Dev kuşları mevsimleri karıştırmadı, hayatlarını yumurtlamaya başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki çiftlikte bulunan dev kuşları Nisan Ekim dönemi yerine bu yıl havalarının mevsimlerinin normal üzerinde izlenmesiyle yumurtlamaya başladı. Bu durum eğitimi dışında şaşkınlığına sebep oldu.

MEVSİMLERİ KARŞTIRDILAR

Ziraat Fakültesi’nde 1997 yılında kurulmuş bir çiftlikte deve kuşu üzerine akademik sergi yapılıyor. 12 yetişkin dev kuşunun bulunduğu çiftlikte, üretim de yapılıyor. Çiftlikteki 8 dişi deve kuşundan yılda ortalama 400 yumurta alınıyor. Nisan ve Ekim aylarında yumurtlaması gereken kuşlar bu yıl kış mevsiminde sıcaklıkların mevsimlerinin normallerinin üzerinde gitmesi mevsimleri karışıp yumurtlamaya başladı. Bu durum da şaşkınlığa sebep oldu.

“BU İSTEDİĞİMİZ DURUM DEĞİL”

İklim Değişikliğinin tüm hayvan türlerini korumasını ifade eden Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Ak, “Deve kuşları Kuzey yarım kürede Nisan ve Ekim ayları arasında yumurtlamakta. ayır.Bu yıl kış mevsiminde havaların mevsim normallerinin üzerinde izlemesi üzerine hava sıcaklığına aldanan hayvanlar yumurtlamaya bakma.Bu kişinin bir durum değil.

Kışın alınan yumurtalarda döllük düşük olduğu gibi yumurtadan gelecek civcivlerin yaşama şansı çok olmuyor. Normal sezon dışında yumurtlama çok talebimiz durum değil. Normal sezondaki yumurta kazanmanı sağlar. Kontrol edilemeyen iklim değişikliği bu hayvanları da muhafaza ediyor. Bu yumurtaları biz damızlık olarak değerlendirmeyeceğiz. Omlet beslemeyi yemeyi düşünüyoruz” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *