Ev almak isteyenler kredi çekmeyince bu yönteme başvuruyor

Evini yenilemek isteyenler, yüksek fiyatlara karşılık yeterli krediye de erişemediği için bir yandan eski evi satıp diğer yandan bu paraya elindeki kanatları içerdiğini yeni ev içeriyor. Bu sistem aynı zamanda emlakçılar için de zincirleme bir alım-satım şekli oluşturuyor.

Bir zamanlar her segmentte piyasanın bu şekilde döndüğünü söyleyen emlakçılar, özellikle krediye ulaşımın kolaylaştırılmasını; Ancak bunun konut fiyatlarına yeni bir yükselme etkisinin sağlanması sert bir şekilde elden çıkarılması vurgulanıyor.

‘Yok denecek kadar az’

TÜİK sonuçlarına göre, Türkiye’de konut satışları ekimde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 azalarak 102 bin 660 oldu. İpotekli konut satışları olarak bilinen banka kredili satışlar ekiminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53 düşüş gösterdi ve 13 bin 268 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 13 gibi düşük bir oran geriledi. Özel bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 2,05’ten yüzde 3,75’e kadar çıkıyor. Kamu bankalarında 1.20 oranı devam ediyor ancak üst limit 300 bin lirayı aşamıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gayrimenkul Hizmetleri Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda lüks konut uzmanı olan Sühran Aras, birbiriyle bağlantılı olarak ele geçirilmesini, genellikle kullanıcı evlerini satıp ev alma işlemlerini gerçekleştiriyor.

Yüksek konut fiyatlarına karşılık kredisi maliyetlerinin yetersiz kaldığını vurgulayan Aras, “İstanbul Bağdat Caddesi’nde ortalama 3+1 bir daire minimum 15 milyon liraya satılıyor, 40 milyona kadar çıkan konutlar var. Ancak kredi konusunda çok büyük bir sınırlama uyguluyor. Kredi ile alım yok denecek kadar az. Alımların tamamına yakını nakit oluyor. Bu nakit karşılama için ise zincirleme bir işlem yapılıyor. Biz evini satıyoruz, sonra istediğimiz evi istiyoruz. Belli bir lüks segmentte hareket etmeye devam ediyor. Yıl sonu olduğu için alımlar artacaktır” diye konuştu.

BDDK kararı etkili

BDDK haziranda yaptığı düzenleme ile konutların ömrü ve enerji sınıfına göre kredi kullanım oranını getirmişti. Buna göre, enerji sınıfı A olan 1. el konutlar için kredi değer oranı; konut değeri 2 milyon liranın altında olan konutlar için yüzde 90, konut değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında olanllar için yüzde 70, konut değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasında olanlar için azami 3,5 milyon lira olarak belirlendi. Konut değeri 10 milyon lira üzerinde olan konutlar için ise konut kredisi imkanı bulunmuyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “BDDK kararına zaten bir sınır getiriyor ama bunun dışında da erişim zor. Yanı sıra konut fiyatları çok satış için nakit alım da güç. İpotekli satışlardaki azalma da bunu gösteriyor. Konut finansmanı açısından bir destek gerekiyor. Piyasada bir konut almak için elindeki konutu satıp üzerine ekleme yaparak yapılan alımlar öne çıkıyor. Bu kapsamı da sadece yatırım için değil ihtiyaç için de açığın yüksek olduğu görülüyor” dedi.

‘Fiyatları artırmalı’

Bir kredi düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, ancak kredi faiz oranlarının çok sert şekilde aşağı çekilmeden konut fiyatlarında yeni bir dizinin dalgasından kaçınılması gerektiğini söyledi. Akçam, “Bir özel banka kısa süre önce faiz indirip nakit sınırını da çekti. Bu bize gelecek günler için umut veriyor. Krediye ulaşmak zor… eski evi satıp üzerine ya kredi ya da nakiti varsa ekleyin yeni eve geçenlerin sayısı yüksek” diye konuştu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *