Cinsel suçlar için özel savcı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Haber: Baran Bila

Adalet Bakanlığı cinsel suçların soruşturulmasına ilişkin yeni bir genel olarak yayımladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ imzasıyla yayımlanan genelge, cinsel suçlara ilişkin soruşturma yürütme soruşturmalarına ilişkin önemli değişiklikleri içeriyor.

Genelgeye göre; savcılar zorunlu olarak dosyaları devredemeyecek ve benzer soruşturmalarda uzmanlaşacak.

Düzenlemeyle tedavi ve hukiki işlemler, mağdurun tekrar muayene cihazını engelleyecek şekilde yapılacak.

Mağdurların tekrar tekrar ifadesinin alınmasının da önüne geçilecek.

“TRAVMAYA NEDEN OLUYOR”

Düzenlemeye açıklama yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Rukiye Leyla Süren, mağdura olayı tekrar tekrar anlattırmanın travmaya neden olduğunu söyledi. Süren, “Görüşmenin genelgede belirtilmiş olması savcının değişmeyeceği aynı savcı ile yürütmeye gideceği bu iyi ayrıntılar” diye konuştu.

Olaydan yıllar sonra yapılan muayene tekrarlarının da aynı şekilde travmanın sebebi olduğunu söylediği Süren, “Genelgede bu konu da düzenlendiği takdirde şikayetler ortadan büyük ölçüde kalkacaktır” kullandı.

“SIKI TAKİP EDİLMELİ”

Hukukçulara göre genelgenin olumlu sonuçlanması için sonuçlarını sıkı bir şekilde takip etmesi gerekiyor. Genelge yayımlamanın sorunu çözmeyeceğinin altını çizen Süren, yaşadıklarını kaydetti:

“Adli birimlerde, tıp birimlerinde, savcılık mahkemelerinde genelgelerin çevresinin özellikle karakolda kadınla ilk yüz yüze gelen polislerde bu genelgenin kabullenişin olması gerekiyor hakimlerin bu genelgeye sahip çıkması gerekiyor.”

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *