Cehennem Ateşi Geçidi’nde ‘cenneti’ bulundu! Temiz havanın 1 saatini 600 liraya satıyor

Derleyen: Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr – ısınma küresel adı üstünde küresel olarak büyük bir sorun. Her ne kadar dünyanın büyük bir parçası gezegenimizi bekleyen tehlikenin farkında olarak hareket etmese de aslında her geçen gün bunun gibi ciddi hissediyoruz. Zamana yayılmasından bölümlerinin bilinmezliği gezegenimizdeki değişimleri konuşmakta ise çekimser kalıyoruz. Ancak Tayland’ın yüksek kesimlerinde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Mr. Dusit Kacha iklim değişikliği üzerinde yıkıcı etkilere sahip hava çevre muhafazasına kendince bir çözüm sağlıyor. Bunu dinleyenler ise onun çözümünü yakından incelemek için yola koyulup deneyimlemek istiyor. İşte Bay Dusit Kacha’nın duyanlara ‘Ben bunu nasıl düşünemedim?’ dedirten proje.

Cehennem Ateşi Geçidinde cenneti buldu Temiz havanın 1 saatini 600 liraya satıyor

Doğal güzellikleri ve kültürel geçmişiyle dikkat çekici Tayland son yüzyıllar dünyanın en kirli yerlerden biri olmasıyla yaklaşıyor. Ülkelerin hava korumasını ölçümleyen İsviçreli şirket QAir tarafından havalimanı Kalitesi Endeksi’ne göre de Tayland şimdilerde dünyanın en kirli havasına sahip ülkeler listelerinde ilk sırada. Hal böyle olunca uzun çiftçi çiftçilikle uğraşan ve Tayland’ın Huay Kon Tha Köyü’nde yaşayan 52 yaşındaki Mr. Dusit’in tümünde bir fikir geldi.

CEHENNEM ATEŞİ GEÇİDİ’NDE CENNET!

Asian Life Social Welfare Development Organization (Asya Yaşamı Sosyal Refahı Geliştirme Örgütü) sekreteri olan Mr. Dusit, ozon tabakasının giderek incelmesi, iklim değişikliği, küresel ısınma ve hava kirliliği gibi kaçış tehditlerinden kaçmak için doğal sığınaklar çağırdı. Bunun sonucunda da şimdilerle yaşadığı ve ‘Cehennem Ateşi Geçidi’ olarak ölüm yeri bulundu. Bu bölge Tayland’da İkinci Dünya Savaşı boyunca demiryolu ile inşa edilen bir bölgeydi. Cehennem Ateşi Geçidi iki vadi arasında kalıyordu ve burada hava memleketi geri kalanından çok daha temizdi. ‘Cenneti ömrünün’ bu bölgenin hava kirliliğinden bunalan ve zarar görenlere iyi gelebileceğini düşünen Mr. Buraya bir tesis kuracak ve insanlara da evlerine davet edecekti. Her şey ilk bakışta normal gibi, ta ki o kararı verene kadar. Mr. Dusit’e göre temiz hava herkese nasip olamayacak kadar değerliydi ve kalmasını para anlamında satabilirdi.

Sırplar hayalet uçağı nasıl fırlatıldı?  24 yıllık etkinlik perde arkası: Rehavet, strateji, şans!

Sırplar hayalet uçağı nasıl fırlatıldı? 24 yıllık etkinlik perde arkası: Rehavet, strateji, şans!Haber Görüntüle

Cehennem Ateşi Geçidinde cenneti buldu Temiz havanın 1 saatini 600 liraya satıyor

Nitekim Dusit Kacha bir çiftlik kurdu. Kurduğu bu çiftlikte insanlar para karşılığında temiz hava satın alabilecekti. Öyle de oldu. Tayland’ın en temiz havasını yerel para birimiyle saati 1000 Baht’a (568 lira) satmaya başladı. Çocuk ve yaşlıların ücretsiz konaklayabildiği bu bölge çadırıyla gelen misafirin temiz havanın keyfini dilediği kadar -tabii ki paranın olduğu yere- çıkarması mümkün. Dusit’in bu fikri kısa sürede çok ilgi gördü. İnsanlar adeta onun kurduğu bu alana akın ettiler. Mr. Dusit ise girişimciyla ruhunu kurduğu bu düzen için ise şu ifadeleri kullandı:

“Atmosfer tamamen teşvik oldu, bu durum küresel ısınmayı tetikledi. Coğrafyada değişiklikler meydana geliyor. Hava giderek kirleniyor, canlılar özellikle de insanlar doğaya gittikçe azalan güzelliklerinin yayılmasını sağlamak için mücadele ediyor. Ben de buna katkı sundum.”

Cehennem Ateşi Geçidinde cenneti buldu Temiz havanın 1 saatini 600 liraya satıyor

KONTEYNER KONTEYNER DÜNYAYA HAVA SAATI

Tüm bunların yanı sıra Dusit Kacha dünyada temiz hava şeytan tek kişi değil! Dusit Kacha’ya dünyanın bir ucu İngiltere’de söylenebilecek 27 yaşındaki İngiliz girişimci Leo De Watts ona banyo yapıyor. Ancak Leo De Watts’ın hikayesi Kacha’ya göre biraz daha farklı. Dünyayı giderek artan hava kirliliği üzerine düşünen İngiliz girişimci bir andan itibaren gelen düşüncelerle şimdilerde hatırı sayılır bir zenginlik elde etmiş durumda. nasıl mı? Dünyanın en kalabalık evlerinden biri olan Çin’i kendisine pazar yeri olarak seçen Watts 580 ml’lik şişeler satın aldı ve kısa süre içinde hava çiftçiliği şirketi Aethaer’ı kurdu. Burada işyeri tek işi ise havadaki oksijeni kavanozlara hapsetmek. Kısa sürede Watts’ın şirketi, Çin başta olmak üzere dünyanın birçok yerine İngiltere’deki oksijen bol beş bölgeden temin edilen hava konteyneri satılıyor.

Bir kavanoz İngiltere havasının fiyatı ise 980 İngiliz Sterlini yani yaklaşık 23 bin lira. Tamamen toplu alımlarda indirim de yapıyor! Dünyanın dört bir yanında pek çok kişinin satın aldığı bu havayı sağlamak bile açmadan evinde dekoratif amaçlı tutanlar dahi var.

De Watts, şirketin web sitesindeki bir videoda, “Genellikle siparişlerimizin çoğu ısmarlama yapılıyor. gelirler çevreyi koruma çalışmaları için kullanılan” bilgilerini paylaşıyor.

Kovid-19 aşısı ve kalp krizi gerçeği!  Son dönemdeki artışın nedeni ortaya çıktı

Kovid-19 aşısı ve kalp krizi gerçeği! Son dönemdeki artışın nedeni ortaya çıktıHaber Görüntüle

Beşiktaş'ta Aboubakar tamam, bir transfer daha!  İki veda birden

Beşiktaş’ta Aboubakar tamam, bir transfer daha! İki veda birdenHaber Görüntüle

Kansere okuyan Nagihan Karadere: Bu illeti yeneceğim!

Kansere okuyan Nagihan Karadere: Bu illeti yeneceğim!Haber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *