Ekonomist: Türkiye, kendi ağırlık kaldırma sahibi

Dergi, Ankara’nın Avrupa’dan bağımsız hareket ettiğini yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna krizinde iyi iş çıkardığı belirtildi.

Ekonomist: Türkiye, kendi ağırlık kaldırma sahibi

Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlama stratejik konumu İngiltere’de gündem oldu.

Londra merkezli The Economist Dergisi, “Türkiye’nin yeni agresif dış politikası: Batı için garip bir araca dönüştü” kaydı bir analize imza attı.

“Türkiye, Avrupa’nın çeperinde değil”

Ankara’nın bazı kesimlerce Batı’yı terk etmekle suçlandığı yükek, “Türk yetkilileri ise terkedildiklerinin kendilerinin olduğunu söylüyor.” denildi.

Türkiye’nin, kendisini Avrupa’nın çeperinde ve tek bir etkinin parçası olarak tutmadığı, kendi ağırlığına sahip olduğu belirtildi.

“Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamazlar”

“NATO, Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz.” kullanılan ifade analizinde, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan ulusal güvenlik konusunda daha da uzlaşmaz oldu. Suriye’ye operasyon, kasım partisi ‘Kimseden izin almayacağız’ demişti.” tespitlerine yer verildi.

“Afrika ve Orta Asya’da atılımlar yaptı”

Diğer grup Türkiye’nin son 10 yılda Afrika ve Orta Asya’da atılımlar yaptığı, Türk dizilerinin popülaritesini artırdığı ve Türk Hava Yolları’nın başarısının yanı sıra Türk SİHA’larını almak için birçok ülkede ülkeye girdiği vurgulandı.

“Erdoğan, iyi bir iş çıkardı”

Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olarak Ankara’nın öne çıktığını anımsatılırken, “Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik deniz ablukasını hafifletmesi, dolayısıyla deniz görüşmelerinin yeniden başlatılması ve esir takası görüşmeleri için iyi bir iş çıkardı.” denildi.

“Finlandiya ve İsveç’i rakiple tehdit ediyor”

aynı analizde, “Türkiye, NATO için önemli Türk askerleri; Afganistan, Baltık, Bosna, Kosova ve Makedonya’da misyonlara katıldı. Ancak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemekle tehdit ediyorlar.” ifadeleri aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Helsinki ve Stokholm yönetimlerini, askeri güvence altına almak için zanlıların tahminine zorladığının altı çizildi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *