Euro Bölgesi PMI yönetiminde dizi dizi

Euro Bölgesi işletmeleri, rekor seviyeye ulaşmanın soğuması ve nihai üretim sonuçlarının iyileşmesiyle, bölgenin ekonomik sonucunun hafifleyebileceğine dair geçici işaretler görüyor.

S&P Global’e göre, imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyetlerinizde kullandığınız göstergelerden biri Kasım ayında beklenmedik bir şekilde arttı.

Kurumun tahmini 19 kıtanın oluşturduğu bölgede bir durgunluğun devam etmesi kesin olarak ifadesine rağmen, gerilemenin daha önce tahmin edilenden daha hafif olabileceğini düşünmek için biraz alan sunuyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da, fabrikalardaki satın alma müdürleri, tedarik mevcudiyetinde bir iyileşme ve girdiler için daha kısa teslimat süreleri bildirildi. Özel sektör üretimi ise, art arda beşinci sırada Fransa’da Şubat 2021’den bu yana ilk kez dalgalanma yaşandı.

S&P Global’e göre Euro Bölgesi için gelen içerik, gayri safi yurt içi hasılada çeyreklik yüzde 0,2’nin biraz üzerinde bir düşüşle karşılaşması. Bileşik satın alma yükünün bir önceki ayki verisi olan 47,3’ten Kasım’da 47,8’e yükseldi. Endeksin 50 üzerine göndermenin işaretlediğini belirtiyor.

S&P Global ekonomisti Chris Williamson kaynaklarıyla ilgili, “İmalatın endişe vericisi son derece ciddi bir gerileme içinde olduğu ve hizmet sektörü faaliyetinin de işletmedeki yoğun baskı altında olduğu açık. Bu nedenle, bir durgunluk olası görünüyor, ancak en son derece gerileme aralığının daha önce korkulduğu kadar dağılmayabileceğine dair umut veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de gerilemenin 2023’te kötüleşmesi bekleniyor

İngiltere işçisi de özel sektör görevlilerinde devam eden bir dalgalanmaya işaret ederken, verideki 48,3’e olan hafif dizi, ekonomistlerin bekleme 47,5’e gidişi üzerindeydi. S&P Global, İngiltere ekonomisinin durgunlukta olduğu konusunda uyardı ve gerilemenin gelecek yıla doğru kötüleşmesi bekleniyor.

Euro bölgesi siparişleri Kasım ayından itibaren sert düşmeye devam ederken ve bunun sonucunda istihdam artışı ılımlı bir düzeye gelirken, devam eden sıcak hava önümüzdeki aylarda enerji kıtlığına ilişkin bazı korkuların ve fiyat dizilerinin hafiflemesine neden oldu.

Williamson, “Bu sadece yaşam maliyet krizini bir noktaya kadar kontrol altına almayacak, aynı zamanda daha parlak görünüm görünümü daha fazla agresif politika sıkılaştırması üzerindeki baskıyı biraz azaltacaktır” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’ndaki politika yapıcılar, faiz oranlarını yükseltmeye son vermekten çok uzaklara gitmekten işaretler kurmak, yakın yerleşim planını küçültmeye başlamayı planlıyorlar.

Bununla birlikte, bazı daha şahin yetkililerin bile daha ılımlı bir duruşa eğitmenler, 50 baz puanlık bir hareketin kabullenmeye başlamasıyla, Eylül ve Ekim dışındaki 75 baz puanlık aşırı büyük dizinin tekrarlanmasına yönelik bakış azalıyor gibi görünüyor.

“Euro Bölgesi ekonomisi bu çeyrek ve 2023’te daralacak”

AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Çarşamba günü gideceğini, Euro Bölgesi ekonomisinin şu anki çeyreğinde ve 2023’ün ilk çeyreğinin büyük kazancını daralacağını söyledi.

Guindos, “Enflasyon yaklaşan aylarda mevcut örnekler, yaklaşık yüzde 10 kalacak. Bu, AMB’nin hedeflediği oranın yaklaşık beş katı” dedi. Guindos etkisinin yüksek konumunu da sözlerine ekliyor.

Çarşamba günü ilerleyen ABD’den gelecek PMI verilerinin, dünyanın en büyük ekonomisinde büyüme eksikliğini tahmin etmesi bekleniyor. Daha önce Avustralya’da yayınlanan veriler, PMI kurumunun Ocak başlangıcından bu yana en düşük veri olan Ekim ayındaki 49,8’den 47,7’ye düştüğünü göstermişti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *