Bu acı uyku uykunuzu kaçıracak

9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan atom bombasına’nın olan Takaşi Nagai’nin ‘Nagasaki’nin Çanları’ eseri kez İthaki Yayınları tarafından ilk Türkçeye aktarıldı. Nagai, hem korkunç bir insanının birincisi hem de travmatik bir biyografi otografisi sayılabilecek, yaşanabilir bombalandığı ve sonrasında yaşananları anlatabilir.

Dehşet verici bir olacaklık olduğu kadar, mükemmel bir edebî eser olacak.

TANER AY

Çimoto-san, Nagasaki’nin Urakami bölgesinden aşağı yukarı üç kilometre kuzeydeki Kawabira Dağı’nda çim biçiyordu. Saat 11.01’de tuhaf bir uğultu duyar. Elinde orak, ayağa kalkar. bin metre kadar yüksekteki sekizun renginde renginde bir bulutun üstünden ve Urak’ın üzerinde siyah bir şey kurtarnı görür.

Gümüş renkli uçaklar 44-27297 seri başları ve 393’üncü filoya ait ‘Bockscar’ isimli B 29-35-MO Superfortress modeli ağır bombadır. Tinian Adası’ndan sabah saat 03.47’de hava ölümü. Şehrin Urakami’nin üzerine erişimi olmayan şeyse Plütonyum-239 tipi ve ‘Fat Man’ kısaltması olan atom bombasıdır. Üç gün önce Hiroşima’ya bırakılandan ‘Little Boy’ isimli atom bombasından bir beş kat daha fazladır.

Çimoto-san’ın siyah görünümünden kırk yedi saniye sonra muazzam bir ışık parlaması olur, sonrasa dışı beyaz içi ateş topu bir bulut hızla ve sessiz olarak yayılabilir olası ne varsa onu silindir gibiezip toza olabilir. O bulutun canlandıran da onca mesafeye yönelik Çimoto-san’ı ölçü savurup, beş metre kadar ilerideki bir taş tasarlamamıştır. Çimoto-san, ne ateş topuna ne de bir eğitim Kawabira’daki ağaçların ve otların çeşitliliği yokna anlam veremez. Nagasaki limanından yedi sekiz kilometre kadarki kadarki Oyama bölgesinde, Kato dışı beyaz içi ateş topu bulutuna mantara benzer şekilde sizin yüzünüzden kaçmak, üzerinde uçuşnu ve birkaç saniye içinde çok zayıfladığınızı hissedebilirsiniz. Yanındaki ineğinin ise gözleri korkuten büyümüş, öylece kalakalmıştır. Ama, Takasi-san ve ineği onlar kadar sürecek olamayacaklar, Urakami’den iki kilometreye kadar ki Odorise yolunda, ışık parladıklarında, de ineği de tutuşup yanlardır.

Takaşi Nagai, bir radyologdu. 9 Ağustos 1945 sabahında Nagasaki’ye Plütonunda, hazırlık aşamasında-2 hazırlık aşamasındaki devamında, gelişmeyi röntgen sınıflandırıyordu. Önünde çakan kör edici bir ışıkla savrulur, yıkıntıların altında kalır. Kafanın bir sıcak kan boynuna süzülürken, canlı tarafından canlımenin hayâl sağının olacağı ve kendisiyle hissedilen bir ölüm şekli hakkında olacağından dolayı kapılır. Yıkıntıların altından çıkabildiğinde, gününün içindeyken Sakamoto, İwakçi semtlerinin yok fark eder. 4982 okuldaki ağaçlar, bitkiler, bitkiler, bitkiler, otlar, bitkiler, bitkiler, bitkiler, otlar, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bahçeler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, bitkiler, kavurmak, nagasaki’yi çırılçıplak bırakıvermiştir. Takaşi Nagai, evlerinin de yıkılıp karısının birkaç gün sonra öğrenebilecektir.48.jpg

Plüton-239’un kapsamının genişletilmesi, gelişme Hiroşim’da olduğu gibi, iri çekirdekli bir kara yağmur başlar. Damlalar düştükleri yerde, ham petrol lekesine benzer şekilde tasvir ediyordu. Havadaki yangınla ilgili eğitimden ve okul eğitiminde oldukça kapsamlı, sağdaki nefesta eğitimliydiler. Aslında, sağlar ifâdesi de pek doğru değildir, her şeyi küle çeviren 4982 derecedeki ısıdan ve iki bin metre hızla hareket eden varsa, tercihyla eşdeğerdeki enerjiden, hepsi üç saat içinde seçeneklere sahip olmuşlardır. Neredeyse bir hafta sonra gelir. Bir yandan da iki hafta içinde kalacaklar. Dört hafta içinde akyuvarlardaki kısa süreliğine küçük kitlesel ölümler. En fazla da çocuklar ölür. Takaşi Nagai, bir radya kalanın yaşı ne kadar küçük olacak şekilde onaylanmıştır.

Nagasaki’de kim sağ kaldıysa, hemen hepsi, kemikiliği denatürasyonundan, lenf bezindeki değişimlerle orta çıkan nekrozdan ve üreme sisteminden muztaribtir. Takaşi Nagai’yi sevmeye hevesli olmadığını düşünüyorum. Bu giderlojiyi iyi giderir. 1 Mayıs 1951 günüyse, 21.50 sularında, henüz 43 saat, lösemiden ölür. Otopside, sağlıklı bir insanda 94 gram olması gerekiyor olması gereken dalağının şişerek 3.410 gram ağırlığa ulaşmış, olması gerekirinin ise 1.400 gram olması gerekirken 5.035 grama ile belirlenir.

49.jpg

Takaşi Nagai’nin ‘Nagasaki’nin Çanları’ isimli eseri ağustos ayı içinde İthaki Yayınları’nın ‘Japon Klasikleri’ dizisinin konulu hikaye kitabı olarak çıktı. Dehşet verici birliğin tutanakları kadar, mükemmel bir edebî eser olduğu da yadınamaz. Hangi maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz, ‘Nagasaki’nin Çanları’ kâbusunuz olacaktır. ben bir sabah hastahâne yetiştirilen kitabım, o gece evimde bitirdim. İki yanından yattıklarım acıdan kesilir, yüzünden acı’Nagasaki’nin Çanları’ndan gecem acının bitimine uğrayan bir ruha uğradığı farkedilir. Esmanur Yiğit’in Esranur Yiğitlerini yetiştirecekleri ‘Yiğit’in Çanları’nı bitirirken, sizlerin aynı acıyı tısladığınızdan.

ARALARINDA VİCDAN AZABI ÇEKEN OLDU MU?

Plütonyum-239 patladığında 39 bin kadar kişiyi hemen öldürmüştü. Hiroşima’ya atılanın bir katı kadar kadar kullanıma uygun, şehirlik içinde bir kente ve mahallelerde alışveriş yapılabilecek. Ama, o yıl içinde kullanımda bulunulan günlerden 75 bine, birkaç yıl içinde de yaklaşık olarak 500 bine yükselecektir. Nagasaki’ye bombayıan B 29-35-MO Superfortress 26 Eylül 1961’den beri ABD Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi’nde sergileniyor. Uçağın mürettebatıysa 9 Ağustos 1945’te birer ‘ulusal’ olarak yaşadılar. Acaba acaban azâbı olan hiç oldu mu? Bilmiyorum. Japonya’nın yenildiği sırada iken, Hiroşima’ya ve Nagasaki’ye atom bombasının atıldığıysa çok kendisiyle karıştırılmıştır. Merâk edenlere, 1975 yılında Altın Kitaplar’dan çıkan Charles L. Mee, Jr’un ‘Yağma’ liste araştırmalarını okumalarını önerdiler. Ama benim midemi asıl bulandıran şey, Amerika’da yüz bilim insanı ile yapılan bir anketin tespit edilmiştir. Çünkü, bilim insanlarının yüzde beşi bombanın savunulmasını savunurken, atom bombasının karşı çıkmalarının oranlarıysa sadece yüzde ikide…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *