Aziz Sancar’ın devamı! Dünyada ilk… Kanserle mücadelede yeni cephe

Hücrelerin DNA onarım hizmetlerini haritalandırmasıyla 2015 yılında Nobel ödülü alan ilk Türk bilim insanı olarak tarihe geçen Prof. Dr. Aziz Sancar’ın başka bir araştırmasından elde edilen sonuçlar, kanser tedavisi için kullanılması muhtemel bir ilaca dönüşüyor. Kansere karşı “koruyucu melek” olarak yönetici ve hücrelerin kontrolsüz çoğalmasını önleyen p53 geninin yokluğu, tüm kanserlerin yüzde 50’sine davetiye çıkarıyor.

Sancar’ın araştırmasına göre ise “p53 geninin mutasyona uğradığı bir hücrede”, biyolojik saatimizi düzenleyen mekanizmalardan biri olan ‘CRY’ adlı protein silindiğinde, kanser gelişimi önleniyor. Çünkü CRY yok vücutta, canlı vücutta kanser hücrelerini “kendi kendine ölüme götüren” başka yolaklar aktif oluyor ve tümör, daha oluşmadan engelleniyor. Ancak Prof. Dr. Sancar’ın hayvanlarda ‘genetik müdahale’ ile gerçekleştirme bu silme çalışması, insanları sergileme, yani CRY proteinini genetik hücrelerini yok etmek mümkün değil.

5-6 YIL İÇİNDE KANSERİ ÖNLEYİCİ İLAÇ OLARAK KULLANILABİLİR

Koç Üniversitesi’nden Türk insanı bilim, bu proteini “ilaçla” nın gerçekleştirilebileceği bir çalışma gerçekleştirdi. Hayvan deneylerinde “ilaç adayı” topluluğunun bölümleri de kanıtlayan araştırmacılar, insanlar üzerinde yapılacak faz çalışmaları için hazırlanıyor. Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi İstanbul Eczacılık Fakültesi, Medipol Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi’nden bilim insanlarının birlikte yürüttüğü başındaki isim Koç Üniversitesi Biyoloji Mühendisliği ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümlerinde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Halil Kavaklı. Kavaklı, 2000’li yıllarda 5 yıl boyunca Prof. Dr. Aziz Sancar’la da yan yana yürüten yürütmüş bir isim. Dr. Ekip, şimdilerde özellikle ölüm oranı çok yüksek olan bölme ve icra eden bölümlerde bu bölümün genel görünümünde ücretlerde bölümler oluşturmaya başladı.

HER ŞEY “KORUYUCU MELEK GENİ” P53’ÜN DEĞİŞİMİ İLE BAŞLIYOR

Kavaklı, Prof. yürütücütük.kriptokrom olmazsa, biyolojik saatin bozulmakta olan hücreler.p53 geni ise diğer bir adıyla ‘koruyucu melek’ davet ediyor buna, normal bir hücrede, hücre denetimini kontrol eden bir gen. , hücre bölünmesi içindeyle ilgili yolaklarda bir takım problemler ortaya çıkıyor. ise bu değişim sorumlusu.Bazen p53 geni hiç çalışmıyor.Bu da kansere neden oluyor.2011’de Aziz Hocanın oluyor. Çalışmasını şunu gösterdi: p53 olmayan farelerde, biyolojik saatin önemli proteinlerinden biri olan Kriptokromlar (CRY) silindiğinde, hayvan kanserine yakalanmıyor ve hayvanın ömrü yüzde 50 artıyor” dedi.

GENETİKLE YAPILAMAYANI İLAÇLA MÜMKÜN KILDILAR

Araştırma ekibinden İstanbul Üniversitesi (İÜ) Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Şeref Gül, CRY proteinini yok etme potansiyellerini bulabilmek için tam 2 milyon doğal olarak elde etmek gerekiyor. Bunların içinden etkili olacağını düşündükleri büyüme keşfedildikten sonra, Medipol Üniversitesi Farmakoloji Bölümü’nden Prof. İÜ Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuri Öztürk de hücrenin hücre içine etkilerine yönelik bazı deneyler yaptı. CRY silindiğinde biyolojik saatin uzadığını kaydeden Prof. Dr. Kavaklı, şu bilgileri verdi:

“Periyot dediğimiz şey yani 24 bekletme sürecini, (CRY silindiğinde) 25-26 saate çıkabiliyor. var.Ama bir grup (ilaç) yoluyla bunu yapmakta herhangi bir engel yok. koruyarak bir grup haline gelebilir. İlaç olarak bunun ötesine geçmeye başladık”

“HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMADI”

Prof.

“Yani yan etkisi de yok. Madem yan etkisi yok ilaç gibi, kanda belirli bir süre de kalabiliyor; o zaman etkinlik çalışmasını tüketti dedik. Bütün bu evler aslında 3 yıl sürdü. p53 geni taşımayan bir ücret modeli kullanıldık. Kontrol grubu ücretler, yaklaşık 20 Hafta içinde tümus bezine yakalanıp ölürken, 5 hafta ilaç vererek gözlemlediğimiz fareler yüzde 25 daha fazla yaşadı. Bizim birimlerini ele almak için fazla fazı kapsayan hazırız.Eğer her şey yolunda giderse tahminimizce 5-6 yıl içinde ilaç olarak eczane raflarındaki yerini alabilecek”

Esaret 234 Türk altında!  Kore'de yaptıkları NATO'yu kökten görevlendirmek

Esaret 234 Türk altında! Kore’de yaptıkları NATO’yu kökten görevlendirmekHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *