Brezilya ve Arjantin ortak para birimi için hazırlıklara başlayacak – Sözcü

Brezilya ve Arjantin ortak bir para birimi üzerinde hazırlık hazırlıklarına başladıkları bu hafta açıklayacak. Proje hayata geçerse dünyanın en büyük ikinci para birimi geçidi oluşur.

Brezilya ve Arjantin ortak para birimi için hazırlıklara başlayacak

Brezilya ve Arjantin, dünyanın en büyük ikinci para birimi bloğunu oluşturabilecek bir hareketle ortak bir para birimi üzerinde hazırlık hazırlıklarına başladıkları bu hafta açıklayacak.

Financial Times’ın haberine göre, Güney Amerika’nın en büyük iki ekonomisi olan Brezilya ve Arjantin, ortak para birimi planını bu hafta Buenos Aires’te yapılacak bir zirvede tartışacak ve diğer Latin Amerika ülkelerini bu projeye davet edecek.

Brezilya para biriminin “sur” (güney) olarak adlandırılmasını önerdi. Yetkililerin bilgilerine göre yeni bir para biriminin bölgesel ticareti artırması ve ABD dolarına olan düşüşü azaltması planlanıyor. Proje hayata geçerse ilk etapta Brezilya reali ve Arjantin pezosu ile paralel olarak çalıştırılıyor.

Muhtemel bir Güney Amerika ortak para birimi, doların ağırlığını da önemli ölçüde azaltacak. Ülkede pek çok para birimi dolar karşısında değeri zorlamakta zorlanırken El Salvador, Ekvador gibi kimi ülkeler doğrudan ABD doları kullanıyor.

Ayrıca ülkeler kendi aralarında yaptıkları ticarette de ABD dolarını konumlandırıyor. Ancak ortak para birimi olması durumunda ticaretten doların ekartılması bekleniyor.

İNCELEMELER BAŞLADI

Arjantin Ekonomi Bakanı Sergio Massa, Financial Times’a verdiği demeçte, konu ile ilgili finansal harcamaların ekonomik büyüklüğe ve merkez bankalarının rolüne kadar her şeyi içeren bir inceleme başlattığını duyurdu.

Massa, “Yanlış beklentileri oluşturmak istemiyoruz. Bu Latin Amerika’nın katlanması gereken uzun bir yol ilk adım” dedi. başlangıçta ikili bir proje olan girişim, Latin Amerika’daki diğer masrafları de taahhüt. Arjantinli Bakan, “Bölgenin geri kalanını Arjantin ve Brezilya’yı davet ediyor” dedi.

Tartışmalara hakim bir yetkili, Brezilya ve Arjantin’in son birkaç yılda ortak bir para birimini tartıştığını ancak Brezilya Merkez Bankası’nın bu fikri karşı karşılaşma üzerine görüşmelerinin başarısız olduğunu söyledi. Ancak şu iki ülkenin sol lideri tarafından yönetildiği için ortak para birimine daha büyük bir siyasi destek mevcut.

EN BÜYÜK ORTAK PARA BİRİMİ EURO

FT’ninlerine göre, tüm Latin Amerika’yı kapsayan tahmini olası bir para birimi küresel GSYİH’nin yaklaşık yüzde 5’ini temsil edebilir. Halihazırda dünyanın en büyük para birliği olan Euro, dolar ölçüsü ölçüldüğünde küresel GSYİH’nin yaklaşık yüzde 14’ünü kapsıyor.

Güney Amerika para birimi projesinin sonuçlanmasının uzun yıllar alacağı tahmin ediliyor. Avrupa’nın Euro’yu oluşturması da yaklaşık 35 yıl sürmüştü.

Euro dışında dünyada iki ortak para birimi daha bulunuyor. Ancak bazı Afrika ülkeleri tarafından kullanılan ve Euro’ya sabitlenen CFA frangı ve Doğu Karayip doları küresel ekonomik çıktının çok daha küçük bir dilimini kapsıyor.

ARJANTİN EKONOMİSİ ZOR DURUMDA

Yeni bir ortak para biriminin en çok harcamalarını finanse etmek için para basarken yıllık tüketimin yüzde 100’e çıkartan Arjantin’e yarayacağı düşünülüyor. Şu anda en büyük pezo banknotunun değeri, yaygın olarak kullanılan paralel döviz kuruna göre 3 dolardan daha az.

Ayrıca Arjantin, 2020 temerrüdünden bu yana uluslararası borç piyasalarından büyük ölçüde kopuk durumda. Ülkenin 2018 kurtarma paketi nedeniyle IMF’ye 40 milyar dolardan fazla masraf bulunuyor.

Bununla birlikte, Brezilya’da da ekonomik istikrarsız bir ekonomiye entegre olma fikrine ilişkin eleştirilerin olması bekleniyor.

Vatikan'da olay oluşturmaya yönelik iddia: 'Arjantinli Papa'yı devirmeye çalışıyorlar'İlginizi ÇekebilirVatikan’da olay oluşturmaya yönelik iddia: ‘Arjantinli Papa’yı devirmeye çalışıyorlar’

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *