Bütçeye 102 milyarlık gizemli faiz yaması

İktidar, kağıt üstünde yarattığı sanal gelirlerle bütçeyi tamamlayıp açığı azaltmayı. Hazine tahvil faizlerinin bütçeye gider yerine gelir yazılması yöntemiyle bu yılın bütçesine 61 milyar lira 3 yıllık bütçeye 102 milyarlık sanal gelir ilave etti.

Bütçeye 102 milyarlık gizemli faiz yaması

Kaynak bulamadığı için devlet borç yükü her geçen gün daha da güçleniyor iktidar, borçlar üzerinden bütçeyi sanal gelirle daha da pembeleştirdi. Yeniden ihraç edilen hazine tahvillerinin biriken faizlerinin bütçeye gider yerine gelir yazma yöntemiyle bu yıllık bütçesine 61 milyar 515 milyon lira sanal faiz geliri yazıldı. Vade sonunda ödenecek olan borç muhasebe tekniğiyle bütçeye reel gelirmiş gibi yazılması sayesinde sadece bu yıllık bütçe açığı yaklaşık 61 milyar lira daha düşük çıktı. Son 3 yıl içinde bu yolla bütçeye yazılan sanal gelir toplamı ise 101 milyar 708 milyon lira gibi devasa boyutlara ulaştı. BOTAŞ’ın Rusya’ya olan ve yaklaşık 250 milyar lirayı bulan doğal gaz tüketimi da bütçeye girmesi için 139 milyar lira görüntüleme açığının azalması 500 milyar liraya yakın hesaplanıyor.

GİDERLER GELİRE YAZILDI

Bütçenin en büyük gider kalemleri arasında yer alan ‘faiz’ son dönemde bütçenin en büyük gelir kalemlerinden biri haline geldi. Bütçedeki ‘Borçlanma Senedi Geçmiş Gün Faizleri ve Primli Satış Geliri’ isimli kalem son 3 yılda, bir önceki 3 yıla göre 12,5 kat arttı. 2020, 2021 ve 2022 yıllarını kapsayan son 3 yıllık faiz geliri adı altında bütçeye yazılan sanal gelir gruplarında 101 milyar 708 milyon liraya ulaştı. Bunun yarıdan fazla olan 61,5 milyar liralık kısmı 2022 yılında bütçeye yazıldı. Oysa 2017, 2018 ve 2019’u kapsayan bir önceki 3 yıldaki sanal gelir sadece 8,1 milyar lira olmuştu. TÜFE’ye endeksli yatırım harcamaları sanal geliri adeta patladı, bütçe açığını düşük gösteren en önemli kalem konumuna geldi.

BOTAŞ’ın Rusya’ya olan yaklaşık 250 milyar liralık doğalgaz tüketimi da bütçeye girmediği için 139 milyar lira görünen bütçenin tahmininin 500 milyar liraya çıkması hesaplanıyor.

Gerçek değil sanal gelir

Yeniden ihraç edilen tahvillerin biriken faizleri bütçeye ‘gelir’ olarak yazılıyor. Aslında TÜFE’ye endeksli tahvillerin muhasebeleştirilmesinden elde edilen veriler bu gelir vergisi ya da cezalarda olduğu gibi gerçek bir geliri değil, muhasebe kaydının sanal tutarlarını ifade ediyor. Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, bu gelirle bütçenin makyajlandığını ifade ederken, “Bana ne kadar bütçeden fazlasını vermek gerektiğini kullanmak için boyuta uygun kalemleri ihraç edip, bütçesini sınırlandırıyorum” sonucuna varıyor.

Şeref sözü tutmadı!  Et lüks oldu!  Hesap kabardı!İlginizi ÇekebilirŞeref sözü tutmadı! Et lüks oldu! Hesap kabardı!Faizler arasında tarihi farkİlginizi ÇekebilirFaizler arasında tarihi fark

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *