Goldman’dan borsalar için ‘ayı yürüyüşü’ uyarısı

Goldman Sachs stratejistlerine göre kendi incelemelerinde ayı haklarının henüz sona ermedi ve 2023’ün iyi bir yıl sonuçları uman hisse yatırımcıları hayali sürprizlere uğrayacak.

Peter Oppenheimer ve Sharon Bell’in de aralarında olduğu stratejistler topluluğunda yayımladıkları bir notta “Genellikle hisse senedi dip noktasıyla birlikte olan satıcıya henüz ulaşılmadı” diye yazdı.

Ekip, faiz oranlarında zirvenin görülmesinin ve durgunluğunun geleceği daha düşük değerlemelerin, herhangi bir kalıcı Borsa toparlanmasının gerçekleşebilmesi için gerekli olduğunu söyledi.

S&P 500 2023’ü yüzde 0,9 Stoxx Europe 600 yüzde 4’te bitirecek

Stratejistler, S&P 500’ün 2023’ü cuma günkü deposutan yüzde 0,9 daha yüksek olan sadece 4 bin seviyesinde bitireceğini tahmin ederken, Avrupa’nın referans noktası Stoxx Europe 600 gelecek yılı mevcut seviyesinden yaklaşık yüzde 4 daha yüksek 450 endeksinde tamamlayacak.

Emmanuel Cau tablosundaki Barclays Plc stratejistleri de, Avrupa gösterge endeksi için aynı Hedefe sahip olacak ve bu seviyeye giden yol “zorlu” geleceğini söyledi.

Bankanın değerlendirmesi, zayıf ABD erişim verileri ve Çin’deki Kovid-19 bakımlarını gevşetme haberlerinin yön verdiği ve birkaç küresel yapının teknik yoğuna topluluk bölümlerine yüklenmesine neden olan son rallinin ardından geldi.

Ekim ayından beri yaşanan sert yükseliş merkez bankalarının yerleşmesini dizginlemek için agresif faiz dizileriyle resesyon endişelerini sürükleyerek küresel piyasalarda çalkantılı geçen yılın ardından geldi.

Hisse incelemelerinde ekonomide ve gelir üreticilerindeki bozulma yavaşlamadan dip noktalardan çıkmaya vurgu yapan Goldman stratejistleri kazançların sürdürülebilir olmadığını belirterek, “Hisse senedi piyasaları için kısa vadeli yol muhtemelen dalgalı ve aşağı yönlü olacak” kullanılmış.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *