Bakan Dönmez: Proje, Türkiye’de enerji tarihinin önemli aktörlerinden olacak – Son Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin ile Karadeniz gazının karaya çıkacağı Filyos’ta incelemelerde bulundu. Bakan Dönmez, su barındırdığı görev alacak ‘Mukavemet’ isimli gemide inceleme, görevlilerden bilgi aldı. Sık aralıklarla inceleme için Filyos’a geldiğini söyleyen Bakan Dönmez, “Sakarya gaz bölgesi 3 ana başlıkta tam hızla ilerliyor. Kuyulardaki sondaj çalışmamız büyük oranda bitti. , bunda herhangi bir sıkıntımız yok.Bu gazı işleyecek kara tesislerimizde de yüzde 90 seviyesinde işler geçmişti.Şu anda kara tarafından 7 bin 300, deniz tarafından 2 bin 200 çalışanımız dahil olmak üzere 9 bin 500 çalışanımızla bu hizmetleri yerine getiriyoruz.Bu proje, Türkiye ‘de enerji sınırının en önemli aktörlerinden biri olacaktır.Buna inanacak,inşaallah çok kısa süre de bu bizim gazımızı milletimizle buluşturmak niyetindeyiz.Ekiplerimizin motivasyonu tam yerinde ve içindedir.

‘MUKAVEMET ADINI VERDİĞİMİZ GEMİ LİMANIMIZA GELDİ’

Bakan Dönmez, Mukavemet gemisiyle ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Deniz limanlarında da birçok iş yapılıyor. Bunlar içinde özel yapılar, özel yapılar gemilere var. Mukavemet adını barındırdığı bu gemi deniz operasyonlarını yapmak üzere filomuza katılmış barındırıyor. Şu anda bu operasyonda 50’nin üzerinde gemi çalışıyor. Mukavemet isimli gemi limanına geldi. Burada ağır tonajlı ekipmanlara deniz tabanına yerleştirmek üzere, kalıcı var.Gemide 2 tane vincimiz var, biri 150 tonluk, başka 40 tonluk, yine ‘rov’ isminin üzerine su altı robotları için bir platform hazırlanıyor.2 bin 200 derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden Özel operatörler uzaktan yürütüyoruz. Adeta bir cerrah hassasiyetinde mühendislerimiz, bu işlemleri insan eli değmeden, gemi üzerinden yapabilir hale geldiler. devam ediyor. arkadaşları büyük bir f edakarlıkla çalışıyorlar, yeri geliyor günlerce haftalarca ailelerinden uzakta kalıyorlar. Onlarda gördüğümüz şu; bu gazı bir an önce milletimizle buluşma amacımız olduğunu görüyoruz.”

‘BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE NETİCE ALMAYI ÜMİT EDİYORUZ’

Gabar’da bulunan petrole ilişkin gazetecilerin cevaplayan Bakan Dönmez, “Daha önce Esma Çevik’te bir mirasımız vardı, eski yıl açıkladığımız 150 milyon varillik. Şu an gerçekte 7 kuyuda 7 bin 800 varillik günlük üretim söz konusu. Bölge, bir başka arama amaçlı araştırmamıza başlamak üzere. (DHA)

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *