En büyük korku gerçek oluyor… Putin ilk adımı attı, Ukrayna alarma geçti!

Oluşturulma Tarihi: 23 Ocak 2023 14:41

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emri ile başlayan savaş iki taraf için kritik öneme sahip olan Donbass’ta kilitlenirken Rus lideri sessiz sedasız imza attığı Ukrayna’da alarma neden oldu.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna’dan gelen misafirler.

11’inci ayına giren savaş hızını kesmeden devam ederken savaşın yeni merkezini kilitlemeye sahip Donbass bölgesi.

Putin’in ‘Soledar düştü’ açıklamasının ardından Rus birliklerinin taarruzu sürerken Moskova’dan Ukrayna’yı alarma geçiren bir adım geldi.

Rus lider Putin’in sessiz sedasız aldığı kararla, üç veya daha fazla çocuk babası olan örgütlenme seferberlikten muaf tutan kuralı kaldırdı.

Putin’in bu hamlesi dünyanın toplanmasına birinci sıradan giriş yaparken bunun yeni bir seferberlik hazırlığı olduğu yorumlarının yapılmasına neden oldu.

İngiliz Daily Mail gazetesi Putin’in bu planı çerçevesinde Ukrayna’ya 500 bin asker daha gönderilmeye hazırlandığını yazdı.

En büyük korku gerçek oluyor... Putin ilk adımı attı, Ukrayna alarma geçti

Ukrayna askerleri Herson bölgesinde Rus mevzilerini bombalıyor… (Fotoğraf: AP)

Rus milletvekilleri ayrıca, Ulusal Muhafızlara daha fazla güç sağlayan ve yurtdışına kaçan Rusların mülklerine el koymalarına izin veren bir yasa bandı sundukları.

Rusya’nın çeşitli bölgelerindeki komiserlere savaşma dönemlerindeki süreçler listelerini hazırlama talimatı verilmesini de gelen bilgiler arasında.

Yeni bir seferberlik kararı çıkması durumunda Ukrayna savaşının Rusya yönünde ilerleyebileceğini belirtirken Batı’daki Ukrayna Tank yardımı çatlağı sürüyor.

Ukrayna’nın acil olarak beklenen Alman yapımı tanklar ile ilgili Berlin’in nefret ettiği tepkilere neden olmuş, Almanya, Ukrayna’ya tank gönderme isteksizliği nedeniyle tepkiyle karşı karşıya kaldı.

Almanya’dan konu ile ilgili ‘U’ dönüşü olarak nitelendirilen bir hamle geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Berlin’in Leopard kuruluşunu dünyaya duyurdu.

Baerbock, Polonya’nın Ukrayna’ya Alman menşeli Leopard tankı sevk etmek istemeksi halinde buna karşı çıkmayacaklarını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 6 Ocak TSİ 12:00’den itibaren geçerli olmak üzere Ukrayna’da 36 saat açık ateşkes ilan etmişti. Noel’lerin Noel’i kutlayabilmesi için bu ateşkesi ilan eden Rusya, Ukrayna’yı da ateşkese davet etmiş, ancak Kiev bu talebi reddetmişti.

Alman bakan bir muhabirin Polonya’nın Ukrayna’ya Leopard tankları teslim etmesi halinde ne düşündüğünü sorması üzerine şu uyarıyı verdi;

‘Şu anda bu soru sorulmadı ancak sorulsaydı buna engel yönetimik.’

Alman basını bu açıklamayı ‘Berlin yeşil ışık yaktı’ şeklinde yorumladı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *