Bu şekilde düşünenlerin ömrü en az 7,5 yıl uzuyor ve hafızaları asla hasret görmüyormuş

Uzun ömürlü gruplar ilgili yapılan bir bilimsel araştırma tüm ezberleri alt üst etti. Bilim insanları tarafından yapılandırılmış uzun ömürlü insanların beyni incelendi. Bu şekilde düşünenlerin ömrü hem daha fazla uzun oluyor hem de beyni asla tükenmiyormuş. Hafıza dostu düşünme yöntemi

Uzun yaşayan insanlarla ilgili süreler artıyor. Yapılan bir araştırma konusu yine her şeyi alt üst etti. Haberciniz’de yer alan bir içerik; Uzun ömürlü olmayı sağlayan düşünme yöntemine yer verildi.

Dünya üzerinde milyonlarca insan, uzun ömür olmak istiyor. Yaşlanmak ise herkes için dehşet verici görünüyor. Ancak yaşlanmaya olan bakış açınızı değiştirirseniz, daha uzun ömürlü olabilirsiniz. Bu durum zihninizi karıştırabilir ama bilimsel bir geçmişe göre, yaşlılığa iyimser bakanlar daha uzun yaşıyor.

top-2585604-960-720.jpg

Cornell Üniversitesi’nin Bronfenbrenner Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacıları, yapılan çalışmaları inceleyerek dikkat etmeye yönlendirdi.

YAŞLILIĞA OLUMLU BAKANLARIN ÖMRÜ UZUYOR

Yaşlanmayı olumlu gören insanlar, diğerlerine göre 7,5 yıl daha fazlasını yaşıyor. Aynı zamanda bu insanlar, daha yüksek işlevselliğe de sahip oluyor.

man-2546107-960-720.jpg

Yaşlanmaya karşı olumsuz tavırda olanlar ise kalp krizi, inme gibi kalp hastalıklarını daha fazla yaşama yaşanıyor. Yaşlılık, herkes için bir sorumluluktur. Bu nedenle yaşlanmayı kabul etmek, daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat yaşamaya yardımcı oluyor.

YAŞLILIĞI KABULLENMEYE BAKIN

Bu nedenle, eğer uzun ömürlü olmak istiyorsa, olgunlaşmaya karşı olumlu bir tavır takınmasının. Herkesin aynı süreçten geçtiği, herkesin genç olduğu gibi hayatın bir evreninde yaşlandığını hayallerinin üzerinden. Bunu başarabilirseniz uzun ve sağlıklı bir ömür geçirme oranınız da o kadar artacaktır.

HAFİZAYI KORUYAN YİYECEKLER

NTV’de yer alan bir içerikte; Hafızayı korumanın listesi paylaşıldı. işte o zaman

Ceviz: Ceviz içeriğinde bulunan omega 3 ve 6 yağ asitleri, fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir açısından zengin bir besin. Yapılan bilimsel çalışma belleğini hafızayı, algı ve öğrenme yetilerini iyileştirdiğini göstermiş. Günde 3-4 tam ceviz tüketiminin beyin sağlığı için önemli. Çocuklar da beyin gelişimi için günde en az 2 tam ceviz ya da yine omega 3 içeriği zengin fındık -bademden günde 10/15 adet tüketenler.

Yoğurt: Zengin bir kalkan deposu olan yoğurt içeriğindeki tirozin ile hafızayı kullanımlarındaye yardımcı oluyor. Yoğurt ya da diğer süt ürünlerinden günde en az 2 sonucu (süt ya da yoğurt) tüketmeye özen göstermeye özen gösterin.

Yer fıstığı: Zengin bir niasin kaynağı olan yer fıstığı bu özelliği ile beyin sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde ele alınmasının yanı sıra Alzheimer riskini de azaltıyor. Ancak yer fıstığının inşa ettiği bina ve yüksek kalorili olduğunu da unutmayın. Bu nedenle günde 15/20 adet tüketmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *