Cumhurbaşkanı Erdoğan “Seçim tarihini 10 Mart’ta açıklayacağız” -Son dakika haberler

Bursa’da gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BU BAHAR BAŞKA BİR BAHAR OLACAK”

Genişletmemizin ve milletimizin umudunun siz gençlerle bir araya gelmekten beklediğiniz memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Bursa’daki açılış törenimiz, ayrıldığımız resmi sürelerle 120 bin kişiyi buldu. Bu bir şeyi gösteriyor, Allah’ın izniyle, inşallah Mayıs bir başka olacak. Bu bahar bir başka bahar olacak. İnanıyorum ki siz gençlerimiz, hanım kardeşlerimizle birlikte biz sandıkları bu defa farklı bir şekilde patlatacağız.

“SANDIKLARDAN O SESİ ÇIKARACAĞIZ”

Bu gençlik evelallahlarından çok daha farklı bir hale getirilecek. Durmayacağız, katkı, gayret ve tüm genç kardeşlerimizi sandıklara taşıyacağız. Sandıklardan da inşallah o sesi çıkaracağız. Ben şimdi buradan Bursamızın ve icranın tüm genç yüreklerine selamlarımı gönderiyorum. Gençlerimizle her bir araya gelişte sizlerin sevgisine, enerjisine, vizyonunuza sahip oldukça geleceğe daha büyük bir umutla bakıyoruz. Bu tablo aynı zamanda sizlere miras bırakacağımız Türkiye Yüzyılı’nın inşası için daha çok çalışmamız gerektiğini hatırlatıyor.

“GENÇLİĞİMİZ 3 YIL İLE KUŞATILMIŞTI”

İnşallah 14 Mayıs’ta ilk defa oy kullanmak siz genç arkadaşlarla yol arkadaşlığını bize nasip eden Allahıma hamdediyoum. Aradan 40 yılı aşkın vakit geçmiş olsa da, geçmiş dönemdeki heyecanlarını hatırlıyor, aynı duyguları tekrar yaşıyor. 20 yılda her alanda dünya ile yarışmaya hazır bir gençlik etkisi. Halbuki bizim gençliğimiz 3 yıl ile kuşatılmıştı. Yasaklar, yokluklar, yoksulluklar. Kavgalarla dolu bir Türkiye’de geçti gençliğimiz. Bugün gelecek seçimlerde ilk defa oy kullanmak gençlerden beklentimiz, kullanıcının sahip olduğu mülkle dünya ve Türkiye’yi en iyi, en doğru şekilde okumanızdır.

“MEYDANLARDAN GÜMBÜR GÜMBÜR GELDİK”

Maziden atiye sağlam bir köprü kurmadan, nereye gideceğini, nereye gideceğimizi bilemeyiz. Onun hakkında olduğu gibi bu hususta da siz gençlerimize güveniyoruz. Birileri gibi gençleri vitrin süsü, konu mankeni olarak asla görmedik, görmüyoruz. Partimizi kurarken cihazın gerçek cihazlardaki ilk gençlik kollarının teşkilatlanmasını AK Parti bayrağı altında yaptık. Şu anda genel başkanlarda gençlik kollarından gelen sadece bu kardeşiniz var. Biz buraya gökten zembille inmedik, merdivenleri basamak merdivenlerden buraya. Bunların bir kısmı kasetle, bir kısmı farklı şekillerde siparişle geldi. Biz meydanlardan gümbür gümbür içerek geldik.

“GÜCÜNÜZ VARSA SİZ YAPSAYDINIZ”

Genel başkanınız, Cumhurbaşkanınız olarak gençlerimize güvendiğimiz için, ideal yaşını önce 25’e, ardından 18’e düşürdük. Kanunlarımıza göre reşit sayılan her bir gencimiz seçimiyle gelinen görevlerde de sorumluluk alabilmelerini biz sağladık. Gençler biz size güvendik. Bu CHP’liler bunları bu yöntemleri attılar mı? Niçin gençlerin önünü açtılar? Fatih bir çağı kapattı, bir çağın açtığına göre onun torunları olarak bizim de aynısını konuştuk. Ve oldu mu? Oldu. Onlar kadırgaları karadan yürüttüler. Bunca zamandır bu ülkede siyaset almak, denizin altından siz metro yaptınız mı? Bu metroyu biz yaptık. Avrasya Tüneli’ni kim açtı? Gücünüz yetiyorsa bir de siz yapsaydınız.

Biz Haliç’i temizledik, bunları doldurduk. Bunlarda temizlik diye bir şey yok. Bunlar dertli değil, biz dertliyiz dertli. Neler yaptık, neler yapıyoruz, neler görüyoruz. Şu Bursa’yı nereden nereye geldik. İstanbul’dan gel, Bursa’dan geç, İzmir’i yönü 7 saatten olan güzergahı biz 3 saate indirdik. Bay Kemal artık seni yormuyoruz. 7,5 saat giderken giderkenn yolu 3 saate indirdik ama İzmir’e gittiğin da yok. Doğumları çok partili siyasi hayata geçildiğinde kadın ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımız ‘oy namustur’ dediler. Siyasi iradelerine canları pahasına sahip çıkmışlardır. Tek parti faşizmi artığı bu zihniyet aday olarak milletin sonucu olarak kendi mensuplarına bile aynı muameleyi göstermekten çekinmediler.

“ONLARIN VAADLERİ ESKİ TÜRKİYE”

Şimdi kendilerine gel deyince gelecek, sus deyince susacak, konuş deyince konuş kukla yapacak bir aday arıyorlar. Bulamıyorlar. Dertleri çıkartmak, milletvekili seçmek değil. Sayısının altı mı on mu olduğunu bilemediğimiz, masanın çıkarlarına göre hareket edecek bir isim bulma peşindeler. Böylesine bir izlemeye, bedava oynanan oyunlarda bile rastlayamazsınız. Geçmişte yaşadıkları henüz Türkiye Yüzyılı’na erişememiştir. Bunlar artık sürümden kalkmış olan, güncellemesi bile yapılamayan 1990’ların 1970’lerin siyaset formatında kalmış tiplerdir. Zaten vaadleri de yürütmei yeniden eski Türkiye’ye döndürmektir. Eski Türkiye günlüklerinin her alanında yararlandığınız yayınların neredeyse hiçbirinin olmadığı Türkiye’dir. insan topluluklarını sınırsız iletişimden vazgeçmek, asgari müştereklerde zorlandığı Türkiye’dir. Siyaset, ticaret, bürokrasi, akademi, sanatta bir avuç seçkin hariç harici şans verilmeyen Türkiye’dir. 6’lı Masa’nın uygulamalı olarak sergilediği kavganın, ayak oyunlarının olduğu Türkiye’dir.

6’lı Masa denilen uçbe yuvası gıdası eski Türkiye’nin milletimiz için zulüm, birileri için üstünlük olan birinin mahkumluğudur. 20 yıl önce rahmetli Menderes’in 73 yıl önce yaptığı gibi ‘yeter’ dedik. Gençler milli iradeyi hiçe sayan vesayete ‘yeter’ dedik. Hak ve özgürlükleri ayaklar derinliklerindeki alan zulüm düzenine ‘yeter’ dedik. İtilmişliğe, kakılmışlığa, milli onurumuzun örneklenmesine ‘yeter’ dedik. Terör örgütlerine, onların iplerini ellerinde tutanlara, yaşatılan acılara, dökülen kanlara, darbecilere, küresel emperyalistlere ‘yeter’ dedik. Maruz kaldığımız her saldırının sinsi refakatçıları olan siyasi ve ekonomik tetikçilere ‘yeter’ dedik. Rahmetli Menderes gibi ‘yeter söz milletindir’ milletindir dedik. Bunlarla yetinmedik, ‘yeter, söz de, karar da milletindir’ diye ilave ettik. Yeter söz de karar da gelecek de milletindir diyoruz.

“15 SEÇİMDEN ZAFERLE ÇIKTIK”

Onun bir ev sahiplerimize ulaşarak gösterim ve milletimizin geleceği için hiçbir vaatleri, programların hiçbir görüşü olmayanlara ‘yeter’ diyeceğiz. Kapısına gitmedik, eser ve hizmetleri anlatmadık, Türkiye vizyonumuzu paylaşmadık kimse bırakmayacağız. Hedefimiz 85 milyonun her bir ferdine doğruya doğru dedirtmektir. Meydanlarda bize verilen her desteğin, sandıkta verilen oyun Türkiye Yüzyıl inşasında bir tuğla olduğunu asla unutmayacağız. 15 seçime girdik, 15’inden de zaferle çıktık.

“36 KEZ GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİK”

Milletimizin tamamı gibi gençlerimizin de birinci partisi hep AK Parti oldu. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde de gençlerimizin ilk tercihi biz olduk. Gençleri AK Parti’ye yaklaştırmayan, gençlerin AK Parti ile yol yürümesini hazmedemeyen bir kesim bu gerçeği bir türlü kabul etmek istiyor. Oğul 2 senede gençlerimizle 36. buluşmamızı yapıyoruz. TEKNOFEST’lerden gençlik programlarına kadar pek çok kuruluş ile gençlerimizle bir araya geliyoruz. Bırakın memleketi dört bir yanında gençlerle kucaklaşmayı belki aynı dönemde kendi çocuklarıyla 36 defa bir araya gelmemiş olanlar bizi gençlerden uzak kalmakla itham ediyor. Onun işi böyleydi. Üniversite yayınları, okulları, yurt inşa ederler, kredi bursları verirler, hepsine karşı çıkarlar, çamur atarlar. Hastane çalışanları, sağlık personeli yetiştiririz sadece karşı çıkarlar. Terörle mücadele ederiz, sınır ötesi harekatlar kurar, dünyanın dört bir yanında destanlar yazarz, Meclis’te takoz koyarlar, tezkerelere kırmızı oyu verirle.

“BUNLARLA HANGİ PROJEYİ TARTIŞACAĞIZ?”

Hakim, savcı alırız, adalet teşkilatımızı koruruz sadece mırın kırınlar. Karayolu, havalimanı, nakil ulaştırma, uzaya uydu göndeririz, tasarlayan firmalara saldırırlar. ‘Biz geliyoruz 1 kuruş alamayacaksınız’ derler. Gelemeyeceksiniz. Baraj kuruluşlarını, yerli ve üretici enerji tesislerini kurarız, nükleer güç santrallerini kurarız, işlemleri iptal etmek için mahkeme mahkemelerini dolaşırlar. Millet bahçesini arşivler, ağaç dikeriz sadece eleştirirler, sadece engel çıkarırlar. Hangi alana bakın bakın aynı manzara ile karşılaşırsınız. Vizyonu olmayanlarla hangi projeyi tartışacağız?

“SİZLERE BİRAKACAĞIMIZ BÜYÜK MİRAS”

Onun için sözümüzü milletimize söylüyoruz. Gençlerimize söylüyoruz. Seçim gününün güvencesini bekliyor. Kendimizi gençlerimizin misafiri olarak görüyoruz. Gelecek seçimleri küresel yönetim, ekonomi düzenindeki hak ettiği yerin gerisine düşmemesi için önemli görünüyor. Meydanda at da, söz de siz olacaksınız. Gençlerimizden beklentim, bizden öncekiler gibi, bizim gibi sizin de ‘yeter söz de, karar da milletindir’ beklentimiz demektir. Biz 40 yıldır her ne yaptıysak milletimizle birlikte olduğumuz için yaptık, milletimizin desteği ile yaptık. Bırakacağımız en büyük miras da bu olacaktır. Bu duygularla sizlerin sevgisiyle, saygıyla selamlıyorum.

“SEÇİM TARİHİNİ 10 MART’TA AÇIKLAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlerle yaptığı söyleşide “Bu erken seçim falan değil, seçim tek yapılan bu. Cumhur İttifakı olarak da Devlet Bey ile bu görüşmelerimizi yaparak dedik ki zaman barındırmaya tahammül yok. Bunun için böyleleri inceledik ki herkes yaz tatiliyle ilgili durumlara tutun Karadeniz’de çaydı fındıktı… Bütün değerlendirmeleri yaparak adımı da buna göre atalım dedik.Öğrencilerimizin bizim evi için çok önemli.Resmi olarak Cumhurbaşkanın burada bir yetkili var.O da Mart 10.10 Mart’ta Cumhurbaşkanı olarak biz bu yetkimizi kullanacağız ondan sonra 60 gün süre var.O süreyi YSK değerlendirecek.Biz kararımızı mart çıkışı 10’unda açıklayacağız.değerlendirmesinde bulundu.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *