Dünya arp sona erecek – Son Dakika Haberleri

İnsansız hava araçları konusunda dünyanın en yetkin bölgelerinden biri haline gelen Türkiye, TB-2 ile gelen tesadüfin tesadüfi olmadığını ve bu alanda uzun yıllar etkili faaliyet yürüteceğini gösteriyor. Önce AKINCI ve AKSUNGUR ile elini güçlendiren Ankara, son olarak KIZILELMA MIUS ile bu bulunduğu en ileri ülke olmaya hızla yaklaşıyor.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın kendi alanında en iyi savunma sanayii işletmelerinden biri olan BAYKAR’ın Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, KIZILELMA’nın pist üzerindeki görüntülerini ‘Emekledi, yürüdü, koştu’ notuyla paylaştı.

Peki, insansız bir hava aracı için taksi ve koşu testi ne anlama geliyor? Bu aşama neden önemli ve sonrasında nasıl bir yol haritası izlenecek? KIZILELMA’nın ilk uçuşunu ne zaman yapması bekleniyor? Hem bu soruların yanıtını hem de KIZILELMA’nın sahadaki dengelerini nasıl değiştireceği Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan ile konuştuk…

Türkiye'nin ilk uçak savaş uçağı Bayraktar Kızılelma'nın ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi başarıyla tamamlandı.

[Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilk Otomatik Taksi ve Koşu Testi başarıyla tamamlandı.]


Uçuş öncesi son aşama

Kadir Doğan, öncelikle ‘taksi’ kavramını açıklayarak başlayan anlatım… En genel anlamda “Pist üzerinde, yerde ana çalıştırma bir halde hareket etmesi” olarak aktardığı taksinin, aslında uçuş öncesi son aşamanın sona ermesini çiziyor.

Bu sistemin genel bütünü üzerinde önemli etkisi olan motor, sensörler, yazılımlar ve mekanik sistemlerin son yer testlerinin yapıldığı bilgisini paylaşıyor Doğan ve hava aracının ilk uçuşunda herhangi bir sorunla karşılaşmaması için yapılan bu testlerin son derece önemli geneline değiniyor.

KIZILELMA sadece Türkiye için değil dünyada da bu alan adına çok kritik bir platform.

[KIZILELMA sadece Türkiye için değil dünyada da bu alan adına çok kritik bir platform.]


“KIZILELMA daha önce burada bulunan bir yazılımdan önce uçabilir”

“Gökyüzüne ‘1’ kala” olarak nitelenen bu etabın aslında farklı dinamikleri olduğundan da var Kadir Doğan. Hava aracının geliştirme süreci boyunca pek çok simülasyon, analiz, çevrimde donanım/döngüde yazılım gibi test/analiz işlemlerinin korunmasını öğreniyoruz. Tüm bunlar yer testi ve uçuşlu testleriyle doğrulanarak hava aracının optimizasyonu sağlanıyor.

Selçuk Bayraktar’ın daha önceki açıklamalarında KIZILELMA için 2023’ün ilk çeyreğine işaret ettiğini anıyoruz… Bu test görüntüsünün sonraki söz konusu takviminin öne çıkarılmasının şaşırtmayacağını söylüyor Kadir Doğan:

“Test görüntüsünün bize gösterdiği en net olay Baykar’ın çok ama çok hızlı bir şekilde ilerlediği… Akıncı’dan elde edilen tecrübelerin büyük katkısı ekibin yoğun çalışmasıyla birleşince ortaya böyle bir fotoğraf çıkıyor.

Bugünkü görüntülerden sonra aksi takdirde birlik çıkmazsa bu yıl bitmeden KIZILELMA’nın ilk uçuşunu gerçekleştirebileceğine ulaşacak. Ancak unutulmamalı ki ilk uçuştan sonra uzun bir süre hüküm sürecek ve nihayetinde Türk Silahlı Kuvvetleri dünyada sadece birkaç ülkenin sahibi olduğu bir teknolojiye daha sahip olacak.”

Dünya arp sona erecek adım: KIZILELMA artık pistte


“Dünyada henüz bir örneği yok”

Sürecin bilgisayarları bir şekilde tamamlanması halinde KIZILELMA Türkiye’nin envanterinde bulunan ilk Muharip İnsansız Uçak Sistemi olacak.

Bu gerçeği ‘çok önemli’ olarak niteliyor Kadir Doğan ve “Dünya’da KIZILELMA sınıfında var, olgunlaşmış ve bir konsept içinde tam bir verimle kullanılan herhangi bir hava aracı yok.” bilgisini paylaşıyor.

ABD, İngiltere, Rusya ve Çin’in bu tipteki hava araçlarına çok ciddi yatırım yapmaya davet ediyoruz… Kadir Doğan bu durumun önemli bir gerçeği değiştirmeyeceği uyarısıyla yükleniyor tamamlıyor:

“Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri, KIZILELMA’yı geçmişte olduğu gibi doğru bir ölçü konsepti içinde yoğun bir şekilde kullanmayı başarırsa dengeler bir kez daha kullanma.

TSK bu yolla hem çok önemli bir ihtiyacı gidermiş, hem de harp yerleşimi en uçtaki teknolojilerde bile dünyaya hakim olmuş olacak. Tüm bunları alta ortaya koyduğunuzda KIZILELMA sadece Türk savunma sanayi için değil dünyada bu konseptin kullanımı için çok kritik bir ürün… Haliyle herkesin gözü kulağında olacak.

KIZILELMA’nın dünya harp eserinin geçeceğini söylememiz yanlış ya da abartı olmaz. Umarım gökyüzünde süzüldüğü günü de bir an önce görüşüz…”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *