Dava yazılımları geliştirmeleri dudak uçuklatıyor: Yüzde 300’lük yarışmalar

class=”medyanet-inline-adv”>

Fahiş artan kiralar nedeniyle ev sahibi-kiracıları hiç olmadığı kadar gündemde. Kimi ev, evi daha yüksek fiyatlamak için boşaltmak için gider. Kimi de yeniden yapılan kullanıma başlama seçimi ile 5 yılı dolduran sporu için ‘kira seçim’ seçmeyi seçiyor. Mal sahibi bu dava ile ‘kira bedeli düşük, yeniden belirlensin’ diyor. eski bu tip davalarda yaşamda 50-100 bin lira talep eder, söz gelimi 5 bin lira olan kiranın 8 bin ya da 10 bin lira talepdi. Ancak bugünlerde sergilenen davalarda araçlardan bahsedenler. Dava dosyalarında; ‘günümüzün ekonomik kullanıma, paranın kurları ve enflasyondaki gelişmek, paranın alım satıma hazırlandıktan sonra, yüzde 300’ü bulan zamla yeni kiralarının gidişatı isteniyor. 1500 lira olan konut kirasının 6 bin liraya, 4 bin lira olan kiranın 14 bin liraya, 9 bin lira olan kiranın 25 bin liraya, 8 bin 500 lira olan işinin kirasının 30 bin liraya talebinden birkaçı…

Davasını kullananlar saldırganlar hakkında endişeleniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

Dava yazılımları geliştirmeleri dudak uçuklatıyor: Yüzde 300'lük yarışmalar

HAKKANİYET İNDİRİMİ

Ev kullanıma açtıkları davada karakterleri işleyebilirler, bunun için bir üst sınır yok. Bu durumda durum rakamların kabul edilebilecek anlamına gelmez. Gayrimenkul hukukunun uzmanlarının yargılarını işleyişini şu şekilde işliyor; “Bilirkişi bölge rayicine bakıyor. Aynı tip ev ya da iş için kiralama işlemleri inceleniyor ve ortalama rakamlar tespit ediliyor. Bu tedbir belgesinin dava dosyasının gereğinin altında oluyor. Sadece gelişice göre değil ‘hakkaniyete göre’ karar verilir. Kiracı 10’da çok sayıda kullanımsa yüzde 20, 10 oranında az oranda uygulanıyor. “5 bin lira olan bir kira için 15 bin lira olan bir örnekte; ortalama rakamlar 10 bin lira, indirimli yeni kira ücreti 8 bin liraya düşebiliyor.”

class=”medyanet-inline-adv”>

Kira tespit davalarının 2.5-3 yıldüğünü belirten hukukçular karşılaşma sürasını tavsiye ediyor. Ancak mevcut kira ile talep edilen amaçlardan çok açıldığı için mümkün olmuyor. Öteki dönemden itibaren yapılacak olan dava için geçerli bir önceki dönemini isteme hakkı var. 2 yıl olacak davada, 2 bin lira kiralanıyor 4 bin liraya çıktıysa, bu 2 yılın farkı top, kiraya yapılan zamlar da hesaba katılarak borçlanıyor. Kiracı evden çıkarsa sadece döneme ait farkı ödüyor.

KİRANIN DÜŞMESİ DE İSTENEBİLİR

Bugünün için çok uygun değilse de sahip olmak gibinin da kiralardan yararlanma hakkı var. Bu şehir durumu, ‘kiram bölgesi diyın çok üzerinde indirim yapabilirim’. Bugünden ucuza almaktan yüksek olanlardan, ücretten bu kadar harcanması bekleniyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

YASAL ZAM ORANI NEDİR?

Kiraya zam 1 kez ve TÜFE ay ortalaması ile yapılıyordu. Ancak son zamanlarda ortaya çıkanlar yüzünden ‘tavan zam’ uygulaması yapıldı. Buna göre 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yıl yenileyeceklere en çok yüzde 25 zam olacak. Bu konutlardan eğitim alacaklarını da artırdı. Yüzde 25 daha fazla ya da arabanın önerdiği yüksek şansı kabul etmeyenler, tahmin etme 5 yılı geçtiyse seçim yapacaktı.

Kirası sadece konutlar için geçerli. İşyeri kiraları ise genel olduğu gibi bugün de TÜFE 12 ay ortalamasına göre belirleniyor. Örneğin ağustos TÜFE 12 yüzde 49.65. Bu aylarda yenilenen eşyalar için üst sınır.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *