Eski İngiltere Başbakanı Johnson’dan Fransa, Almanya ve İtalya’ya eleştiri

Boris Johnson’dan Fransa ve Almanya’ya sert eleştiri

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna savaşından önceki tutumları konusunda Fransa, Almanya ve İtalya’yı sert bir dille eleştirdi.

Johnson, CNN Portekiz’e gidecek, Rusya-Ukrayna savaşında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ukrayna’nın arkasındaki birliklerini, hala destek yükünü, ancak savaşın öncesindeki gibi olmadığını savundu.

Eski İngiltere Başbakanı, Batılı okul Ukrayna-Rusya gerilimine tepkileri konusunda Fransa’ya savaş ihtimalini “son ana kadar kabullenmeme” eleştirisi getirirken, Alman yönetimini de başlangıçta “ekonomik devletlerin uzun bir çatışma yerine, Ukrayna’nın operasyonel hızlı yenilgisini desteklemekle” suçladı.

Johnson, Almanya’nın bu grupları için “Bunu destekleyemedim, bunun korkunç bir bakış açısı olduğunu düşündüm. Ancak, onların neden böyle gördüklerini ve nasıl hissettiklerini anlayabiliyorum.” kullanım kullandı.

İtalya’nın Mario Draghi yönetimini de eleştiren Johnson, Rus hidrokarbonlarına olan “büyük” hakimiyet gözünün önünde bulunan, “basitçe bizim konumunu destekleyemeyeceklerini” söylediğini belirtti.

Johnson, öte yandan savaşı sürdürmenin ardından AB ülkelerinin tutumlarının hedefine ulaşacağını belirterek, “Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar, herkes, ABD Başkanı Joe Biden, başka seçeneğin olmadığını gördü. Bu adamla (Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) pazarlık yapılamazdı.” dedi.

Boris Johnson, “Tüm endişelerimden sonra, harekete geçen AB ülkelerini takdir ediyorum. Birlik oldular. Sert yaptırımlar uyguladılar.” dedi.

Johnson’ın açıklamalarına ilişkin, CNN’in Fransa ve Alman hükümetine ulaşmaya çalıştığı bildirilirken, eski İtalya Başbakanı Draghi’nin ofisinin açıklama yapmadığı belirtildi.

Fotoğraf: AA
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *