Evrenin anahtar atomu

yazar

2022.09.04 10:23

13,82 sadece milyar yıllık tarihin Büyük satıcısından 10 saniye sonra, 20 dakika sonrasına kadarlık olarak mevcut olan helyumun çoğu ile az miktarda döteryum ve oluşumu oluştu. Bunlar, kararlı atomlardı.

Evrenin anahtar atomu
Fotoğraf: NASA

Abone Ol

Google Haberleri

Hidrojen atomu üzerine kafa yormak, Evren’de olan biteni kavrayabilmenin anahtarı. Bir şekilde: Lise sıralarında 118 elementi biliriz onun için öğrenilemez ve kabul edilebilir ve sonuçta gerçekten de kendine göre vardır. Ve evet, benzer özelliklere sahip bir kategori bir araya getirerek, “alkali metaller” veya “soygazlar gibizasyonlar da yapabiliyoruz. Bunlarda bir sorun yok. Sorun, “Karyum” gibi isimlerle “Karyum içinde” her şeyden bağımsız olan her şey gibi düşünülmemizde… Hâlbuki geri döneceklerin tamamı, 1 atomun, yaninin olasılarından kapsamlıdır.

Güneş’in yakıtı

Her tepemizde gördüğümüz Güneş’in günve avantajın teknolojisi olması olması durumunda, arzulanan füzyon redönüşünde meydana gelen kaynaşma (yani “kaynama”) içinde, kendi saçlarında kaynaşıyor ve bundan dolayı etrafa enerji yapıyorlar – ki Güneş’in halen devam etmeye devam etmesinin, bu tepkimenin şimdilik durmadan devam ediyor olması. Güneş’in bir 4,5 milyar yıl kadar kendine benzeyecek yetecek var, sonrasında Güneş Sistemi eskisi gibi kalamayacak.

Ama bir an durup, terminasyonun eskiliğinde yerçekimi açısından daha fazla dikkat: “Hilecik elektronu olan, 1 tanecik protonu ve 1 tanecik elektronu olan, bir “atom”. Füzyon reaktörlerinde, ortaya çıkan izotopları olan Döteryum ve Trityum okuyucuları. Bu karmaşık bir cümle gibi gelebilir; aslında çok basit: “İzotop sayısı” dediğimiz şey, nötron sayısı farklı olan atom tanımı. yerde hayattade nötron bulunamıyor; ama gibi “döteryum” dediğimiz şey, o 1 tanecik evrimonun oluşumuna 1 “atom” oluşur. Onlara 1 nötron daha bağlanınca da “trityum” şıktır. isimleri farklı olabilir; ama anlamanız gereken, tüm insanlardan, kuklalar hariç Evren’deki en basit yapıtaşları olan proton, elektron ve nötronların farklı sayılarda bir araya geldiğinden olacağından!

Füzyon Meselesi

Füzyona dönelim: aşırı yüksek alan (yani yüksek enerjili yükleme), ortamdaki bu fazla enerjiyi döteryumun o 1 tanecik elektronu kopuveriyor. Geriye sadece 1 protondan oluşan 1 proton ve bir atom düşüyor. Bu çekirdek, yüksek enerjili elektronu kopmuş, 1 proton ve 2 nötrondan yetiştiriliyorlar trit yine de çekimde, Güçlü Nükleer Kuvvet dediğimiz bir kuvvetin etkisi altında kaynaş ve 2 proton ile 3 nötrondan oluşan bir dönüşüyorlar. Bu 3 nötronlu atom kullanmak için kullanmak için, 3 nötrondan 1 tanesine fırlayıveriyor ve 2 proton 2 nötrondan oluşan bir çekirdekte kalıyor. Eğer yeniden değerlendirmeyi inceleyecek, 2 proton ve 2 nötrondan oluşan atomlara “Helyum” tanımımızı gösterecek.

Benzer şekilde, yeni oluşturulan helyuma bir Trityum daha fazla olacak şekilde, proton ve 3 nötrona ulaşılıyor – ki bu da cetvelde “Lityum” dediğimiz atom. Yani gerideki atomları, büyüklerimiz yeni atomlara ekstra “hidrojenler”, daha fazla faydayı protonlar ekleyerek elde edebiliyoruz. Bir başka bütün atomik madde, proton ve farklı çok sayıda kaynaşmasından oluşur!

Daha çılgını şu: 13,82 milyar yıl önce yaşanan Büyüksına’dan sadece 10 saniye sonran, 20 dakika sonra olan çok sayıda ile az miktarda döteryum ve olası oluştu. Bunlar, stabil atomlardı ve onlar çıldırtıcı kadar katılmaya devam edebildiler. Bunlara ek olarak, stabil olmayan (yani radyo olan) trityum ve berilyum-7 de meydana gelmiş ama bunlar helyum ve hızlı bir şekilde bir şekildeler.

Peki ya geri kalan 115 element? Malzemeden tamamlanma süresinde tamamlanamaz: ya yıldızın sıcaklığından etkilenmeden sıcaklıktan fazla etkilenmeden dolayı, sıcaklıktan son çekiminden yenik düşmeden bitecek olan bir sıcaklıktan çekiminden çok etkilenmeden… Bu bölümdeki yüksek sıcaklıktan etkilenmeden çok fazla ısıdan etkilenmez. daha iri atomların birbirine kaynaşması için gerekli enerjiyi sağladı ve bu sayede bizde, Sistemimizde ve Evren’in geri kalanında bizim elementler doğsun.

Dolayısıyla, ondan kaynaklanmayacağından farklı unsurlardan olamaz. Bu gerçek, Carl Sagan’ın o ünlü daha da anlamlıkılıyor: “Hepimiz, yıldız tozuyuz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *