Girişimlere 1.6 milyar ölüme yatırım

Türkiye girişimlik sistemlerinde 2022 yılında 300 girişime 1 milyar 593 milyon yatırım yapıldı.

Böylece bir önceki işletmeye göre ekonomide yapılan toplam yatırım miktarları yüzde 3, işlem adedi de yüzde 10 oranında azalmış oldu. Bu dönemde gerçekleşen 10 işlem ise, muhafaza bakımlarında tüm kullanım yüzdesi 83’ünü oluşturdu.

2022’de bir yatırım organizasyonu, Türkiye’yi Avrupa’da ‘süper lig’ olarak anılan yerlere taşındı.

Buna göre, Türkiye toplam toplantılarında, İngiltere, Fransa, Almanya, İsveç, İsviçre, İspanya, Hollanda ve İrlanda, İtalya’nın ardından Avrupa’da 10’uncu sırada yer aldı. Böylece girişim yatırımlarında ülke olarak sıramızı korumuş olduk.

İstanbul ise, 2022’de girişim yatırımlarının bir arada bulunduğu Londra, Paris, Berlin, Stockholm ve Münih’in ardından Avrupa’da 6. sırada yer aldı. İstanbul, bir önceki yıl söz konusu sıralamada 13’üncü sıradaydı.

METAVERSE YATIRIMLARI YÜZDE 700 ARTTI

2022’nin son aşamalarında ise, Türkiye’de 74 işlemde 93 milyon operasyon yatırımı yapıldı. Bu dönemde yapılan yatırım bölümleri geçen yılın aynı sürelerine göre yüzde 10 düşerken, işlem süresi ise yüzde 9 dizi yaşandı.

Startups.watch’un yöneticiliğini yapabileceğine göre, 2022’de en fazla hızlı market, oyun, yapay zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi alanlarına yatırım yapıldı. Getir’in elde ettiği 768 milyon dolarlık yatırım etkili oldu.

Öte yandan, geçen yıl metaverse yatırımları yüzde 700 büyüme ile en hızlı büyüyen alan olarak dikkat çekti.

OYUN YATIRIMLARINDA DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ OLDUK

2022’de oyun görüşüne yatırımda ise tüm zamanların rekoru kırıldı.

Her ne kadar yatırım yapılan oyun girişimi sayısı 52’den 24’e düşse de, toplam yatırım giderleri 265 milyon dolardan 362 milyon yükseldi.

Böylece, Türkiye küresel oyun yatırımlarında ABD, Singapur ve İngiltere’nin ardından en fazla yatırım merkezli dördüncü ülke oldu.

2022’de, İstanbul ise, Avrupa’da Londra’nın ardından en çok oyun yatırımının yapıldığı ikinci şehir oldu.

İstanbul’un global oyun yatırımlarındaki sıra ise 5’inci olarak kayıtlara geçti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *