Dünya’daki yaşamın ilk kalıntısı bulundu

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir görünüme göre, Batı Avustralya’daki şebekeler kayaçlar, Dünya’daki yaşam teknolojisi en eski sürümlerin sınırlarını taşıyor.

Araştırmacılar, incelemeleri bu kayaçların, fotosentez yapan mikroskobik canlıların kendileriyle oluşturduklarını belirtti.

Independent Türkçe’de yer alan haberlere göre bilim insanları bu türden tabakalı kayaçlara stromatolit” adının bulunduğu belirtti. Stromatolitler 3.43 milyar yıl öncesine ait.

Diğer aralarında, aradan geçen milyarlarca yıl, bu eski kayaçlardaki organik madde defterlerinde sildi. Bu nedenle gerçekten canlı organizmalar tarafından mı yaratıldığı yoksa başka bir jeolojik sonucun ortaya çıktığı tartışmanın hakimiyetini aldı.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ KULLANILARAK SONUÇLAR PAYLAŞILDI

Geology’de yayınlanan yeni çalışmaya görebunların gerçekten de canlı organizmalar sayesinde oluştuğu ifade ediliyor.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi’nden araştırma ekibi bu stromatolit katmanlarını ayrıntılı incelemek için yüksek düzeyde, iki ve üç boyutlu görüntüleme tekniklerini kullandı.

Gözlemlenen işaretler, biyolojik olarak işaretliyordu. Fotosentezin göstergesi olan küçük kubbe şekillerini içeren katmanlar tespit edildi.

Paleontolog Keyron Hickman-Lewis, “Bu kayaçların belirli katmanlarında kafes hücrelerinde güçlü bir gösterge olan belirli mikro yapılar bulunanaçıklamalarında bulundu.

Canlı organizmalara işaret eden en önemli tüylerinden biri de katmanların varlığıydı.

Çalışmanın bulgularını gözden geçiren ABD’li jeokimyager Linda Kah, “Mikroskobik canlılara ait örtüler, kalınlıkları eşit olmayan ve buruşuk veya buruşuk olma özelliğini gösteren, yukarı veya aşağı yönlü katmanlara sahiptir” diye konuştu.

Araştırma ekibi, Avustralya’daki kayaçlardan elde edilen parçalardan Mars’ta yaşam arayışı için de ipuçları sunabileceğini söylüyor.

İncelenen kayaçlar, demirin oksijenle reaksiyonlarıyla ortaya çıkan demir oksitle kaplanmıştı. Mars’a gönderilen de bu kimyasal önlemin alınması ve hatta gezegenin kırmızıya yakın rengi bu süreçte alındığı biliniyor.

Araştırmacılar, Kızıl Gezegen’deki kayaçların da milyarlarca yıl önce var olan inanılan mikroskobik canlıların benzer yapılarını koruyabileceğini düşünüyor.

Dolayısı ile Mars’taki benzer kaya oluşumlarını incelemek, gezegende eskiden yaşam olduğunu kanıtlamak mümkün.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *