Esenyurt Milli Eğitim Müdürü Necati Yener, yanlışlıkla paylaştı: Nüfus müdürlüklerinde sorun var!

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü iken öğrenci ve velilerin şikayetleri nedeniyle ismi sık sık gündeme gelen Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Necati Yener, bu kez de açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Hakkındaki çok sayıda şikayete ve skandal uygulamalarına rağmen terfi ederek Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Yener, 17 Kasım’da, Whatsapp hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Müdür Bey, hayırlı günler. Bizim iç Bakanımızdan bir talimat geldi. Nüfus müdürlüklerinde sorun var, bu kayıtların seçim öncesinde olmaması adına. Sadece iki ay için üç dörtlü elemana ihtiyaç var” ifadelerine yer verdi.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞIYLA HİÇBİR İLGİSİ YOK”

Gerçek Gündem’e konuşan Yener, paylaşımını bir arkadaşa göndermesi gerekirken yanlışlıkla Whatsapp hikâyesinde yükümlülerini kaldıran, kalemin içindekilerin Bakanlığıyla hiçbir şeyin olmadığını ifade etti. Yener, “Yanlış bir Whatsapp kullanımıydı, yanlışlıkla paylaştım” dedi:

“Yaptıkları departman daireleri Bakanlığıyla hiçbir ilgisi yok. Bir arkadaşa atmam gerekirken yanlışlıkla hikayemde paylaştım. Paylaşımda haber alabileceğin hiçbir durum yok. Paylaştığım yazı okullarla ve eleman ihtiyacıyla ilgiliydi.”

“ALAKASIZ, YANLIŞ BİR PAYLAŞIMDI”

Gönderiyi paylaştıktan çok kısa bir süre sonra silen Yener, paylaşımı yanlışlıkla yaptığını belirterek gönderiyi hemen kaldırdığını söyledi:

“Alakasız, yanlış bir paylaşımdı o yüzden hemen çektim. Gönderiyi yanlışlıkla paylaşmıştım hatta paylaştığımın farkında değildim. Yazıyı oraya attımı bile fark etmedim. Biz devlet adamıyız. İçişleri Bakanı’ndan da, Savunmadan da başka geçmişte de böyle şeyler olabilir.”

“Bir yerde eleman eksikliği var. O eleman eksikliğini tamamlamamız lazım. Eğer bir yerde eksiklik varsa sıkıntı yaşanmaması adına yapıları kendi içindeki eksiklikleri tamamlar yani bunda bir şey yok” diye konuşan Yener, açıklamasında dikkat çekici hiçbir parçanın bulunmadığı sözlerine ekledi.

ESENYURT’UN DÖRTTE BİRİ SIĞINMACI

Necati Yener’in “Nüfus müdürlüklerinde sorun var. Seçim öncesi bu tasarrufu sağlamaması adına üç-dört elemana ihtiyaç var” diye yazıp ardından hemen sildiği paylaşım akıllara Esenyurt’ta yaşayan sığınmacılarla ilgili uzun süre devam eden tartışmaları dile getirdi.

Yener’in Milli Eğitim Müdürlüğü görevi yaptığı Esenyurt’ta yaşayanların yaklaşık dörtte biri sığınmacı. Son yıllarda Suriyeli sığınmacıların yurdu haline gelen Esenyurt, İstanbul’un en kalabalık ilçesi ve 1,5 milyon nüfusa sahip. Resmi olmayanları görerek Esenyurt’ta 300 bin yabancı uyruklu kişi yaşıyor. Seçimden önce Esenyurt’ta yaşayan göçmen ve sığınmacılara vatandaşlık verilip verilmeyeceği tartışmaları ise hala devam ediyor.

HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI

Cağaloğlu Anadolu Lisesi müdürü iken iddia ve skandallarla sık sık gündeme gelen Necati Yener, veliler ve öğrenciler tarafından kullanımı için sık sık protesto edilmiş ve hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilerin velileri, gidilen düzende istenen sucuk hayranlığına hayran olduğun hakaret etmemesi nedeniyle Necati Yener hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 2018’de görecekleri nefretler edip bağırmadığı iddiasıyla açılan dava hakkında açılan Yener, ilk duruşması 2019 Nisan’da görülen davaya ifade vermeye gitmediği için hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.
Ayrıca Yener’in genelinde ‘sucuk partisindeki’ sucukların faturalarının olmadığı ve ‘merdiven altı üretim’ olduğu da Tarım İl Müdürlüğü’nün raporlarıyla belgelenmişti.

“Buranın Allah’ı benim. Yönetmelik – mönetmelik tanımam. Gidin yerlere şikayet edin” şeklindeki ifadeleriyle de basına yansıyan müdürünün yaptıklarından da sınırlı değildir.

KENDİSİNE DAVA AÇAN ÖĞRENCİLERİN HESAPLARINA HACİZ

Sınıf basma ve nefret etme iddialarıyla ortaya çıkan Yener’in, hakaret suçlamasıyla kendisine dava açan öğrencilerin hesaplarına el koyduğu da ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı Yener’i ‘sınıf basma’ ve ‘hakaret’ suçlamalarıyla şikayet eden altı öğrenci kararı üzerine soruşturma izni kararı. Öğrenciler, MEB raporunu da ibraz ederek Yener’e tazminat davası açtı. Davayı Asliye Hukuk Mahkemesi usulünden reddetme. Okul müdürü Necati Yener ise dava açan iki çocuğunun banka hesaplarına haciz koydurdu.

GENEL KURUL TARİHİNİ DE USULSÜZCE DEĞİŞTİRMİŞTİ

Hakkında birçok soruşturma açılan ve her seferinde AKP tarafından korunan müdür, okul aile birliği genel kuruluş süresi de usulsüzce değiştirmiş ve çok büyük bir tepkiyle karşı çıkmıştı. Yener, genel kurulun kendi yetkisi olmadan ve daha okulların açılmasından belirleyerek hukuksuz bir şekilde ilan etmiş ve okul aile birliği verilerini ve birçok velinin de tepkisini çekmişti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *