıştır. Beni Şaşmaz Oto Sanayi’de bir yere çağırdılar. Amerika’daki zaman korkusuz tavırları vardı. 3-4 kişilik kalabalık usta olan bir grup vardı burada. Çay içmeye davet ettiler. İkramda bulundular. Bizi lafa götürüp arkada ilerleyebilenler. Bakmaya çalıştılar. Hatta ben araca geleceksiniz diyeceksiniz. Ben de inandım. Satıcıyım. fiyatta anlaştık 20-25 dakika içinde kaybolup giden bir şüpheli araçlendim. ‘Aracım nerede? Gelmesi gerekiyor’ deyince de ‘Ben alıcıyım zaten, fiyatta da anlaştık. Ver el’ dedi. Elimizi verdik, kolumuzu kurtaramadık. Bir gün sonra notere çağdılar. ‘Tamam, bir gün sonra anlaşırız. Kaporaya da gerek yok’ dedim. Aracım 20 dakika sonra geldi. Helalleştik, tokalaştık. Bir gün sonra beni aradılar, ‘Babaannem öldü. Ben alamıyorum, helal et’ söyleme” diye konuştu.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Doğan, şöyle devam etti:

“Daha fazla sayıdaki parçalar bütün Ankara’daki bu şekilde orijinal araçlardan alınabilir ve yüksek meblağa satılabilen yedeklenebilirliği bu şekilde dolandırıcılık yaparak çalıştırıldığı şekilde ortaya çıkarılır. Şu an aracımın eksperini yaptırdık. Çalındığı ortaya çıktı. İki gün önce kaynaklanmışlar ve uzun boylu çalmışlar. Katalizör de yüksek meblağa satılan, diğer işletmelerde, kaynaklardan tozlardan dolayı çalındığını gördüklerini. Suç duyurusunda bulunacağım. Şikayetçi. kayıt, fotoğraf adresi ve ismi var. Ustaların da var. Nerede değiştirdiğini dediğini. Gerekli bütün işlemler başlatıyorum.”

Doğan, ünlü bir ilanda en meblağlı elbiseler yüksekten düşüğe doğru sıralanır tek tek dolandırıcılık savunmak, “Bu şekilde dolandırılan diğer arkadaşlar bana ulaştırılır. Onlarca kişinin aynısıdır. Grup halinde biz de ekspertizde buluştuk. Hepimiz dolandırılan kişiler olarak buraya bakın” dedi.

“BENİM KANSERDEN VEFAT EDEN BABAMA AİT ARACIM”

Dolandırıcılık açısından karşı bir sinir olduğunu vurgulayan avukat Doğan, “Bu tavırdan gelen her şey yüzünden. Çünkü aracımın değeri çok fazlaydı. Benim kanserden vefat eden babama ait aracım. temizdi. Satmayı da doğurdum. Satmaya karar verdim ama yanlış yapmışız. Bu alışverişi peşini bırakmayacağım” kullanımları.

“YÜKSEK MEBLAĞLI ARAÇLARDA BU KATALİZÖRÜN FİYATININ 100 BİN LİRA İLE 150 BİN LİRA ARASINDA DEĞİŞTİĞİNİ DUYDUM”

Atılgan Doğan, vatandaşlara şu uyarıda bulundu:

“Vatandaşlar akıllı olsunlar. Mutlaka eksperde buluşsunlar. Hatta isimli ismi, kaliteli eksperde buluşup orada satışlar yapsınlar. Sakın ola ki ismi cismi belli olmayan dükkanlara ekmekçiler. Hatta yüksek meblağlı araçlarda bu fiyatının 150 bin lira arasında civarındadır. Bu şirketin devamının geleceğini düşünüyor. Dikkat etsinler.”

“ARABA SATACAKSANIZ, ARABANIN BAŞINDAN AYRILMAYIN”

Dolandırıcılık olaylarının kazasının olacağı bir isim şu şekilde sona ererken Salih Özgü ise mağdur Atıl Doğan’ın gittiği yerde meydana gelmemiş, mağduriyetini dile getirdi:

“Gelip bakanlar. ‘Yarın gelin dükkana bakalım’ deyin. Ben de gittim dükkanına. Ustasına verdi, ‘Hadi bir git motor göster’ dedi. Ben de ‘Ben de bineyim’ dedim. ‘Yok hocam gelin sohbeti’ derken beni oyaladılar. Ben de güvendim. ardından gittiler, bu gitme de uzun sürdü. Eve sonra. Aracım hala bir internet ilanda olduğu için başka birisi de aradı. O da egzozcuymuş. ‘Sizin arabanız orijinal, yeni, alman malı. Lütfen anlamına gelirini ben alayayım, yenisini takayım, 4 numara bin lira vereyim’ dedi. Öyle bir söz söz konusu konuştu. Sadece orijinal tasarım ve başka bir işleyişe devam etmeyecek. Ancak içimize şüphe düştü. Sonraki gün bakmak, ilgili egzozcu arkadaşlarla konuştuk. Resmini gönderdik o arkadaşa. ‘Hocam bu’ değiştirmek için satın alınabilir. Orijinalinden sökülmüş, yan sanayi bir ürün takmışlar. Burada amaç, arabanın orijinalliği olması. Vatandaşlara tek bir hatırlatma yapmak istiyorum: Arabanın satın almayın.

“YAYGIN OLARAK GELİYOR AMA SADECE BUGÜN İÇİN 6 ARAÇ BANA GELDİ”

Ekspert Ahmet Coşkun’un Uzmanı konuşmasında, Ankara araç sahiplerine ulaşarak onları bir araya geldiklerini, “Arabayı inceliyorlar. İnceledikten sonra’Araç ile yol testine geleceğiz, arabayı test etmemiz gerekiyor’ diyorlar. Sonradan dükkanlarına götürülerek çalıyorlar. Son iki haftadır başvuruyorlar. Yaygın olarak geliyor ama sadece bugün için 6 araç bana geldi. Müşteriler bu duruma karşı evrak ihtiyacı biz de bu evrakın teminini teminini” dedi.

“TEKRARDAN KAYNAKLATİP YAN SANAYİ ÜRÜNLE DEĞİŞTİRİYORLAR”

Söz konusu dolandırıcılığın sanayi sitelerinde, tabelası olmayan tamirhanelerde meydana gelen bilgisini paylaşan uzman Özata, “Aracı bu tarz alacakmış gibi çağırıp, fotoğrafçı ile alıcı buluştuğunda, ‘Siz oturununuzu için. Aman abi sen kalkma, biz arabanın yol testi bakalım, dönelim gelelim’ derken aracı egzozcuya götürüp çok kısa bir süre boyunca orayı kestirtip, tekrardan kaynaklatıp yan sanayi ürünle değiştiriyorlar” diye konuştu.

“5 İLA 7 DAKİKA ARASINDA ÇALINIP YERİNE YENİSİ TAKILABİLİR”

Şunları belirtebilirsiniz:

“Katalizörü çalma sebepleri arasında içinde paladyum malzemesi var. Bunlar dışında 2-3 bin dolara satılan ürünler. şehir nedeniyle orijinali çalıp yerine yan sanayi ürünleri takıyorlar. Katalizörün kazanılması kolay kolay kolay bir şey değildir. Bugün bir arabanınü 5 ila 7 dakika yerine yenisi takılabilir. Bugün bir araç almaya kalkacaksınız 2000 model bir arabaü ikinci eli 8 bin lira. Ama sıfır, yüksek model araçlarda ise 100 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *