Bataryada yeni oyun – Otomobil Haberleri

Otomotiv elektrikli araç yarışı katlanarak büyürken, Goldman Sachs’tan dikkat çekici bir tahmin geldi.

Financial Times’ın ABD’li yatırım bankasının raporuna dayandırdığı haberine göre, ABD ve Avrupa’daki otomotiv sahipleri, eğer 2030’a kadar maliyeti 160 milyara kadar yatırım yapabilirlerse, Çin’e olan elektrik borcunu ödemiyorlar.

Goldman Sachs analistlerine göre, gelecek 5 yıl içinde Çin olmadan sağlanabilecek gelecek. Bunda, SK Hynix ve LG gibi, ABD’li ve Koreli işletmelerin yaptığı işbirlikleri etkili olacak.

Goldman Sachs raporunda, Çin ile rekabet eden ve kendi tedarik ağını kurmayı düşük okulların yapması gereken harcamalar da ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Buna göre, batarya konusunda Çin’i tahminlerinden çıkarmak için 78,2 milyar dolar bataryaya, 60,4 milyar dolar batarya tüketimine, 13,5 milyar dolar da azalmalara, nikel ve kobalt madenlerine, 12,1 milyar dolar da bu madenlerin yeni harcamaları için harcanması gerekiyor.

Gelişmelerin, Koreli batarya tüketicilerinin ABD’deki pazar payını da 3 yıl içinde yüzde 11’den yüzde 55’e çıkartması bekleniyor.

İLK 10’UN 6’SI ÇİNLİ ÜRETİCİLER

Çin hali hazırda maden çıkarımı dahil batarya üretimi konusunda açık ara lider konumunda.

Bu müşterilerin gittiği CATL, yüzde 34 pazar payı ile elektrikli otomobil satış birinciliği elinde bulunuyor.

CATL’i yüzde 14 pay ile Koreli LG takip ederken, Çinli BYD yüzde 12 pay, Japon Panasonic yüzde 10 pay, Koreli SK yüzde 7 pay, Koreli Samsung yüzde 5 pay, Çinli CALB yüzde 4 pay, Çinli Guoxuan yüzde 3 pay, Çinli Sunwoda yüzde 2 ve yine Çinli Svolt yüzde 1 pazar payına sahip.

Dünyanın geri kalanındaki batarya kullanıcıları ise küresel pazardan yüzde 8 ödeyebiliyor.

Tablo, dünyanın en büyük 10 batarya üreticisinin 6’sının Çinli olmasına dikkat çekiyor.

Analistler, Asya ülkesinin bu hakimiyetinin, Avrupa ve ABD’deki korumacı politikalar ve Çin’den daha az kritik mineral gereksinimi alternatif pil gruplarının boyutları ile çözülebileceğini kaydediyor.

PAZAR YILDA YÜZDE 17 BÜYÜYECEK

Otomotiv olmak üzere temelde olmak üzere tüketici elektroniği de dahil olmak üzere birçok alanda kullanılan bataryaların küresel pazar boyutları 2021’i 111,9 milyar dolar ile geride bıraktı. Bu rakamların 2030’de 424 milyar doları bulması bekleniyor.

2022-2030 arası dönemde pazarın yıllık yüzde 17’sini tahmin ediyor. Sadece otomotiv bataryaları pazarının ise 2030’da 100 milyar dolar olması bekleniyor.

Yapılan tahminlere göre, ilerleyen yıllarda enerji depolama sistemleri ve deniz araçları için de batarya çözümünün artacak. Ancak, otomotiv sektörü batarya tüketicisinin sınırlı pazarlığını sürdürecek.

Hali hazırda, hibrit, plug-in hibrit ve elektrikli otomobillerde batarya kullanan otomotiv sektörü, 2030’lu yıllarda büyük ölçüde tam elektrikli araçlara geçeceğinden, günümüzdekinden daha yüksek harcanan bataryalara ihtiyaç duyacak. Ayrıca, her geçen gün artan elektrikli otomobil sayısı da, sektördeki batarya talebinin katlanarak üreticisine yol açıyor.

TÜRKİYE DE BATARYA ÜRETECEK

Dünyada batarya yatırımları artarken, Türkiye de bu alana hızlı bir giriş yapıyor.

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil markası Togg, Farasis Energy ortaklığı ile Türkiye’de yerli elektrik üretimi için Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş.’yi (SIRO) kurdu. SIRO, 2026’da Togg’un Gemlik fabrikasının yanı başında üretime başlayacak ve hem Togg hem de diğer Yöneticiler için batarya üretecek.

SIRO, 2031 yılı sonunda üretim sürümleri 20 GWs’e taşıyacak ve 2 bin 200 kişi istihdam edecek.

Ayrıca, Koç Holding de, Ankara’da batarya üretimi konusunda Koreli batarya üreticisi SK On ile niyet mektubu imzalamış durumda.

Bu işbirliği kapsamında ise, 2025 yılında yıllık 30-45 Gigawatt saat kapasitesi ile başlanması hedefleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na bağlı Aspilsan Enerji ise, Lityum İyon Pil Üretim Tesisi’nde seri üretim aşamasına geldi.

Tüm bu gelişmeler, küresel genişleme tam gaz devam ettiği elektrikli otomobilin karşısında, yerli otomotiv sanayisinin de, tedarik sanayisi ile birlikte geleceğinden emin olarak atmasını sağlayacak ve dünya elektrik tüketimin pay kapmasına yol açacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *