Fed tutanaklarında ‘yakında’ yavaşlama sinyali

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantına ilişkin tutanaklarını yayımladı. Tutanaklar, çoğu yetkilinin bundan sonra daha yavaş faiz artırımıyla devam etmek istediğini gösterdi.

Tutanaklara göre çoğu Fed yetkilisi yakın faiz dizisinin yavaşlamasını destekledi. Bazı bölümlerin mimarisinin yavaşlamasının finansal risklerini azaltacağını belirtti.

Buna rağmen baskıda henüz çok fazla zayıflama işareti görülmediği ifade edildi. Çoğu patlamada risklerin yukarıya doğru olduğunu söyledi.

Ufak montanlı dizilerin faiz bölümlerinin sürelerini kısıtlamak için alan olacağı belirtildi.

Bazı Fed yetkilileri faizlerde zirvenin daha yüksek seviyede gerçekleşeceğini öngördü. Yetkililer Nihai faiz yüksekliği faiz hızının daha önemli olduğunu ifade etti.

Birkaç Fed politikası üyesi sıkılaştıkça Fed’in piyasadaki bozulmalara hazır olması gerektiğini belirtti.

Tutanaklarda gelecek sene için resesyon ihtimalinin yükseldiği görüldü. Yavaşlayan konut harcamaları, küresel ekonomideki riskler ve faiz dizilerinin bu riskini artırdığı vurgulandı.

Yetkililer sinyalinin yaşamını

Fed Kasım karşılama politikası faizini 75 baz puan aralığında yüzde 3,75-4 aralığına yükseltmişti.

Son dönemde birçok Fed yetkilisi dizi hızını yavaşlatmaya yönelik sinyaller yaşıyor. Bazı kurallar 50 baz puanlık diziyle yola devam edilebileceğini belirtmişti.

Ülkede son genişleme verilerini yıllık yüzde 7,7 ile Ocak’tan beri en düşük seviyede gerilemiş ve düşüş eğiliminin gittiğina yönelik iyimserliğe neden olmuştur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *