Darı İttifakı’na destek yüzde 55

BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Samsun, Diyarbakır’ı kapsayan kapsamlı bir anket yayımlandı.

5 Ocak-15 Ocak 2023 tarihleri ​​arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle yapılan ankette 1500 kişiyle görüşüldü. BUPAR, yurttaşa “Bugün milletvekili seçimi olsa da hangi sonucun oy oranı artıyor” diye sordu.

“Millet İttifakı’na destek yüzde 60,5, Cumhur İttifakı’na destek yüzde 30,5” çıktı. “Hiçbiri artmaz” diyenler ise yüzde 9 oldu. “Bugün iki aday ile Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılsa ne sonuç kazanır” kalıcı yurttaşlar şöyle yanıtladı: Millet İttifakı kazanır: Yüzde 55.5, Cumhur İttifakı kazanır: Yüzde 38.5, Kararsız-adaya bağlı: Yüzde 6. “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) asgari ücrete zam, Konut kredisi gibi kararları nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna verilen yanıtlar şöyle oldu: Seçime yönelik bir politikadır: Yüzde 50,5, ülke koşullarının gerektirdiğidir: 43,5, fikir belirtmeyenler: Yüzde 6.

Söz konusu anketi BUPAR Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin başkanı Erdal Akaltun, Cumhuriyet’e yorumladı. Akaltun, Millet İttifakı yapı partilerinin 2022 yılı boyunca Anadolu’da sahiplerinin sevdiklerini dinleyip ülkelerine götürülmelerine ulaşımları, müşterilerin yaşadığı ekonomik olmayanların ışık tutması tüketiciler tarafından benimsenen topladı” dedi. Cumhur İttifakı’nın oğlu dönemindeki icraatlarını da yorumlayan Akaltun “Cumhur İttifakı’nın oğlu aylarda yapmış olduğu bazı icraatlar, ortasından yaşadıkları, cihazları çözme çabası olarak nitelendirilirken diğer yarı bu kararları seçim yatırımı olarak yorumlamıştır. Bu kararlar vatandaşlar tarafından doğru olarak bulunmuştur ancak bu kararların seçime yaklaştığında gelmesi seçim yatırımı algısını arttırmıştır” dedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *