Bakan Akar’dan İsveç’in NATO ülkelerine ilişkin açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde İsveç’te Türkiye’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik olarak yoğun provokatif eylemlere tepkiyi gözlemleyen, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya yayılmasına neden olan, “Her türlü alçaklığı” , rezilliği, uzaklaştırma girişimi görmezlikten gelmek, bunlardan sessiz, tedbirsiz kalmak kabul edilebilir bir şey değil.

Akar başkanlığında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Muhsin Dere ile Ordu, birlik komutanlarının gidişiyle görüntülü konferans toplantısı düzenlendi.

“SÖYLEMLERİMİZ ÇARPİTİLİYOR”

Yurt içi ve sınırı aşmayı sağlamakle sahadaki son duruma ilişkin bilgi alan Akar, uyarıları verdi. Türkiye’nin başta Irak ve Suriye olmak üzere tüm komşularının sınırları, egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne sahip olduğunu vurgulayan Akar, “Bunu tekrar tekrar söylememize rağmen özellikle yurt dışı basında açıklamalarımız çarpıtılıyor ve üyeleri şekilde saptırılıyor. Bunun için çalışıyor, yapılması gereken ne varsa yapıyoruz” diye konuştu.

“SON 1 AYDA 134 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele ettiğini vurgulayan Akar, bunun için başkalarından çekilmek istenmesine yönelik çalışmaların ahlaki olmadığını belirtti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek amacının hudutların ve hükümetinin güvenliğini yineleyen Bakan Akar, şunları söyledi:
“Biz hiçbir ayrım yapmadan tüm terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. PKK/YPG, DEAŞ, FETÖ ile mücadele ediyoruz. Etnik, dini, mezhepsel gruplarla mücadelemiz asla söz konusu değil. Allah’ın 40 yıllık başlangıcımıza musallat olan terör belasından asil milletimizi kurtaracağız. getirilen.Mehmetçik büyük bir azim ve inançla üzerine düşen üretimini yapmaya devam ediyor.”

“TERÖRİSTLERİN TACİZLERİNE SEYİRCİ KALMAYIZ”

Terörle mücadelenin korumayla devam ettiğini vurgulayan Akar, geçen hafta teröristler tarafından Suriye’nin kuzeyindeki Öncüpınar Sınır Kapısı’na yapılan saldırıyı hatırlattı. Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bizim inancımız tam, hiçbir şekilde durmamız, susmamız, hareketsiz kalmamız söz konusu değil. , bundan sonra da yapma konusunda azimli ve kararlıyız.Hiçbir şekilde teröristlere ve tacizlerine taviz vermemiz, seyirci kalmamız söz konusu değil.

Terörle mücadele konusunda uluslararası ilişkiler, diplomasiyi de yoğun olarak faaliyetlerini ifade eden Akar, bu davaları Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile üç ülke istihbarat başkanlarının katılımıyla Moskova’da bulunan üçlü toplantıyı hatırlatmadı.

Toplantıda açık şekilde Türkiye’nin terörle mücadeledeki hedeflerini ilave göçü arzu etmediğini, Türkiye’deki Suriyelilerin gerekli şartları oluştuktan sonra topraklarına, evlerine gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmelerini sağlamayı amaçladıklarını aktardıklarını söyleyen Akar, “Bunun yanı sıra ister Türkiye’de ister Suriye’ de bizim birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz çeşitli karmaşık zora sokacak herhangi bir durumda, kararda bulunmamız asla söz konusu değil.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO SÜRECİ

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’dan ayrılmaya de değinen Akar, Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını daima yürüteceğini belirtti.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın düşmanı olmaması, iki ülkedeki NATO ülkelerinin karşısında durmadığını ifade eden Akar, görüşlerini kaydetti: “Onlar nasıl ki kendi ülkelerini savunmak için NATO ile iş birliği yapmak istiyorsa biz de terörle mücadele konusunda işin birliğini yürütmeyi, bize destek Dağıtımını istiyoruz.Onlar kendi ülkelerinin savunması ve bizden destek alıyor ama bizim terörle mücadele konusundaki taleplerimizi reddediyorlar.Orada Türkiye’ye, Cumhurbaşkanımıza, bayraklarımıza, Kur’an-ı Kerim’e, kutsal değerlerimize karşı her türlü alçaklığı, rezilliği, girişimi girişimi Görmezlikten gelmekten, onlardan sessiz, tedbirsiz kalmak kabul edilebilir bir şey değil.Bu şekilde gittiğimizde bizim tutumumuz, tavrımız çok açık, net belli. de sonlandırmalarını bekliyoruz.Bunlar yapılırsa bizim hiçbir sorunumu z yok.”

Fotoğraflar: AA

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *