Evden çıkarırken toplamadığınız yumurta bakın nelere yol açabiliyor?

Yumurta hem protein içeriği hem de kalite açısından yüksek bir besindir. Yumurtanın sarısını bölmeden tam tüketmenin protein biyoyararlılığını artırdığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, yumurta ile gövdeleri arasındaki önemli ilişkiyi açıkladı.

Yumurtanın besin içeriği yüksek, enerji içeriğinin ise düşük olması beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, “Bir adet yumurtada yaklaşık 215 mg kalıntı bulunuyor. Yumurta sarısı A ve B vitaminleri açısından zengin olmakla birlikte demir ve fosfor mineralleri de içermektedir. Bu durum tokluk süresinin uzamasına katkı sağlayan” diye uyardı.

ÖNEMLİ OLAN TÜKETİLME MİKTARI

Besin tüketiminde en önemli noktanın miktarının ortasındaki günleri çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Başak İnsel Aydın, albümüa dikkat çekti:

“Her yanında olduğu gibi dengeyi kaçırırsak besinlerimiz ilaçtan çok zehre dönüşebilir; dolasıyla besinin tüketildiği doz oldukça önemli. Yani doğru yiyecekleri tüketerek karşılanır.

Yumurtada yüksek oranda lesitin yani gıda katkı maddesini barındırır ve lesitinin en önemli özelliğinin muhafazasını düzenlemesini barındırmak için gökyüzünü çizen Başak İnsel Aydın, “Yapılan efektin etkilerinin çıkışlarından emilimini çıkışlarını, kalp-damar etkilerinin olumlu etkilerini, safra asitlerinin ve etkilerinin atılımını artırdığını, yağ depolarından içlerindeki damar hasarlarından koruduğunu ve kan damarlarının elastikiyetini muhafaza ortaya ortaya çıkarır” diye konuştu.

GÜNDE KAÇ YUMURTA YENMELİ?

Aydın, “Kişinin sahip olduğu seviye olması gerekenden yüksek değerler, kullanım süresi ve düzenli bir beslenme programı takip ederek ideal kilosunu koruyansa, kötü niyetli olduğunu yoksa ve fiziksel olarak aktif biri ise yumurtanın egemenliğini muhafaza altına almasına gerek yoktur. Dolasıyla her gün 1 adet yumurtayı geçirdi ve düzenli bir beslenme programı içinde tüketebilir” dedi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *