Dünya Kupası’na damga vuran protesto! İranlı futbolcular milli marşlarını okumadı

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yok olması ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı. İran Milli Takımı, Dünya Kupası’nda bu protestolara destek verdi.

MİLLİ MARŞI OKUMADILAR

2022 Dünya Kupası B Grubu ilk maçında İran Milli Takımı, İngiltere ile karşı karşıya geldi. İranlı futbolcuların statta milli marşları çalınırken yaptıkları protesto üzerine yükseldi damga vurdu. İran Milli Takımı’nda hiçbir futbolcu, ülkedeki protestolara destek vermek için milli marşını okumadı.

NE OLMUŞTU?

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hükümdar kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yıkılması, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi törenlerde, olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin ölümlerine ilişkin açıklamalar yapılıyor. Ancak ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise 19 Kasım’da gideceğini, gösterilerde 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50 hastane güvenlik görevlisi hepsini kaybetti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *