deprem son dakika | Son dakika haberleri: Deprem bilimci Prof. Dr. Sözbilir’den Ege için kritik uyarı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi sonuçlarına göre, önceki gün merkez üretimi İzmir’in Buca ilçesi olan bölgesi, 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İKİ GÜNDE 63 DEPREM YAŞANDI

DHA’da yer alan haberlere göre yerin 4 kilometre altında olan deprem, İzmir’in yanı sıra Manisa’dan da tısladı. Bu depremin ardından bölgede iki gün içinde gebelik 1 ile 3.5 arasında 63 kez yaşandı.

“2.5 AY BOYUNCA DEPREM FIRTINASI BİÇİMİNDE GELİŞTİ”

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerin Buca-Gölet’te meydana geldiğini söyledi. Bu depremlerin, Tuzla fayının kuzeydoğu ucunda çok sayıdaki fay demetinden kaynaklandığına dikkat çekici, Prof. Dr. Sözbilir, “Bu depremler, Buca ile Kısıkköy arasında genişlemeler sunuyor.

“4 FAY BU DEPREMLERE NEDEN OLUYOR”

‘Deprem dizisi’ dediğimiz, kesikli bir depreme dönüştü. Bu bölge Buca fayı ile Kısıkköy fayı arasındaki 4 fay parçası birlikte sona erecek, bu depremlere neden oluyor. Doğanbey-Orhanlı-Gaziemir hattı boyunca uzanan Tuzla fayı, Gaziemir-Adnan Menderes Havalimanı’ndan Buca ve Kısıkköy’e doğru saçaklanarak kollara ayrılır.

“STRES BOŞALINCAYA KADAR DEPREM SÜRECEK”

Geometrik olarak çiçeğe benzediği için jeolojik yapılar ‘çiçek yapı’ adı verilen bu yapı içindeki faylarda çekirdeklerin etrafındaki zaman deprem fırtınasına dönüşüyor. Bu bölgede bu bölgede biriken stres boşalana kadar deprem fırtınası devam edecek.

“YENİ ANA ŞOKLAR DA OLABİLİR”

Bu tür olaylar bazen büyük bir depremin onlara engel olabileceği gibi yeni bir ana şok olarak da gerçekleşebilir” diye konuştu.

4 GÜNDE 142 DEPREM MEYDANA GELDİ

İHA’da yer alan haberlere göre İzmir’de, son 4 gün içinde yaşanan deprem fırtınası vatandaşları tedirgin etmeye devam ediyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sonuçlarına göre, 12-16 Ocak tarihleri ​​arasında kentte 142 deprem meydana geldi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *