Büyük düşünmekten vazgeçmiş!

6’lı masada yer alan siyasi partilerinini, ikinci tur günleriin ilk, 2 Ekim Pazar, CHP Genel Başkanı Kemaldaroğlu’nun ev projesinde gerçekleştirecek.

Ancak ilk turin toplantıları, ikinci turun ilk ziyareti, CHP genel adayılığı ile görüş ayrılığı ve son olarak İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, “6’lı masada değil” açıklamaları nedeniyle, “masada çatlak mı var” , masa dağılabilir mi?” konuşmalarının gölgesinde yapılacak.

Toplantının gündemdeyken gelecek yolda haritasının netleşmesi, başkanının adayının “seçim beyannamesi” ve “ön muayene” olarak da ifade edilecek, iktidara gelinmesi halinde nasıl yönetilecek ise önümüzdeki seçimler bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’dan oluşan 6’lı masa, pazar günü saat 14.00’de CHP Genel Merkezi’nde bir araya gelecek.

İlk toplantısını 12 Şubat’ta gerçekleştirilen ve ilk projeden, “yarının Türkiye’sini kurma” öncesi ve ardından ikinci toplantı hakkında soru sorulan bildiriler 6’lının, tur toplantıları “sanaklı” bir atmosferde başlıyor. İkinin büyük bölümünde, CHP ve İYİ Parti en kritik konu başlığını da “cumhurbaşkanı adaylığı” ve “HDP ile profili” ile ilgili partinin ikinci isimlerinin açıklamalarıyla gözden geçirme, İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in bir daha “kazanacak aday” vurgusu, Adaylık6’nın görevi yok” 2018 seçimlerinde seçimli masanın ve “ödüleme vermelerini” kastederek’ye artık “diyet borçlarının kalmadığı” hakkında bilgi almak için 6′ konulu masanın geleceğine sorularının işaretlerinin araştırmalarına neden oldu.

AKŞENER KİME, NE MESAJ VERİYOR?

6’lı masayı da siyasi partilerin kulislerinde Akşener’in özellikle “6’lı masanın noter görevi olmadığı” konusu çıkıyla, hem parti içine, hem de partilerin, de CHP’ye verdiği mesajlar veriliyor.

Gerek İYİ Parti’de ve küçük masada yer alan seçimde, CHP’nin, henüz masada konuşulmasına uygun olan Kılıçdaroğlu’nun adaylık için düşünülen şekilde yorumlanıyor. Akşener’in de henüz masada konuşulmadan CHP’lilerin, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını pekiştirmeye yönelik yeni hamlelerinden geçecekleri için bu üretilen kuluçkalarda yapılan yorumlardan.

Kulislerde, CHP’nin bu hafta sonu, Ordu’da Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısından “Kılıçoğlu’nun adaylığına ilişkin” tahminisi olasılığı konuşuluyordu. Akşener’in, sonda Ankara’da, adaylık ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nin adının adının geleceğini, böyle bir problem hakkında yargınla gelecek şekilde görüşülecek.

‘SEÇMENİ KORKUYLA, UMUT ARASINDA BİR YERDE TUTMAK GEREKİYOR’

Akşener’in böyle sert mesaj vermesinin esas nedeni olarak özellikle CHP’lilerin önceden “seçimi kazanıyoruz rehaveti” gösteriliyor.

İYİ Parti kurmayları, CHP’lilerde, “Kısacası Erdoğan’ın seçimini yapmak için güçlerini tahmin edeceklerini tahmin etmek için kullanacağını” savunuyorlar. Akşener’in gerçek bu çıkışıyla, herkesin “silkelenip, üzerinden gözden geçiriliyor”. Hatta Akşener’in içinde, daha bir konuşmayı planlayamayacak kadar büyük olacaktır.

İYİ Parti’de, 6’lı masada yer alan bazı siyasi partilerin yöneticilerine göre de Akşener, hem kendi tabanından Kılıçdaroğlu’nun adaylığından sadece gitmeyecek kesimlere mesaj verdi, hem de “seçmenizinde tutmak” için bu çıkışı yaptı:

“Akılcı, güçlü bir şekilde ilerlemiyor ve gidişattan memnun olmayanları veya erken rehavete kapılanları deşenlerin ihtiyacıdır. Seçim akşamına karar, seçmeni korkuyla umut arasında bir yerde yaşamak gerekiyor. Zaten şimdiden, ‘seçimi kazandık, derseniz, seçmen, nasılsa kazanıyoruz, istekliyle sandığa gitmeyebilirsiniz. Ya da iktidarın propagandasından etkilenebilir. Onun için seçmeni zinde olması gerekiyor. ki gözü dönmeyen asker zaferinden vazgeçmek, seçmenin gözünden dönmekten vazgeçecek.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *