FTX’in iflası sonrası öğeleri kriptoyu terk ediyor

FTX’in sonuçlarının ardından bir zamanlar fiyat boşluklarından arbitraj işlemlerinden faydalanarak büyüyen aracı yapıları geri oluştururken, piyasa kriptolarında vahşi batı günlerinde geri döndü. Bu durumu sürdürebilmek için ticaret yapmaya cesaret eden ipuçları için kârlı masraflar yaratabileceği değerlendiriliyor.

Çeşitli platformlarda genellikle aynı olan maliyet fiyatları, domino taşlarının kripto ticaretinde devrilmeye devam ettiğinin açık bir işareti olarak birbirinden ayrılıyor.

Örnek olarak, Binance ve OKEx’teki aynı Bitcoin beklentilerinin fonlama ölçüleri arasındaki fark, yıllık olarak 101 puana varan bir genişliğe fayda sağlamak ve en çok tek haneli olarak seyrederken geçtiğimiz ay boyunca en az 10 puan olarak devam etti.

FTX CEO’su da servetini arbitrajdan elde etmişti

Bu durum aralarında FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’in de olduğu spekülatörlerin bir varlığı bir Borsada satın alarak fiyatından farklı olduğu diğerinde satarak “kolay para” ödülü kripto paranın ilk günlerine geri dönüş olarak değerlendiriliyor.

Bu işlemlerin fiyat boşluklarından kâr elde etmek için bunları kullanan, kazançlı bir niceliksel ticaret şekli olarak tanımlanıyor. Ancak daha fazla karmaşa Wall Street oluşumları kripto piyasalarına girdikçe bu makaslar küçülmüş ve stratejiden para kazanmayı zorlaştırmıştı.

Mevcut durumda FTX’in iflası kripto para piyasalarında endişeye neden olarak hem büyük hem de isimsiz niceliksel fonların da dahil olduğu oyuncuların pozisyonlarını küçültmesine veye yönlendirici neden olarak bu hatalı fiyatlandırmaların daha uzun süre devam etmesine neden oluyor.

Geçen hafta iflas eden FTX, hacim olarak en büyük beş kripto borsasından ve uzman kripto oyuncularının (kuant) favori platformlarından biri konumundaydı.

Hedge fonların birincil aracı kuruluşları aracılığıyla borç aldıkları geleneksel piyasaların aksine, kripto tüccarları doğrudan borsalara teminat vermek zorundadır.

FTX’in iflasıyla birçok yatırımcı kullanımına erişimini kaybetti

Bu nedenle, FTX geçen hafta para çekme işlemleri masrafya başladığında, bireysel yatırımcı ve profesyonel spekülatörlerden oluşan kalabalık bir topluluk, platformdaki mevcut varlıkların çoğularınınna erişimini kaldırırken bundan sonra yaşanabilecek herhangi bir iyileşmenin yavaş ve dolambaçlı geçen iflasların çıktığına bağlı olduğu belirtiliyor.

FTX’in ifla piyasalarının sert etkisi sürerken platformda yaşanan kayıplar yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Financial Times’a göre, serbest yatırım fonu Galois Capital’in kurucu ortağı Kevin Zhou, sermayesinin büyüklüğünün FTX’te rehin gittiğini söyledi.

Bir kripto para fonu kurmadan önce Point72 Asset Management için varlık yönetimi görevini yürüten Travis Kling de, şirketin İkigai’nin varlıklarının büyük çabalarının iflas etmiş platformda olduğunu belirtti. En büyük piyasa yapıcılardan biri olan Wintermute ise, FTX’te 55 milyon doları açıkladı.

Kuantların zirvesiyle makaslar açıldı

Kuantların risklerini sınırlandırmasıyla makaslar da tekrar ortaya çıkmaya başladı. En büyük borsalardan Binance de Ekim bilgilerini sıfır olan yıllık olarak belirlenmiş BUSD ve Tether arasındaki Bitcoin beklentileri fonlama maliyet farkı geçen hafta 17 baz puana çıktı.

Artık bu anormalliklerin geri dönüşü, FTX’in düşüşünün niceliksel yatırımcıları TerraUSD ve Three Arrows Capital’in iflasları gibi bu yıl yaşanan diğer kripto olaylarından fazla rahatsız edici olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor. FTX’in iflası sonrası Bitcoin’in kayıpları bu ay yüzde 18’e ulaşarak 2022’de yaşadığı kaybı yüzde 64’e çıkardı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *