Çinli şirket Sinopharm’ın mRNA aşısı klinik denemeler için onay aldı

Şirketten yapılandırılacağı, Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinin, aşı adayının klinik denemelerine onay vereceği bildirildi.

Açıklamada, Omicron gözetleme modelinin çapı aşı adayının, virüs geçişine tutunmasını sağlayan dikenli proteini hedef alan Genetik olarak kullanan bir negatif tüketici, tüketici sistemini uyararak virüsü etkisiz hale getiren antikorları canlandırmayı amaçladığı amaçlanıyor.

Klinik denemelerin en kısa sürede yola çıkmalarını sağlamak, aşının imalatı için Şangay yürüyüşleri Ciading ilçesi yılda 2 milyar doz üretime sahip bir tesis depolanıyor.

Sinopharm, Covid-19 salgının başlamasının ardından aşı geliştirme sürecini kapsayan öncüllerden biri olmuştur. Aracı, formülünde orijinal virüsün etkisiz hale getirilmiş bir hali içeren inaktif aşısı, acil kullanım ruhsatı vardı.

Çin ana karasında halen inaktif, protein alt-birim ve virüs vektörü yöntemleri ile amaçlı 8 tip aşı kullanılıyor. Ülkede mRNA tipi aşıların kullanımına henüz onay verilmiyorken Biontech ve Moderna’nın aşıları Hong Kong ve Makau özel idari bölgeleri uygulanıyor.

Çin’de Sinopharm’dan önce 6 mRNA aşı adayına klinik deneme için onay verilmiş, bunlardan bazıları insanlar üzerinde denenmeye başlamıştı.

KLİNİK DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR

Bir aşının yaygınlaştırılması için 3 basamaklı insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk örnekleri, az sayıda gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve insanlar üzerinde olası yan etkileri araştırılıyor. İkinci aşamada, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki eylem 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşama ise aynı binlerce işlemle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç aylar ve hatta yıllar geçebiliyor.

Haberin görseli AP tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *