Google ve Android TV’lerde APK dönemi sona eriyor!

2Google ve Android TV'lerde APK dönemi sona eriyor!

Tam Boyutta Gör


Akıllı televizyonlar söz konusu olduğunda Google TV ve Android TV platformlarıyla pazarın lider isimlerinden biri olmayı başarıyor Google, yeni bir değişiklik imzalamayı planlıyor. Yazılım devi bugün, Android TV ve Google TV bilgi sistemleri için Mayıs 2023’ten itibaren APK yerine Android Uygulama Paketi (AAB) formatına geçileceğini duyurdu.

Uygulama küçültecek

Google tarafından ilk olarak 2018 yılında tanıtılan ABB formatı, uygulama boyutlarında tasarruf sağlamayı teklif eder, yeni bir uygulama biçimi olarak tutarak çıktı. Sonuç olarak Google Play Store’da standart halinde gelen bu özellik, cihaz için gerekli olan dosyaların indirilmesini geri kalan dosyaların ise arşivde sağlanmasını sağlıyor. Böylece uygulama boyutlarında yüzde 20’lik bir tasarruf söz konusu.

Ayrıca ABB formatı, Android ve Google TV kullanıcılarının uygulamalarının gereksiz arşivlemesini ve arşivden çıkarmayı içeren yeni bir özellik ile kullanım ömrü vardır.

Bugün yapılan resmi operasyon Google TV Ürün Yönetimi ekibinden Josh Wentz, Android TV platformunda 10.000’den fazla dağıtımın yer alacağı ancak kısıtlı depolama alanı nedeniyle kullanıcı uygulamalarını kaldırmaya zorladığını belirtti. Bu bilgilere yetkili isim, ABB formatına geçişin bu yorgunluğu hafifleteceğini düşünüyor. Bildirilenlere göre Google, öğrenmelerin yeniden paketlenmesi için geliştiricilere altı aylık bir zaman tanıyacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *