Emniyet’ten Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotic ile ilgili yeni bilgilendirme

KOM Başkanlığı, İstanbul’da harekete geçirme saldırıda ölen Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotic’in yüz hatlarında değişiklik yaptırıp, geçen yıl sahte kimlikle yeniden Türkiye’ye geldiğini açıkladı.

Emniyet'ten Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotic ile ilgili yeni bilgilendirme

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı, Sırbistan ve Karadağ arasındaki ev sahibi olan hakkında ‘adam öldürme’ ile ‘suç örgütü askerleri’ Suçlarından kırmızı bülten bulunan ve 8 Eylül 2018’de Antalya’da yakalanarak Sırbistan’a iade edilen, ‘Skaljari’ Suç örgütü lideri Jovan Vukotic Emri iddialarla ilgili açıklama yaptı.

‘Daha önce açıkladık’

“Bu konu ile ilgili daha önce bilgilendirmesi yapılmasına rağmen ısrarlı dezenformasyon üzerine aşağıdaki bilgiler en güncel hali ile tekrar paylaşılması zarureti hasıl olmuştur” denildiği zaman şu ifadelere yer verilir:

“Başına çuval ele geçirilerek çalıştırarak bir uçakla teslim edildi”

“Jovan Vukotik isimli şahıs; 8 Eylül 2018 tarihinde Egemen kırmızı bülteni kapsamında Antalya ilinde yakalanmıştır. 10 Eylül 2018 tarihinde Sırbistan hükümetleri Bakan Yardımcısı ve beraberindeki 5 görevliye, ekibin güvenlik endişesi nedeniyle başına çuval ele geçirilerek verilmişe uçakla teslim edilmiştir. İşlediği suçlar kapsamında 15 ay hapis yattıktan sonra Sırbistan serbest kaldı ve Karadağ ülkesine teslim edildi.

“İstanbul’da saldırıda öldürüldü”

Karadağ geçidi de kısa süre hapishane yattıktan sonra 2020 yılı temmuzdan sonra salıverilmiştir. Devam eden süreçte; yüz hatlarında değişiklik yaptırdıktan sonra başka bir ülke ‘Predrag Popovıc’ sahte ismiyle aldığı Kosova ülkesine ait pasaport ile yasa dışı yollardan üretilene gelen Jovan Vukotıc isimli şahsi 8 Eylül 2022 tarihinde İstanbul ilinde infaz edilmiş saldırıda öldürmüştür.”

13 şüpheli tutuklama

Bu eylemi gerçekleştiren, Sırbistan ile Karadağ’da töreni ‘Kavac’ Suç örgütü üyeleri ve iltisaklı Türk inançlılardan oluşan 20 şüphelinin, 12 Eylül ve 19 Eylül 2022’deki operasyonlar kapsamında yakalandığın aktarıldığı yerlerde, aralarında ‘Kavac’ üyesi 3 kişinin de bulunduğu 13’ünün tutuklandığı saklanıyor.

Emniyet'ten Sırp suç örgütü lideri Jovan Vukotic ile ilgili yeni bilgilendirme #1

Suç örgütünün dışlama işlemleri

Küreselleşen ve teknolojik dünyanın ötesinde dünyada, suç örgütünün lider amaçları ve suç geri dönüş gayesinde çalıştıkları barınma şansını bulamadığı için sahte kimlik ve pasaportlarla ortadan kalkması ve bunun bilinen gerçek olarak vurgulandığı, Türkiye’den kaçan ve yurt dışında elde ettiği suç örgütü örgütünün sona ermesine ilişkin bilgi yer verildi.

‘ yaşadığı her ülkenin sorunu…’

Küreselleşen suçla mücadele kapsamında, Türk Polis Teşkilatı’nın 15 Temmuz 2016’dan bu yana son 5-6 yıl yeni refleksler yetiştirmeye götürdüğü her ülkedeki sorununa gelen parçacıkların hakimiyetiyle ele alınmasını şu şekilde denildi:

“Ülkemizde de suç işleyerek yasa dışı cihazları başka cihazlardan kaçan çalıştırları da tespit ederek eve iade çalışmalarını büyük bir ciddiyetle devam ettiği görülüyor. Söz konusu Jovan Vukotic isimli şahıs ile ilgili olarak olayın tam olarak anlaşılamadığı görülmektedir. Jovan Vukotik isimli şahıs; sınıraşan suç örgütleriyle mücadeledeki gardiyanımız kapsamında, 2018 yılında tarafımızdan yapılanma baskınına yakalanarak Sırbistan ülkesine sınır dışı edilmiştir.

“Yüz hatlarını değiştirerek illegal olarak çalıştırmae giriş yaptı”

Bu örgütlerle ilgili almalarını sağlamaları, yüz hatlarını değiştirmeleri ve başka bir ülkeye ait pasaportu sahte isimle almaları sonucunda yasadışı olarak evlerine giriş yapmışlardır. Bu görevlerde yapılan görev sadece Jovan Vukotic ile sınırlı kalmamış, birçok önemli suç örgütü ile iltisaklı kişilere ait barınma şansı tanınmamış ve sınır dışı edilmiştir. Kökeni ne olursa olsun suçla ve yargıla mücadelede duruşumuz devam edecek.

“Türk polisinin nefesi, kullandıklarının ensesinde olacaktır”

Teşkilat olarak da şeffaf bir çalışma anlayışı ile ayrıntılı bilgi verme konusu sorumluluklarımız bulunmaktadır. Cefakarca çalışan ve son yıllardaki başarı dünya polis teşkilatlarınınca da takdir edilen Türk Polis Teşkilatı, motivasyonunda en ufak bir eksiklik veya azalma olmadan devam edecek. Bu doğrultuda; Ulusal veya sınıraşan her türlü kullandıklarının buldukları veya coğrafyamızda faaliyette bulunmaya yönelik olunmayacak ve Türk polisinin nefesi, dünyanın hiçbirinde olmayacaksa alınacakların ensesinde olacaktır.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *