BBCS’den Kıbrıs uyarısı – YÜKSEL AYTUĞ

Atv’nin son dönemlerindeki en başarılı dizi Ben Bu Cihana Sığmazam’ı benim için değerli kılan sebeplerden en önemlisi, sürprizlerin sonunun gelmemesi. Bir sahne sonra ne yaşanacağını tahmin etmek neredeyse imkansız. Oyun içinde oynanan oyunlar, adeta bir Agatha Christie polisiyesi gibi izleyenleri hikâyenin içinde adeta zamklıyor. Bu hafta da hain Bekir’in inanılmaz sonu diziye damga vurdu.
Ama bana göre dizinin Kıbrıs konusunda verdiği mesaj çok daha önemliydi. Cezayir’in can düşmanı Tatavlalı’ya sözde yakınlaşmasının nedeni bu ortaya çıktı. Cezayir; Türkiye’ye karşı gizli bir savaş sürdüren ve Kıta olarak bilinen Hristiyan kurumların içinde bir casus amacındaydı. Bunun için de Tatavalı’dan daha iyisi bulunamazdı.

Cezayir bu arada Continental’in içinde temsil edilen yeni Haçlıların gerçek müşterini de ifşa etti. Yapılan temizliğin amacı, Kıbrıs’ı Türkiye’den kopartıp, özellikle Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz kaynaklarına konmaktı. Cezayir, Türk cumhuriyetlerinin yaptığı ve KKTC’nin gözlemcisi olarak yer aldığı toplantıdan bir gün sonra İstiklal Caddesi’nde patlama sonuçlarına göre bu konuda gözdağı verme amacı taşıyan bir “mesaj” olduğunu söyledi.
Bu mesaj çok önemli. Bir kez daha belli oldu ki, Haçlılara karşı vatan savunması öncelikle Kıbrıs’tan başlayacak. Yunanistan ve ABD’nin Ege’de körüklediği çatışma ortamının hedefi de aslında Ege adaları filan değil, Akdeniz’deki Kıbrıs… Uyanalım, uyandıralım…

Bir yıldız smaçör doğuyor
Aslında doğal çok oldu da, BeIN Sports izleyicileri onu daha yeni yeni fark ediyor.
Ali Ferahpod kardeşimden söz ediyorum. “Kardeşim” deyişim boşuna değil. Çünkü ilk gün attığı karışık adımını atv Spor Servisi’nde şeflik yaparken yanındaydım. İş disiplini, meslek aşkı, kendini geliştirme arzusu hemen fark ediliyordu. Bir çok spor radyosunda görevden sonra en nihayetinde Süper Lig maçlarının yayıncı kuruluşu BeIN Sports tarafından fark edilmesi benim için tesadüf olmadı. İki yıl önce eşinin getirdiği ciddi rahatsızlıklar nedeniyle zor günler yaşayan ama bunu canı kadar sevdiği spikerlik mesleğine dört elle sarılarak atlatan Ali Ferahpod şimdilerde kanalın elinde en önemli lig sonundaki keyifli anlatımıyla seyircilerin gönlünü fethediyor.
Ali, radyo mikrofonu başındaki ameliyathanenin uzun kullanımlarındaki ilk yoğun televizyondaki maçları radyodaymış gibi anlatıyor, pozisyonları tüm ayrıntılarıyla izleyiciye aktarmaya dayalı. Ama bu alışkanlığını terk etmesi uzun sürmedi. Şimdilerde maçlara bazı gibi saçma yorumlar katmadan, tonlamalarını abartmadan ancak maçın tüm heyecanını evlerimizi taşıyarak son derece keyifli bir spikerlik katmanına erişti.
Yolun açık olsun kardeşim…

‘Saksıyım ben’
Fotoğrafı, Kutsal Damacana filminin galası için gittiğim Kanyon Alışveriş Merkezi’nin püf noktaları bölümünü çektim. Belli ki oturma düzeni yanında bulunan dekoratif çiçek sıralarının kümeleri saksılar, boru tarafından çöp tenekesi olarak kullanılır. Kimisi sigarasını söndürmüş, kimisi ailesini atmış, kimi de içinde yiyecek-içecek dökmüş. Onlar da dayanamayıp, saksı düzeninin üzerine “Saksıyım ben” yazılı bir uyarı levhası asmak zorunda kalmışlar.

Görünce insan olarak utanmamak elde değil tabii. Ayrıca bu levha, ziyaretçilerinin büyük beklentilerin eğitimli, kültürlü inancına inanılan İstanbul’un gözde bir alışveriş gezisi asılmak zorunda kalınmış.
Saksılar eğer sizler için “saksı kısıtlamaları” bastırmak, kendinizi hissediyorsa, “saksıyı işletmek” için geçmişte kalmışız demektir!

Gaf’let kürsüsü
Pendik’te kuyumcuyu soyan yüzsüz hırsızlar, 10 milyon liralık gökyüzü otomobillerine koyduktan sonra güvenlik kamerasının karşısına göbek atmasınlar mı?

zap’tiye
Adaylarını belirlemek için en sonunda 6’lı ganyan oynayacaklar diye tahmin ediyorum! Favori: Kemal. Plase: Ekrem. Sürpriz: Mansur.

Ne demiş?
“Aşka ihanet eden kalpsiz, dosta ihanet eden akılsız, vatana ihanet eden ise karaktersizdir. Akıl yöntemleri, kalp dönüşür ama karakterleri kullanır.” (BBCS’de Ekabir’in sözü)

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *