Bir zamanlar Adapazarı’nda sinema kültürü. – Medyabar

Geçen günlerde Fitaş Sinemasının da bittiğini gördüm. Hani üzüntüm desem yeridir. Haberi okuyunca bir zamanların ünlü sinemaları daha düştü. Girişkenki sinemaların en ünlüsü Melek Sineması’ydı. Melek Sineması gerçekten çok tatsız efektler getiren ve üst düzey izleyicileri olan bir sinemaydı.
Özellikle hafta sonları için günlere sahip olmanız gerekirdi.
Adapazarı’nın içindekiler için Melek Sinema’ cumartesi gündüz- gece sürüşlerine özel bir hazırlık yapmadi. Berbere gidilip yaptırılıp, en güzel şekilde giyilirdi. Hani hanımlar bu seanslarda biraz da hava atarlardı desem yalan.

Şu anki Melek’in üst katındaki Sinemanın içinde yaşamakta olan sinemayı yıkıp sıradaki dükkanlardan alışveriş yapacaklar.

Muhtemelen daha fazla kurtarılacaklar düşünülmüşlerdir. Ancak Melek Sineması kapandıktan sonra ortada ne sinema kaldı, ne de iyi bir şekilde iş yapan Melek pasajı.

Melek Sinemasından sonra Adapazarı’nın 2.nci elit sineması ise Fitaş Sineması’ydı. Fitaş sinemasında da kaliteli filmler oynardı.
Öyle ki, Melek ve Fitaş sinemalarındaki yabancı filmler, İstanbul’daki sinemalar ile aynı anda gösterime girerlerdi.
Melek ve Fitaş Sinemalarının bir özel özelliği ise, hafta bitmesi Kenter gibi isimler giydirdiklerini sergileyecekleri gösteri oyunlarıydı. Bu arada onun iki sinemasının yazlıkları da yine yerel sinema rağbet halindekilerdi.

Melek Sinemasının yazlığı Çark Caddesi girişinde, Fitai Sinemasının yazlığı ise İstasyon Caddesi girişindeydi.
Adapazarı’nda yabancı film getiren bir başka Sinema ise Yeni Sinemaydı.

Yeni Sinemanın yeri tarihi Türk Ticaret Bankasının hemen şıktı. Yeni sinemada oyunun macera ve kovboy oyunlarından ve Yeni Sinemanın da bu filmlerinden hoşlanan müdavimleri vardı.

diğer sinemalar

Eskiden Adapazarı’nda yerli film oynatan iki sinema daha vardı. karşıdan Saray Sineması hemen Kavaklar Caddesinin girişinde şu anda deprem müzesinin tam donanımlıydı. Saray Sineması yönlendirmek Türk canlandırdı.
Zeki Müren filmlerini hiç kazmazdı.
Saray Sineması, Zeki Miren filmlerini günlerce günlerce kapalı kapayabilirsiniz.
Bir diğer Türk Filmlerini gösterime sunan Atlas Sineması vardı. Atlas Sineması şu anda Sabihanım İlkokulunun hemen yanında hizmet verirdi. Saray sineması da vizyona yeni verilen Türk filmlerini getiriyordu. Ancak Atlas Sineması’nın macera türü Türk filmlerini getirmesi ile ün yaptı.

*** *** ***

Daha sonraları PTT sokdaki bir iş hanının tepesindeki Yıldız Sineması da bir süre Adapazarlılara hizmet cehennemi. Yıldız Sineması daha çok macerayaki Türk filmlerini getirirdi. Bu arada o kitap çok kaliteli diller getiren Şeker fabrikasının sineması vardı. Şeker Fabrikası sineması kendi yanı sıra kent eşrafına da kapılarını açardı. Aynı şekilde Çark Caddesi’ndeki Ordu evininde kendi sineması vardı.
Ne yazık ki benim sinemalarım, “Silah televizyonum doğduktan sonra ciddi anlamda kilolu olanlar. Seks şarkılarının furyası da kalmalarına yetmedi.
Bir ardına “PERDE” dedi. Zaman içinde Şeker fabrikası sineması da yok olup gitti. Tabi sadece Şeker fabrikasının diğer sosyal zor de yok olup gitti.
Belki o genç adamlarınları inandırmak zor ama sinemapazarı eski yazlık – kışlık sinemaları, komşuluk gezileri, hatta mahalleler arası maçları ile çok daha fazlası.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *