Bakan Karaismailoğlu’ndan Antalya Havalimanı Açıklaması: 8 milyar 555 milyon Euro kira alacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşilen 2023 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2021 Kesin Hesap Kanun Teklifi toplantılarında milletvekillerine sunum yaptı. Bakan Karaismailoğlu, elektrikli araçların ve şarj istasyonlarının yaygın olarak çalıştırmayı sürdürdüğünü, “Artık yeni bir ulaşım çağına giriyoruz. Elektrikli akıllı araçlar ve elektrikli şarj istasyonlarını yaygın olarak kullanırz. Akıllı araç teknolojisiyle, şebeke hatları arasında ve çevre çevreleriyle veri aktarımı alanlarında otonom işletim sistemleri için yeni kuruluş mevzuatlarının oluşturulması ve altyapımızı hazır hale getirmeye devam pozisyonu. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ulaşım ve haberleşme sektörleri her geçen gelişmenin ana lokomotifleri olarak 2053’e uzanan yolculukta en önemli dinamikler olacak” ifadeleri kullanıldı.

Karaismailoğlu, ulaşım ve iletişim alanındaki önemli hedefleri hayata geçirdiklerini kaydederek, “Sorumluluğumuzun farkındalığı olarak 2003 yılında bu yana ulaşım ve iletişim alanında çok büyük ve önemli amacı 1 ölçüleri 653 milyar 451 milyon TL yatırım yaparak hayata geçirdik. 20 yıllık dönemdeki yatırım harcamalarımızda yüzde 60’lık ödeme ile karayolu birinci sırada yer alıyor. Yıllardır ihmal edilen demir yolu dağıtım yatırımlarındaki pay, iktidarlarımız dönemde sürekli artırıldı. Demir yollarının 2013 yılı yatırımlarındaki payları yüzde 33 iken, 2022 yılında bu oran yüzde 52’ye çıkardık. Yatırım planlamalarımıza göre 2023 yılında ise demir yolu yatırımlarının payı yüzde 64 olacak. Yatırımların daha hızlı tamamlanarak vatandaşlarımızın hizmete sunulabilmesi bizim için son derece önemli. O nedenle alternatif finansman kaynaklarını da değerlendiriyoruz. Bunun için özel sektör dinamizmini de harekete geçtik. Böylece toplam 374,7 milyar TL’lik kamu-özel iş birliği projesini başlattık. Söz konusu yatırımların yüzde 83’ü tamamlandı. Yapımına devam eden kamu-özel sektör iş birliği binaları ile 63,7 milyar TL daha yatırımı tesise kazandırmayı hedefliyoruz. Yatırım portföyümüzde 3 bin 342 proje var. Bu projelerimizin toplam büyüklüğü 991 milyar 476 milyon TL. Bu projelerde yaklaşık 447 milyar 595 milyonluk nakdi gerçekleşmeyi sağladık. Ülke sathında yaklaşık 5 bin şantiyede ve hizmet gezisi 700 bini aşan çalışma arkadaşımız ile evimize özveri ile hizmet ve eser üretiyoruz” şeklinde konuştu.

“SEYAHAT SÜRESİ 12 SAATTEN 2 SAATE DÜŞECEK”

Demir yolları hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğlu, “Ankara-Sivas Hızlı Tren (HT) hattının altyapı inşaat çalışmaları yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladık. Kısmi olarak test ve sertifikasyon çalışmaları dahildir. Proje 2023 yılı Nisan ayının sona ermesi seyahat süresi 12 saatten 2 saate düşecek. Bir başka önemli proje Ankara-İzmir Hızlı Tren hattı, altyapı çalışmalarında yüzde 54,6 geometrik ilerleme kaydettik. Ankara-İzmir arasında demir yolu seyahat süresini 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. Bittiğinde 508 kilometrelik mesafede yılda yaklaşık 13,5 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşımayı umuyoruz. Halkalı- Kapıkule Hızlı Tren Projesi, İpek Demir Yolu orta koridor güzergahının geçidinin geçen bölümü Avrupa çökeltilerinden oluşan en önemli halkalardan birini teşkil ediyor. Projeyle Halkalı-Kapıkule (Edirne) arası yolcu seyahat süresi 1 saat 30 dakikaya, yük taşıma süresi ise 2 saat 30 dakikaya düşmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

“KÜÇÜKÇEKMECE (HALKALI)-BAŞAKŞEHİR-ARNAVUTKÖY-İSTANBUL HAVALİMANI METROSU PROJESİNİ 2023 YILINDA BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Saatte 120 kilometre ile Türkiye’nin en hızlı metrosu unvanına sahip, dünyanın sayılı metrolarından olacak 37,5 kilometrelik Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metrosu’nun Kağıthane-Havalimanı kesiminin yapımını tamamlandık. Sinyalizasyon incelemesi bitmez önümüzdeki günlerde açacağız. Gayrettepe-Kağıthane arasını ise 2023 yılı Nisan ayında işletmeye açacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metrosu’nun yapımını tamamladık. Hastanenin yolunu yapmayan İBB, metro hattını da yapmayacaklarını bakanımıza idarece ‘Hastaneye ulaşım hayat meselesidir, siyasi kavgaya alet etmeye gerek yok’ dedik. Bakanlığımız bu projeyi devraldı. Yüzde 5 seviyede olan fiziki ilerlemeyi 28 ay yüksekliğe yüzde 99 üzerine getirdik, yakında açıyoruz. İstanbul’daki bir başka projemiz ise mevcut Kirazlı-Başakşehir hattının doğrudan Bakırköy İDO ile akışını sağlayacak Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metrosu’nun (8,4 kilometre) yüzde 72’ye yakın fiziki gerçekleşmesi var. Hattı 2023 yılında hizmete gideceğiz. Bir diğer hattımız da 31,5 kilometrelik Küçükçekmece (Halkalı)-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu. Tünel kazma çalışmasının yüzde 80’ini tamamladık. Projenin tamamını da 2023 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım projelerinin çalışmalarını da devam ediyor. 2023 yılının ilk yarısını tamamlamayı hedefledik.”

Uydu haberleşmesine değinen Karaismailoğlu, “Uydu iletişim hizmetleri çıkış bağımlısı olmadan, boyunca ve güvenli bir şekilde sağlanıyor. Türksat 5A’yı 8 Ocak 2021 tarihinde uzaya göndererek, 28 Haziran 2021 tarihinde hizmete aldı. 5B’yi de 19 Aralık 2021’de SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlattık ve 14 Haziran 2022 tarihinde hizmete çıkardı. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projelerinden biri haberleşme yerli uydusu Türksat 6A’yı da 2023 yılı son çeyrek uzaya fırlatmayı planlıyoruz” dedi.

“DOĞALGAZIMIZIN LOJİSTİK MERKEZİ FİLYOS LİMANI OLDU”

Denizcilik altyapı yatırımlarının devamını aldığını kaydeden Karaismailoğlu, “Bu deneyimlerimizi gerçekleştirdiğimiz 25 milyon ton/yıl kapasitesi ile Filyos Limanı, Karadeniz’in çıkış kapısı oldu. Ayrıca doğalgazımızın lojistik merkezi Filyos Limanı oldu. Bir başka liman projemiz, Rize İyidere Lojistik Limanı’nın yapımına devam ediyoruz. 2003-2022 Eylül ayı arasında 28 ilde 90 kilometre sahil düzenlemesi yaptık. Tersanelerimizde teknolojik gelişimlere uyumlu, güvenli ve konuk gemiler inşa ediyoruz. 1930’lu yıllarda Türk boğazlarından yılda geçen gemi sayısı 3 bin seviyelerindeydi. Dünyada ise yılda ortalama 40 bin geminin geçtiği İstanbul Boğazı’nda gemi yöneticilerindeki şov, gemi işletmelerinin merkezleri ve özellikle tehlikeli maddeler içeren tanker geçişlerinin çevreleri, dünya imparatorluğu İstanbul büyük üzerinde baskı ve tehdit oluşturuyor. 54 iskelede günde 500 bin yolcu taşıyan şehir içi vapur ve feribotlar için de çok ciddi kaza riskli sözler konuşma. İstanbul Boğazı’nı kullanan gemilerin güvenli geçişi için yıllık kapasitesinin 25 bin olduğu düşünüldüğünde, bugün yaklaşık 40 bin olan trafik yükünün İstanbul Boğazı’nın seyir, can, mal ve çevre koridorlarında nasıl tehdit gördüğü ortadadır” diye konuştu.

“KANAL İSTANBUL İLE ÜLKEMİZ, KÜRESEL TİCARETTE DAHA ETKİN ROL OYNAYACAK”

Kanal İstanbul projesinde 204 bilim adamının görev vereceği aktaran Karaismailoğlu, “Mühendislik çalışmalarında 204 bilim insanının görevini aldığı Kanal İstanbul projesi, başta İstanbul Boğazı ve göçmenlerimizin can ve mal yayılmaları ve boğazın tarihsel ve kültürel korumalarının yanı sıra boğaz giriş ve çıkışlarında doğumlarında bulan beklemeleri azaltacaktır. Kanal İstanbul ile cihaz, küresel ticarette daha etkin rol oynayacak. Kanal, İstanbul’un Sazlıdere kesiminin de geçişini sağlayacak. Sazlıdere Köprüsü’nün inşası devam ediyor. Kapıkule-Halkalı Hızlı Tren projemizin, Kanal İstanbul’un altından gidecek şekilde tünelli olarak projelendirdiğimiz Halkalı-Ispartakule kesiminin de inşasına başladığımız” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE, YOLCU TRAFİĞİ SIRALAMASINDA DÜNYADA 6., AVRUPA ÜLKELERİ İÇERİSİNDE 2. SIRAYA YÜKSELDİ”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin Avrupa ve dünya havalimanları toplam yolcu hükümdarlığı sıralamasında dünyada 6. sıradaki, Avrupa kurumlarının içinde 2. sıraya yükseldiğini hatırlatarak, “Türk sivil havacılığındaki gelişim sayesinde dünyanın en geniş uçuş ağına sahip okullarının başında yer alacak. 2003 yılında 50 ülke ile 60 iniş uçuşu gerçekleştiriliyorken, bugün 130 ülkede 341 inişe ulaştık. Türk sivil havacılığında küresel ses getiren yeni bir dönem de İstanbul Havalimanı ile başlattık. Engelsiz ve yeşil havalimanı olarak yapıldığı projemiz sayesinde dünyanın en büyük havalimanlarından biri gözbebeğimiz İstanbul’da hizmete girmiş oldu. Yıllık 6 milyon yolcu kapasitesi Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binası’nı hizmete açtık. Yap-işlet-devlet modeli ile ihale edilen Antalya Havalimanı’nda devletten bir kuruş çıkmadan yapılacak olan 765 milyon 252 bin 109 euro yatırımı başlattık. 25 yıl işletme süresi süresi olarak KDV dahil toplam 8 milyar 555 milyon euro kira alacağız. Kira bedelinin yüzde 25’i, 2 milyar 138 milyon 750 bin euro Mart 2022 tarihinde devletimizin kasasına girmiştir” kullanılmıştır.

Bakan Karaismailoğlu, anlatımın devamında olanları kaydetti:

“Marmara Bölgesi’nde otoyol ringinin önemli bir parçası olan 400 kilometre uzunluğundaki Kuzey Marmara Otoyolu ile transit ve yük geçidini İstanbul-Kocaeli Sakarya şehir merkezinden uzaklaştırmış olduk. Avrasya Tüneli’nden bugüne kadar 67,7 milyon araç geçti. Günlük 130 bin taşıt geçidi Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve günlük 60 bin taşıt geçidi Avrasya Tüneli yolcu; İstanbul tamamen kilitlenmiş, kıpırdamaz hale gelmiş olacaktı. Önemli projelerimizden bir diğeri olan 426 kilometre uzunluğunda, Osman üzerindegazi Köprüsü’nün de yer aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nu hizmete sunduk. Projenin bitişi ile İstanbul İzmir arası 100 kilometre kısaldı ve ulaşım 8 buçuk saatte 3 buçuk saat indi. İstanbul-İzmir Otoyolu yapılmamış vaka; eski yol dokusu dolduğunda, seyahat hızı 40 km/saatin altına düşecek, seyahat süresi ise 8,5 saat seviyesinden 14 saate çıkacaktı.”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise, 2022 yılının ilk yarısında 828 yetkilendirmenin sınırlarını, nihai faaliyeti gösteren işletmecilerin net satış toplamının yılsonunda yaklaşık 110 milyar TL miktarını ifade etti.

Karaismailoğlu’nun sunumundan önce içişleri Bakanlığının bakış açısına ilişkin tartışma yaşandı. Muhalefet milletvekilleri, İçişleri Bakanı Soylu’nun Kılıçdaroğlu’na hakaret ettiğini savunarak, bakana yaptırımın uygulanmamasını ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ı eleştirdiler. Bunun üzerine AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, muhalefet milletvekillerine itiraz etti. Cora ile CHP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *