Çocuklarınıza sakın yedirmeyin! Ağızlarına sürdükleri bir içme sistemi yerle bir oluyor: Kimsenin haberi bile yok!

Uzman isimlerden anne ve babalara uyarılar devam ediyor. Katkı maddesi sağlığınızla birlikte yiyenleri tüketen tüketicilerin tüketim sistemleri anında çöküyor. Kırmızı gıda boyası çıkışını büyütüyor. Çocuklarınızı sakın yedirmeyin!

İşlenmiş ve paketli gıdalarda katkı maddeleri sonunda yer alırken yiyen çocuklar ise sağlığını bozuyor. Uzmanların bu konudaki kırmızı çizgileri var. FDA gıda boyaları zararsız olarak bilinsede yapılan doğumlarda çocuklarda görülen hiperaktivite ve saldırganlıkla karşılaşıyor. Beslenme uzmanının yaptığı açıklamalarda Red 40’tan kaçınılması yapısının vurgulandığını vurguladı.

HİPERAKTİVİTEYİ KÖTÜYE SÜRÜKLÜYOR

Sağlık tarafından kullanılan Red 40’ın kullanımlarında hafif bir şekilde cilt sürümlerine yol açıldığını belirtirken DEHB’li çocuklarda ise bu durumun davranış bozukluğu olarak genel olarak karşılaşıldığı belirtildi. Sık tüketilen birçok üründe Red 40 gıda boyasının olduğu öğrenildi. Communications’da yayınlanan yeni bir işletmeye göre, tüketilen paketli ürünlerde bulunan popüler bir boyası, çıkışın tüketildiği gıda yolunun tükettiği ifade edildi.

KIRMIZI 40 NEDİR?

Bazı yiyecek ve içeceklerin renk alması için kullanılan sentetik gıda boyası olan Red 40, ABD üzerinden yapılan incelemelerde gıda boyası olarak kullanımına onay verildi.

işlenmiş ve katkı maddesi olan ürünler

KIRMIZI 40 İÇEREN YİYECEKLER NELERDİR?

Hemen hemen her yiyecek ve içecekte yer alan Red 40, şekerlemeler, ünlü mamüller, şaraplar ve alkolsüz içecekler olmak üzere içerikler arasında yer alır. Ürünlerin Red 40 içeriğinin bulunmadığını öğrenmek için bulundurmadan önce ambalaja göz gezdirmek gerekir.

CROHN HASTALIĞI NEDİR?

Yemek borusu, mide, ince ve kalın çıkışlardaki bazı bölümleri tutan, kalınlaşma ve yönetimini devamında bulaşıcı iltihaplı çıkış hastalıklarıdır.

KOLİT NEDİR?

Kolit, kalın bağırsağın iltihaplanmasına denir. Bu hastalığın bilinen en türü ise kolittir. Bu hastalığın başında sigara ve alkol tüketimi, sigara, sigara, sigara gibi durumlar yer alırken devamında ise kronik çıkış hastalığına dönüşür. Bu hastalık genellikle 15-30 yaş aralığında görülür.

MALTODEKSTRİN

Gıda katkı maddeleriyle bir olan potansiyel tehlikeler doğuran sağlık riske atan yuvaları daha fazla araştırmaya yönelik tavsiye edilirken maltodekstrinin sağıklı bir bağırsağı bozabileceği yönünde karar verildi. Yapılan ortamlarda beslenme uzmanı maltodekstrin, lezzeti bozmaması ve uzun ömürlü olması için kullanılmış olarak görülmüştür.

HANGİ BESİNLERDE VAR?

Makarna, uyarlamalar ve Pirinç

Et ikameleri

Unlu mamüller

Salata sosu

Donmuş besinler

Çorbalar

şekerler ve tatlılar

Enerji ve sporcu içecekleri

yapay tatlandırıcılar

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *