Dnipro’da insanlık bir kez daha öldü

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hava saldırılarında sivil kayıpları devam ediyor. Son olarak Rusya’nın Ukrayna’nın Dnipro kentine yönelik füze saldırısında ağırlaşıyor. Dnipropetrovsk Bölge Valisi Valentyn Reznichenko, 2’si çocuk 36 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Yaklaşık 40 saattir yerinde arama kurtarma ekiplerini sürdüğünü ifade eden Reznichenko, 35’den fazla kişinin kaybı olduğunu aktardı.

Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov da, vurulan bakışların sızıntılarından bir kişinin sağ çıkmasının çok düşük olasılıkla olduğunu söyledi. Saldırı sonucu 9 katlı bir apartman çökmüştü. Yaralanan 72 kişi 14’ü çocuk.

Zelenskiy sert konuştu

Bu arada saldırıyı sert biçimde kınayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus halkına da tepki gösterdi. Zelenskiy, “Sizin korkak sessizliğiniz, ne olacak diye bekleme kararınız ancak bir gün aynı teröristlerin sizin peşinizden gelmesiyle sonuçlanacak” dedi. Zelenskiy, “Kurtarma operasyonu, bir canı kurtarmak için en ufak bir umut olduğu sürece devam edecek” ifadesini kullanarak, Katya isminde bir kadının, cehennemden 20 saat sonra kurtarıldığı açıklandı.

Dnipro'da insanlık bir kez daha öldü

Putin memnun!

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın Dnipro’ya düzenlediği saldırıyla ilgili önlem alması, Rusya’nın sivilleri hedef almasını engelleme ve Ukrayna nedeniyle meydana gelen olay ileri sürdü. Ancak Ukrayna Hava Kuvvetleri, hedefin Rus yapımı Kh-22 füzesiyle vurulduğunu aktarmıştı. Peskov, ayrıca, İngiltere’nin Ukrayna’ya göndermeyi planladığı tankların “diğerleri gibi yanıp kül olacaklarını” iddia etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Dnipro saldırısı ve Soledar’ın Rus askerlerince götürülmesinin ardından, gidişatından memnun insanlara dair mesajlar verdi. Putin, Pazar günü yayınlanan bir söyleşide “Pozitifi bir dinamik var. Her şey plana uygun şekilde ilerliyor” dedi.

UKRAYNALI HALK ORDUYLA BİRLİKTE HENDEK KAZDI!

Rusya ve Beyaz Rusya ortak hava tatbikatına başladı. Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılacak olan, Belarus ve Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin sahip olduğu yetkilerin ortak taktik uçuş tatbikatı idaresi belirsiz. Tatbikata, Rusya 120. Bağımsız Muhafızlar Mekanize Tugayı ve topçu birlikleriyle birlikte Belarus 11. Bağımsız Mekanize Tugayı da dahil olmak üzere kara kuvvetlerinden birçok birim katıldı. Ukraynalılar ise tatbikatın bir operasyona dönüşmesi korkusuyla hazırlıklara devam etti. Ukraynalı halk, ordu ile iş birliğinde bulunarak Belarus tarafından gelebilecek saldırı olasılıklarına karşı güvenlik önlemlerini korumak sınırda hendek kazdı. Pek çok Ukraynalı sınıra ulaşım askerlerini taşıyor destek veriyor.

Eylem İsveç siyasetini de karıştırdı!

Eylem İsveç siyasetini de karıştırdı!Haber Görüntüle

Son dakika... Şarkıcı Seçil Çiftçi ile eski sevgilisinin ses gösterisi ortaya çıktı!  Cinayette yeni detaylar

Son dakika… Şarkıcı Seçil Çiftçi ile eski sevgilisinin ses gösterisi ortaya çıktı! Cinayette yeni detaylarHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *