Bakan açıkladı! 12 saat süren yol 2 saate düşüyor

Kuruluş Tarihi: 21 Kasım 2022 15:26

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ankara-Sivas hızlı tren hattının altyapı yapım çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladık. Kısmi olarak test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlandı. Proje 2023 yılı Nisan seyahati sona erme süresi 12 çıkışı 2 saate düşecek” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesini amaçlamak üzere AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında görevlendirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, komisyona bakanlığının ve bağlı olarak bütçe bütçesi sunumunu yaptı.

‘ARTIK YENİ BİR ULAŞIM ÇAĞINA GİRİYORUZ’

Bakan Karaismailoğlu, ‘2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’ ile Türkiye’nin uzantılarını planladıklarını belirterek, “Bu plan, Türkiye’nin ulaştırma ve lojistik sektörüne yönelik hedeflerimiz ulaşım imkanlarımız ile yolcularımızın hareketlilik hizmetlerinin sevkiyatlarını karşılarken; kıtaları, bölgeleri ve kentleri birbirine bağlayacak, ihracat odaklı gidiş destekleyerek, Türkiye’yi uluslararası bir merkeze yönlendirecek. Politikalar ve uygulamaları hayata geçiriyoruz.Artık yeni bir ulaşım çağına giriyoruz.Elektrikli akıllı araçlar ve elektrikli şarj istasyonlarını yaygın olarak kullanıyorlar. ansferi bölümleri otonom yapılar sistemleri için yeni mevzuatları oluşturmak ve altyapımızı hazır hale getirmeye devam etmek. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ulaşım ve haberleşme sektörleri, sahip olduğu gelişimin ana lokomotifleri olarak 2053’e uzanan yolculuklarda en önemli dinamikler olacak” dedi.

‘DEMİR YOLU YATIRIMLARININ PAYI YÜZDE 64 OLACAK’

2003 yılında bu yana, ulaşım ve iletişim alanında çok büyük ve önemli yapılar 1 ayakta 653 milyar 451 milyon TL yatırım yaparak, hayata geçirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “20 yıllık dönemde yatırım harcamalarımızda yüzde 60’lık pay ile kara yolu birinci sırada yer alıyor. Alınan yolu dağıtım yatırımlarındaki pay, iktidarlarımızın sürekli dönemde artırıldı.Demir yollarının 2013 yılı yatırımlarındaki payı yüzde 33 iken; bu oran 2022 yılında yüzde 52’ye çıkardık.Yatırım planlamalarımıza göre 2023 demir ise yolu yatırımlarının payı yüzde 64 olacak. Koruma amaçlı demir yollarımızı yeni bir anlayışla ele aldık.Son 20 yılda yollarına toplam 346,6 milyar TL yatırım yaptık. Bakü-Tiflis-Kars Demir İpek Yolu üzerinden Çin’den evine ulaşan v e Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya giden tarihi İpek Yolu’nu, demir yolu olarak canlandırdık. Rusya Ukrayna savaşının ardından verimsiz hale gelen kuzey hat bilinen olarak demir yolu hattında, Çin-Rusya üzerinden Avrupa’ya gerçekleşen taşımanın büyük bir cihaz çalıştırma üzerinden orta koridor vasıtası ile gerçekleştirme için çalışıyoruz” diye konuştu.

‘ANKARA-SİVAS ARASI 2 SAATE DÜŞECEK’

Hızlı tren ulaşımını ülke sonuçlarının yüzde 46’sına ulaştırdıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Lojistik Master Planlarımızın öngördüğü sonuçlara projelerimizi öncülendirerek, çalışmalarımızı ara dışını sürdürüyoruz. Ankara-Sivas hızlı tren hattının altyapı inşaat çalışmalarında yüzde 99,67 fiziki ilerleme sağladık. Kısmi olarak test ve sertleştirme çalışmalarının tamamlanması.Proje 2023 yılı nisan gidişi sonu seyahat süresi, 12 yolculuğu 2 saate düşecek.Bir başka önemli proje Ankara-İzmir hızlı tren hattı, altyapılarındaki yüzde 54,6 ayrıntılı ilerleme kaydettik.Ankara-İzmir arasında demir yolu seyahat yolu seyahat süreleri 3 saat 30 dakikaya düşüreceğiz. -Yenişehir-Osmaneli hızlı t ren hattını üstyapı inşasına başladık. Konya-Karaman hızlı tren hattını hizmete sunduk. Karaman-Ulukışla arasında ise altyapı çalışmaları tamamlandık ve üstyapı yapım çalışmaları yüzde 55 fiziki ilerleme sağladık. Mersin’den Gaziantep’e uzanan hızlı tren hattımızda da özellikleri hummalı bir şekilde devam ediyor. 2024 yılı sonunda sona ereceği proje ile Mersin-Adana ile Gaziantep arasında seyahat süresi, 2 saat 15 dakikaya düşecek. Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren hattımızın da ihalesini yaptık, sözleşmesini imzaladık” dedi.

‘MOBİL ABONE SAYISI YAKLAŞIK 91 MİLYONA ULAŞTI’

Haberleşme sektörüne ilişkin ayrıntıları paylaşan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

Mobil abone sayısı yaklaşık 91 milyona ulaştı. 5G ihtiyaçlarında bulunmaz, anteninden şebekesine kadar tüm ürünleri, yerli ve milli gelirle geliştiriyoruz. sayısı 60 milyonu aştı Vatandaşlarımız artık kamu binalarına gitmeden sadece tek tıkla, birçok hizmete kolaylıkla erişilebiliyor.

Bakan Karaismailoğlu, bakanlığının 2023 yılı toplam bütçesinin ödendiğinin de yaklaşık 181,86 milyar TL olarak öngörüldüğünü söyledi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *