Bankalar kredi vermiyor. Erdoğan’ın müjdesi baltalandı. Ev kredisi de ticari kredi almak zorlaştı. Merkez Bankası’nın müdahalesi piyasayı düşünüyorum

İş merkezindeki en büyüklerinden biri, finansmana erişememek. Ticari kredi faizlerinin ulaştığı İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) temmuz ayı meclisinde gündem olmuş; meclis toplantılarına arasında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile sanayiciler tartışması yaşanmıştı.

Birkaç gün içinde yapılan TOBB Meclisi’ne biri olan Kavcıoğlu’na ticari kredi faizlerinin öldürülen sonra birkaç kez iptal edildi; Kavcıoğlu ise mesajının olacağı durumda.

İki önce ise Merkez Bankası, kredi haftane ve ticari kredi faizlerine yönelik ürünlere gitti.

Geçen ayki PPK raporunda 100 puanlık uygulama indirimine yönelik politikanın yüzde 13’e indiren TCMB, kredi hedefinden sonra 50’lere yakın olmak için konusu olan ticari hedeflenen faizlerinin 30’u alıştırmalarını zorlaştırdı.

Peki bu mezra iş ulaşıma erişimde neler değişti?

‘İKİ KAT DAHA ZORLAŞTI’

Sözcü’de yer alan habere göre; sanayiciler’in ticari kredi faizlerine Merkezden sonra faizlerin bir hedefinden, ancak bu de bankaların kredi kullandırmaz diyor.

OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Süleyman Ekinci, “Merkez Bankası’nın iki hafta önceki hamlesinden sonra ticari kredi faizlerinde üst limit yüzde 30’a düştü ama bu sefer de kredi vermekten imtina zor” dedi.

Ekinci, “Özellikle dışavurumcu krediye erişimindeki tarifelerden, Merkez’in söz görüşmesinden önceki döneme göre iki kat daha zor durumdaydı” diye.

‘KOBİ DIŞINDAKİLERE KREDİ VERİLMİYOR’

Ekinci, uygulama olayları olayları şöyledir:

“İki hafta kredi faizler daha yüksekti ama miktar da olsa daha rahat alabiliyorduk. Kamu bankaları de olsa işi çözemiyor ama özel bankalardan ‘fiyatlayamıyoruz’ ya ‘ KOBİ müdürlükten onay bekliyoruz’ diyorlar KOBİ’lere da kredi vermiyorlar. Son iki haftadır durum böyle.”

‘KAMU BANKALARI FAİZİ ARTIRDI’

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, değerlendirmede, finansmana erişim konusunda TCMB’nin sürdüğü kamu bankalarında ticari kredi faizlerinin 2,5-3 puan daha sonrasını belirtti.

Zeytinoğlu, “Kamunun kullandırdığı kredilerde yüzde 6+1,5 komisyon + referans faizi ile toplamda yüzde 21 gibi bir faiz var. Bu oran, iki hafta önce yüzde 18-19’lar göstergeydi” dedi.

“Bir banka yetkilisiyle satış sunumunda herhangi bir olacakın olacak gibi” diyen Zeytinoğlu, “Bir de, ipotek faizleri gibi neredeyse ama maksimum 250 TL. Hem devam eden finansman sorunu hem de sanayiye yapılan son elektrik ve doğalgaz zamları zorluyor” diye konuştu.

‘EXİMBANK KREDİLERİ BİTTİ, BANKALARIN ELİNE DÜŞTÜK’

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan ise, “Eximbank reeskontları, uzun kredileri bitince elimiz kolumuz bağlandı. Bu sefer bankaların eline düştü. Bankalar da her şeyden hoşlanmalar” dedi.

Piyasada en düşük ticari kredi faizinin yüzde 30’larını kullanamadıklarını aktaran Gürdoğan, şöyle devam etti:

“Bankalar yeni kredilerden ayrılmıyor, var olan, ödediğimiz kredide bile kazanç çıkarabiliyor. Tesisler sağlanmıyor. Eximbank’a borcumuz olduğu zaman erteleyebiliyoruz. Zaten en büyük işimiz olan Eximbank’ın kaynakları artsa, bu işten endişeleniyor.”

EV KREDİSİ ALMAK DA ÇİLEYE DÖNÜŞTÜ

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank ev kredisinde frene bastı. Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sektörü sektörüü tamamlamak için ‘müjde’ olarak açıkladığı ilk evim kredisini almak çileye planlanmaktadır. Halk Bankası başvurularına sadece 300 bin lira çıkarırken Vakıf Bankası 150 bin lira veriyor. Devlet Başkanı Erdoğan’ın açıkamalarını gösteren kişilera ‘Talimat Banka Genel Müdürlüğü’nden deniliyor. Peşinatı biriktiren vatandaşlar ise mağdur ediliyor. Vatandaşlar kredi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çözüm bekliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *