FFP’de arka kapıdan dolanan Chelsea’ye UEFA golü geliyor

İngiltere Premier Lig’de ara transfer döneminin en hareketli takımı Chelsea’nin hamleleri, UEFA’yı harekete geçirdi.
Şu ana kadar ara transfer döneminde Mykhaylo Mudryk, Benoit Badiashile, Noni Madueke, Andrey Santos ve David Datro Fofana’yı kadrosuna katan Londra ekibi, bu transferlere yaklaşık 170 milyon sterlin ödeme yaptı. Atletico Madrid’den kiralanan Joao Felix içinse 11 milyon sterlin kiralama bedeli ödendi.
8.5 YILLIK ANLAŞMA!
Ara transferde yaptığı bu hamlelerde Chelsea, oyuncularla uzun süreli sözleşmeler sözleşmelerini tercih etti. Oğul transfer Mykhaylo Mudryk ile 8.5, Benoit Badiashile ve David Fofana’yla 6.5, Noni Madueke ile ise 7.5 yıllık anlaşma sağlandı.
İngiliz basınında yer alan sözleşme, Chelsea’nin bu stratejisini koruyarak bonservis bedellerini uzun yıllara yayarak Finansal Fair Play kurallarının oluşturulmayı planladığı belirtildi.
KISITLAMA GELİYOR
BBC’de yer alan haberde ise UEFA’nın diğer kulüplerinin de bu strateji seçmemesi için Finansal Fair Play kurallarında yürütmeye gideceği hazırlandığı ve bonservis bedelini sadece ilk 5’in yayılabileceği bir düzenleme olmayacağı belirtildi.
Buna ek olarak takımların daha uzun süreli sözleşme düzenlemelerinin önünde herhangi bir kural olmayacak şekilde aktarıldı. Yeni kuralların bu yaz uygulamaya gireceği ve geriye dönük uygulanmayacağı saklanacak.
Chelsea’nin ara transfer dönemi ve geçen yaz transfer dönemindeki hamlelerle harcamaları 450 milyon sterline yaklaştı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *