Esad, Erdoğan’ın ‘Şam’a heyet gönderme’ teklifini reddetme; üçüncü ülke önerdi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Suriye Devlet Başkanı Beşar EsadAssociated Press’e konuşan Lübnanlı bir siyasetçi, Erdoğan’ın İran aracılığıyla Şam’a mesaj gidişini iddia etti. Lübnanlı siyasetçi, Türkiye’nin Şam’a bir heyet göndermeye hazır olduğunu ilettiğini ancak Esad’ın reddederek üçüncü bir ülkede görüşmeyi uygun bulduğunu söyledi.

T24’te yer alan habere göre, Associated Press’e konuşan ancak adını vermek istemeyen Lübnanlı bir siyasetçi Türkiye’nin İran üzerinden Suriye’ye mesaj vermesini söyledi. Siyasetçi, Erdoğan’ın Şam’a Türk yetkilileri göndermeye hazır olduğunu söylediğini ancak Esad’ın bunu reddederek üçüncü bir ülkede görüşmeye açık olduğunu iddia etti.

TÜRK YETKİLİ REDDETTİ

Haberle ilgili konuşan üst düzey bir Türk yetkili, İran aracılığıyla herhangi bir iletişimi reddederek Tahran’ın Suriye konusunda Türkiye’ye karşı konumda olduğunu söyledi. Yetkili, Rusya’nın Türkiye’yi Suriye’yle normalleşmeye teşvik ettiğini ancak henüz bir gelişme olmadığını söyledi.

ERDOĞAN’DAN ESAD’LA GÖRÜŞME AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Erdoğan partisinin grup toplantısının çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Esad ve Sisi ile görüşme olur mu sorusuna Erdoğan, “Olabilir” dedi.

“İkinci görüşme ne zaman olur, tarih verilir mi” sorusuna da “Esad ile görüşme olabilir, siyasette küslük dargınlık olmaz eninde sonunda adımlarımızı atarız” yanıtını verdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *