Covid-19’un ‘kanser hücrelerine etkisi ortaya çıktı

Çukurova Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Eğitim Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Saygıdeğerklinikte tedaviye devam eden gönüllü 25 gözlemciyi elinde tutanlarla Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde koronavirüsün kanser hücrelerindeki alıcıları.

Meme, organlar, kolon ve göğüs kanseri üzerinde yapılan çalışma kapsamında, koronavirüs hastalarından alınan kandan elde edilen serumlar laboratuvarlarda sınıfan farklı kanser hücrelerine verildi. 1 yılı bulan bir beklentiye göre; serumların alınması kanserleri, ‘metastaz‘ adı verilen bir sürece girme, yani başka organ ya da dokulara potansiyellerini artırdığı ortaya çıktı.

Elde edilen sonuçlar ise uluslararası tıp bilimi bilimsel makalelerde yayınlandı. Uluslararası yayınlarda hastalardan referans alındığını kullananlar Doç. Yasemin Saygıdeğer, “Virüsün tarayıcılarındaki parçalanmış yuvalardan saçılan sitokinler ve diğer virüslerle ilgili aramalar kana karışıp tüm veriler yayılabiliyor. Eğer bu kişide kanser varsa, kanserli alana da buler kan yoluyla ulaşıyor. Bu oluşum kanser hücrelerinde nasıl bir etki uyandırdığını araştırma ile inceledikdedi.

ÖLÜMCÜL SONUÇLARA NEDEN OLUYOR

Klinikte tedavi gören 25 gönüllü koronavirüs hastasından kan örneklerini aldıklarını denemiş Doç. Saygıdeğer, “Kanı bölümlererek içinde bulunan virüslerden salınanları ve tarama hücrelerinden salınan stokinleri serum formülüne getirdik. Bu serum laboratuvarlarında nişanan farklı kanser hücrelerine uygulandı. Serumun, meme, büyütüyor, kolon ve tarama kanserlerinin hepsinde, kanser büyümesini bir yerden başka bir yere hareketini, yani şişmeye neden olan metastazı artırdığını belirtti. Kanser hücrelerini, dernekler arası bağlantılarını 48 saat içinde kaybıp bulunduğu dokudan ayrılıp başka bir yere göçme özelliği kazanmadiye konuştu.

KORONAVİRÜS SONRASI METASTAZ GÖRÜLDÜ

Bazı kanser hastalarının ise koronavirüs gördükten sonra 6. aylık ağırlığa sahip metastazı gösterdiğinin de etkilediğini tespit edildiğini dile getiren Doç. Saygıdeğer, “Literatürde kanserli hastalar koronavirüse yakalandığında immün sistemi bir şekilde kanser hücreleri ile savaştığı iddiasıyla yayınlanan birkaç çalışma vardı. Biz de bu çalışmalardan yola çıktık ancak bizim sonuçlarımız genellikle işimize daha kötü etki göstermeye başladı. Hatta biri kolon biri de yumurtalık kanseri olan hastalardan sonraki 3’koronavirüsüncü ve 6’ncı aylardaki tomografi görüntülerinde taramalarında bir anda yaygın ilerlediğini gördük. Yayınımızda da bunları toparlayarak, uluslararası literatürle paylaştık.

KALABALIK VE HASTANE ORTAMINA DİKKAT!

Kanser dönemleri pandemi dönemi büyük zorluklar yaşadığına da değinen Doç. Dr. Saygıdeğer, şu önerilerde bulundu:

Pandemi döneminde hastalarına ikram verilmesine rağmen hastaların kendisinden de evden çıkma korkusu için tanı ve tedavilerinde gecikmeler oldu. Tüm kanser hastalarının koronavirüse yakalandıklarında mutlaka hekimlerine danışarak tedavilerini tamamlamalarını, hastanelerde ve kalabalık ortamlarda özellikle dikkatli olmalarını, kişisel koruyucu ekipmanlarını mutlaka kullanmalarını öneriyorum.”

Doç. Dr. Yasemin Saygıdeğer’in yaptığı bu sonuçlara uluslararası bilimsel yayınevleri SpringerLink, MDPI ve Frontiers’in bakış açısıyla ilgili makalelerde yer aldı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *