Gazetemizin yazarı Uğur Mumcu, katledilişinin 30. yılında özlem ve minnetle anıldı

Aracına konan bombanın patlaması sonucu 24 Ocak 1993’te katledilen gazetemizin yazarı Uğur Mumcu, aramızdan koparılışının 30. yılında özlem ve minnetle anıldı. Çocuk yaşlı demeden Mumcu’nun sokağında toplanan binlerce yurttaş, kattığı yere karanfiller bıraktı.

Mumcu için ilk kutlama Batıkent’te düzenlendi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Yenimahalle Belediyesi öncülüğünde yapılan anma kapsamında Batıkent Metrosu kapsamında Uğur Mumcu Parkı’na yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüş sürdü. Yürüyüşte, Cumhuriyetimizin yöneticisi Mustafa Kemal Atatürk ve Mumcu’nun fotoğraflarının yer aldığı, “Vurulduk ey halkım unutma bizi” yazılı pankart yayınlandı; “Uğur Mumcu onurumuzdur”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür” ve “Türkiye’nin laiktir laik kalması” sloganları atıldı.

DAHA KÖTÜ NOKTADAYIZ

Yürüyüşün tamamlandığı Uğur Mumcu Parkı’ndaki törende, Uğur Mumcu Anıtı’na çelenk bırakıldı. Törende konuşan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, şunları kaydetti: “Aydınlarımızı kaybettik, kaybetmeye devam ediyoruz. Kaybettiğimiz günlerde daha iyi bir noktada mıyız? Demokrasimiz daha mı güzel? Hukukun üstünlüğü daha mı güzel? Mafyaların sahibi kol gezmiyor mu? Cemaatler yaşıyor aynı güçle laikliği yıkmak için çalışmıyor mu? Uğur Mumcu’yu kaybettiğimiz yerlerden bugün daha kötü bir noktadayız.”

HEP BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Anma’nın geldiği ikinci adresi ise Mumcu’nun katledildiği sokak oldu. Mumcu’nun yaşadığı apartman “Uğurlar olsun” pankartı asılırken evin karşısında Adalet ve Demokrasi Haftalarının görsellerinin yer aldığı sergi açıldı. Program boyunca “Ankara’nın taşına bak”, “Yiğidim aslanım” gibi türkü ve şarkılar çalınırken Mumcu’nun konuşmalarından kesitler ve “Vurulduk ey halkım unutma bizi” ifadelerinin de yer aldığı “Sesleniş” yazısı dinletildi. Levent Üzümcü Tiyatrosu tarafından “Unutma Bizi” dinletisi düzenlendi. “Gündoğdu Marşı” ve “Yiğidim aslanım” hep bir ağızdan söyledi.

ANİTA GAZETEMİZİ BIRAKTILAR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li milletvekilleri ve ABB Başkanı Mansur Yavaş; Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu ve çocukları Özgür Mumcu ile Özge Mumcu Aybars’ı evde ziyaret etti. Ardından Faili Meçhuller Anıtı ziyaret edildi. Mumcu ailesi ve Kılıçdaroğlu daha sonra Mumcu’nun katledildiği yerdeki anıta karanfil ve mumlar ayrıldı. Ellerinde gazetemizi taşıyan yurttaşlar, anıta çelenkle birlikte gazetelerini de koydu.

Son anma programı ise Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’nda yapıldı. Mumcu aileleri ve yedileri, yazarlarımızın mezarına karanfilleri, yaktıkları mumları ve gazetemizi anlatmak Uğur Mumcu’yu hüzünle ve ı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *